yukarı

Dacia Duster 2021: Yeni logodan önce son çıkış

Türkiye'nin en çok satılan dört tekerlekten çekişlisi yenilendi.

26 Haziran 2021 kaynak: Dacia

Dacia geçtiğimiz günlerde yeni logosunu tanıttı ve ardından da Duster’ın makyajlı versiyonunun tanıtımı geldi. Fakat gözüme çarpan bir durum oldu, o da Duster’da yeni logo kullanılmamış. Sanırız eski logoyla gelen son Dacia modeli olacak.

dacia duster türkiyeye ne zaman geliyor

Neyse logo kısmına çok takılmadan yenilenen Duster’ın detaylarına geçelim. Hem Avrupa’da hem de ülkemizde uygun fiyatlı dört tekerlekten çekişli en iyi alternatif olmayı başaran Duster, bunu satış rakamlarında da kanıtlamıştı. Bu sebeple kapsamlı bir yenilemeden geçirildi. Türkiye’nin SUV lideri olan model, beklenen EDC çift kavramalı otomatik şanzımana da kavuştu. Bunun yanında 8 inçlik bilgi-eğlence ekranı, markanın yeni imzası olan Y şeklindeki LED farlar ve Arizona Turuncu isimli gövde rengi de ilk başta sayabileceğimiz farklılıklar… Yenilenen Duster eylül ayından itibaren ülkemizde de satılmaya başlanacak.

dacia dusterda otomatik şanzıman olacak mı

Kullanım amacına odaklanan dış tasarım

Renk skalasına yeni Arizona Turuncuyu da ekleyen Duster, daha çağdaş bir tasarıma kavuştu. Tasarımdaki değişim, daha gelişmiş bir aerodinamik yapıyla verimliliğe katkı sağlıyor. Duster, ilk kez Sandero ailesinde kullanılan Dacia marka kimliğinin tasarım unsurlarından yararlanıyor. Ön ve arka farlarda bulunan Y şeklindeki LED ışık imzası, ilk bakışta dikkat çekiyor. Krom görünümlü ön ızgaradaki 3 boyutlu kabartmalar ise farlarla modern bir bütünlük sağlayarak Duster'ın güçlü karakterine katkıda bulunuyor. Duster, LED ön sinyal farlarıyla donatılan ilk Dacia modeli olma özelliğini taşıyor. Bu teknoloji aynı zamanda kısa farlar ve plaka aydınlatmalarında da kullanılıyor.

dacia dusterda hangi motor seçenekleri olacak

İç mekanda daha fazla konfor

Duster, yolcularına daha fazla konfor vadediyor. Yeni döşemeler, koltuk başlıkları ve hareketli ön kol dayamaya sahip yüksek orta konsol ile yolcu kabini çok daha çekici bir görünüm sunuyor. Ayrıca yeni 8 inçlik dokunmatik ekranıyla iki farklı bilgi-eğlence sistemi seçeneği bulunuyor. Duster, tamamen yeni koltuk döşemelerini tüketicilerle buluşturuyor. Koltuk başlıklarının ince formu, hem arka koltuk yolcularının, hem de ön koltuk yolcularının görüşünü iyileştiriyor.

dacia duster kaç para

70 mm hareket alanına sahip kol dayamasıyla geniş orta konsol tasarımı, iç mekandaki yeniliklerden biri olarak öne çıkıyor. Orta konsol, kapaklı 1,1 litrelik saklama alanına ve arka yolcular için versiyona bağlı olarak iki adet USB şarj soketine ev sahipliği yapıyor.Tüm donanım seviyelerinde; entegre yol bilgisayarı, otomatik uzun far etkinleştirme ve direksiyon simidinde aydınlatmalı kumandalara sahip hız sınırlandırma standart olarak sunuluyor. Donanım seviyesine bağlı olarak dijital ekranlı otomatik klima, direksiyonda aydınlatmalı kumandalara sahip hız sabitleme, ısıtmalı ön koltuklar ve eller serbest kart sistemi sunuluyor.2 yeni multimedya sistemi ve gelişen 4x4 ekranı

Duster’da Radyo, MP3, USB ve Bluetooth özelliklerine sahip radyo sistemi, kullanıcı dostu Media Display ve Media Nav bilgi-eğlence sistemleri 8 inç dokunmatik ekran ile sunuluyor. Media Display'de 6 hoparlör, Bluetooth bağlantısı, 2 USB girişi ve Apple CarPlay ile Android Auto gibi özellikler bulunuyor. Direksiyondaki özel kumandalar sesli komut özelliğini etkinleştirmek için kullanılıyor. Media Nav sistemi ise bunlara ek olarak entegre navigasyon ve kablosuz Apple CarPlay ile geliyor. Media Display ve Media Nav arayüzünde eko sürüş bilgilerinin yanı sıra 4x4 ekranından yan eğim ölçer, eğim açısı, pusula ve altimetre gibi özelliklere ulaşılıyor.

Daha fazla güvenlik

Standart olarak sunulan hız sınırlandırma, yeni nesil ESC’nin yanı sıra Duster'da birçok sürüş destek sistemi (ADAS) sunuluyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi, Park Asistanı, Yokuş Kalkış ve 4x4 versiyonlar için Yokuş İniş Destek Sistemi gibi özellikler, bu sistemler arasında yer alıyor. Ayrıca önde bir, yanlarda birer ve arkada da bir adet olmak üzere toplamda 4 adet kameradan oluşan 360 derece kamera sürücünün işini kolaylaştırıyor.

Verimli motorlar ve beklenen EDC şanzıman

Duster'ın yenilenen motor gamı sürüş keyfini daha düşük karbon emisyonlarıyla mümkün hale getiriyor. Tüketicilerin merakla beklediği otomatik EDC şanzıman ise TCe 150 hp motorla kombine ediliyor. Yenilenen yüzüyle birlikte bir diğer öne çıkan özellik ise LPG deposunun kapasitesi. ECO-G 100 hp seçeneğindeki LPG deposunun kapasitesi yüzde 50 artırılarak 49,8 litreye ulaştı.