yukarı

Dacia Bigster: Zincirleri kır da gel

Ekonomik ve güvenilir marka köşesinde kendini yeniden tanımlayan Dacia, Bigster ile gelecek iddiasını konuşturdu...

kaynak: Dacia

Renault Grubu'nun "Renaulution" (Renault ihtilali) kapsamında açıkladığı stratejik planları içinde, 4 önemli sac ayağından biri olarak Dacia ve Lada birlikte görev alacak.

Bu birlikteliğin odağındaysa fiyat-kalite dengesinin Nirvana'ya ulaşması var. Ekonomi sınıfı modellerin yeniden tanımlanıp olabildiğince arzulanır hale gelmesi de yeni Dacia kanunlarının ilk maddelerinden.

Dacia Bigster konsepti

Bu yeni çağın havalı Dacia'sı Bigster konsepti, bizce yeni modelleriyle zaten bir basamak tırmanan Dacia'nın durmaya niyeti olmadığının işareti.

İki markanın da genel müdürü olan Denis Le Vot tasarım ekibine "Günaydın... Ya, şöyle büyük bir Duster yapsak?" deyip odadan çıkarken "Yeni nesil Amerikan elektrikli SUV'ları da çok hoşuma gidiyor biliyo musun" diye mıraldanmış gibi bir hisse kapıldık Dacia Bigster'a baktıkça. "Büyük bir hamster istiyorum" demediyse tabii:)

Dacia Bigster yeni çağın Dacia özel temsilcisi

Her iki markanın da dibine kadar sömüreceği modüler CMF-B plaftformu, bu kalite ve cazibe yükselişinin finansörü olacak bir bakıma. Sandero, Logan, Duster ve Spring gibi içten yanmalı, hibrit ya da  elektrikli modellere ev sahipliği yapan bu tek platform 2025'e kadar, kompakt sınıf dahil 3 yeni modeli daha ağırlayacak.

Dacia'nın 4.6 m'lik kompakt SUV konsepti Dacia Bigster

4.6 m uzunluğundaki Dacia Bigster konsepti T-Roc'tan Kodiaq'a pek çok modelin canını, kâh fiyatı, kâh boyutuyla sıkacak gibi görünüyor. Ucuz diye boynu bükük dolaşmaya da hiç niyeti olmadığını, Sovyet heykellerini anımsatan kaslı gövdesi, Avrupa Hummer'ı edaları ve gösterişli LED aydınlatmalardan anlamak mümkün.

Dacia Bigster'ın geri dönüştürülmüş koruma plastikleri

4x4'e zaten yabancı olmayan bir markanın, milyonlarca yıldır Niva üreten Lada'dan edineceği de bolca tecrübe olacaktır hiç şüphesiz. Bigster'ın doğada pisleşme iştahını, ham haldeki geri dönüştürülmüş koruma plastikleri bile yeterince hissettiriyor.

Yeni Dacia Bigster ve yatay Y şekilli stopları

Dacia Bigster'ın çekiş sistemi, motor seçenekleri ve fiyatlarının açıklanması için epeyce bekleyeceğimiz düşüncesiyle, sizi Y şekilli LED stoplar ve gövdeye gizlenen arka kapı kollarıyla baş başa bırakıyoruz...