yukarı

CUPRA'dan Altın Direksiyon’da hattrick!

İspanyol Cupra, Alman Auto Bild dergisinin düzenlediği '2021-Altın Direksiyon’ ödüllerinde, üç farklı modeliyle birincilik kazandı

16 Kasım 2021 kaynak: Cupra

İspanyol Cupra modelleri, Alman Auto Bild dergisinin okuyucu oylarıyla belirlenen 2021 Altın Direksiyon ödüllerinde, üç farklı modeliyle birincilik kazandı. Oylama sonucu çoğu ödülün Alman markalara gittiğini düşünürsek Cupra'nın başarısı daha da önem kazanıyor.

Tamam, Cupra VAG Grubu'nun bir markası ama kazanan modellerin çok sağlam "yerli ve milli" rakipleri olduğunu da unutmayalım.

Cupra 3 Altın Direksiyon kazandı_arabazzi.com

Özetlersek; markanın tamamen elektrikli ilk modeli olan Cupra Born ‘Küçük ve Kompakt Elektrikli Otomobiller’, Cupra Leon, ‘Küçük ve Kompakt Otomobiller’ kategorilerinde birinci olurken, Cupra Formentor VZ5 “SUV” kategorisinde adını zirveye yazdırdı. Böylece, üç Altın Direksiyon Ödülü bu taze ve enerjik markaya gitmiş oldu.

Ve şimdi haberler... 

Cupra Formentor VZ5’in yer aldığı "En Başarılı SUV" kategorisinde ciddi bir rekabet yaşandı. Oylamaya katılanlar ilk aşamada 12 farklı markaya ait 17 model arasından seçim yaptı. Oylama neticesinde ilk üç sırayı alan modeller, kuzeydoğu Almanya’nın Lausitzring pistindeki finalde mücadele etmeye hak kazandı.

Cupra Formentor VZ5

Finalde 287kW (390 PS) güce ve 480 Nm maksimum torka sahip 2,5 litrelik 5 silindirli motoruyla tüm zamanların en güçlü Cupra'sı büyük beğeni kazandı. Cupra Formentor VZ5, tasarım, kabin, güvenlik ve teknik özellikleriyle de uzmanları etkilemeyi başararak şampiyonluk koltuğuna oturdu.

"En Başarılı Küçük ve Kompakt Elektrikli Otomobil" kategorisinde birinciliğe layık görülen Cupra Born, pazarda nasıl bir etki yarattığını net bir şekilde gözler önüne serdi. Markanın ilk %100 elektrikli aracı, duygusal bir tasarımı yüksek performansla buluşturuyor.

Altın Direksiyon 2021 ödüllü Cupra Born

Ödüllerde birincilik elde bir başka Cupra modeli ise tasarım, bağlanabilirlik ve güvenlik alanlarında kendi segmentine yeni standartlar kazandıran Cupra Leon oldu. Auto Bild okuyucuları "Küçük ve Kompakt Otomobiller" kategorisinde Leon ve 11 rakibi arasından bir seçim yaptı.

Cupra Leon 2021 Altın Direksiyon galibi_arabazzi.com

Finale kalan üç model yine Lausitzring pistinde mücadele etti ve Cupra Leon jüri tarafından birinciliğe layık görüldü. Bu seçimi, bir miktar kıvılcım eksikliği yaşayan VW ID.3'e tatlı bir mesaj olarak düşünebiliriz.


Okuyucular ve uzman jüri değerlendiriyor

İlk olarak, 1976 yılında Avrupa’nın en büyük yayınevi olan Axel Springer tarafından verilmeye başlanan 'Altın Direksiyon Ödülleri’, Almanya’da otomotiv endüstrisinin en önemli ödülü olarak kabul ediliyor.

Ödüllerin hem okuyucuların oyları, hem de uzmanlardan oluşan jürinin değerlendirmesine göre verilmesinden dolayı ayrı bir yere sahip olan ‘Altın Direksiyon Ödülleri’nde, önce ‘Auto Bild’ ve ‘Bild am Sonntag’ editörleri tarafından belirlenen modeller arasından, okuyucuların oylarıyla ilk üç model belirleniyor.

Daha sonra finale kalan üç model, uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından çeşitli değerlendirmelere tabi tutuluyor. On iki farklı kategori Bu yıl toplam 12 kategoride 'Altın Direksiyon' ödülü verildi. 'Küçük ve Kompakt Otomobiller', 'Küçük ve Kompakt Elektrikli Otomobiller', 'SUV', 'Elektrikli SUV', ‘Orta ve Premium Sınıf’, ‘Elektrikli Orta ve Premium Sınıf’, ‘Spor Otomobiller’ ve ‘Vanlar/Aile Otomobilleri’ de dahil olmak üzere toplam sekiz sınıfta verilen birincilik ödülünün yanı sıra, ‘Yılın Inovasyonu’ için de ‘Altın Direksiyon’ ödülü verildi.

Bir başka kategori olan ‘En Çekici Otomobil’de de birinciyi yine okuyucuların tercihi belirledi. ‘Fiyatı 25 bin Avro’yu Aşmayan En İyi Otomobil’ ve ‘Fiyatı 35 bin Avro’yu Aşmayan En İyi Otomobil’ ödüllerinde ise kazananları ‘Auto Bild’ editörleri belirledi.