yukarı

Cupra Formentor: Testosteronlu Seat'ların bağımsızlık ilanı

Özerk sporcu Cupra'nın ilk "%100 Cupra" modeli Formentor’la tanıştınız mı?

kaynak: Seat

Özerk hayatına 2018 Mart'ında Ateca'nın revize haliyle başladı Cupra. Mart ayında Cenevre'de sergilenen konsept ile bu yeni sportif-lüks markanın çizgisi netleşmeye başladı. 

Görünen o ki Cupra modelleri daha keskin çizgiler, daha lüks malzemeler ve özel teknolojilerle Seat damgalı kardeşlerinden ayrışacak. Citroen-DS ya da Toyota-Lexus ikililerine benzer bir ilişki diyebiliriz. 

Resmi yazışmalarda kendisine "konsept" dense bile, 2020'nin 3. çeyreğinde hemen hiç değişmeden gerçeğe dönüşecek Cupra Formentor. 

Hazır elleri değmişken, bize henüz gelmeyen (isimden olabilir mi:) Seat Tarraco'yu biraz daha az andıran (bkz. farlar, ön ızgara ve stoplar) bir tasarıma yönelselermiş keşke. Gerçi bu haliyle de epey can yakar Cupra Formentor. 

Coupé-SUV karması Formentor, toplam 245 hp’lik şarj edilebilir hibrit motor - 6 ileri DSG şanzıman kombinasyonuyla yollara çıkacak ve 50 km'lik bir menzilde petrolsüz yol alabilecek. 

Daha dinamik bir sürüş için akıllı bir süspansiyon sistemi ve sınırlı kaydırmalı diferansiyelden bahsediyor Cupra yetkilileri. 

Bize soran olmadı tabii ama sorsalardı, 2.0 lt ve turbolu Cupra Ateca'dan (300 hp) daha güçlü bir motorla, daha havalı bir giriş yapmalarını tavsiye ederdik. 

İlerleyen aşamalarda daha sıradan motorlarla faturasını hafifletecek Cupra Formentor. Bizce de yerinde bir hareket olur, zira lüks imajını tam oturtmamış bir markanın 45.000 Euro'luk premium bir etiketin altında zorlanması kuvvetle muhtemel. 

Ateşli İspanyol’un bir sonraki adımı %100 elektrikli konsept (şimdilik) Cupra Tavascan olacak. Bir yerde karşınıza çıkarsa nabzınıza hakim olmaya çalışın;)