yukarı

Cupra el-Borne: İlk nesil elektrikli hot hatch

VW grubunun elektrikli sporcuları ısınmaya başladı! Sahaya ilk çıkan, ID.3'ün Seat'tan olma kuzeni Cupra el-Born...

kaynak: Cupra

Zor bir doğum yaşayan VW ID.3'ün MEB platformunu paylaşan Cupra el-Born, daha sportif tasarım ve teknik değerlerle asfaltı sessizce kazımaya hazır. Hayatına Seat ismiyle başlamış olsa da vahşi ve gittikçe elektriklenen "Cupra" damgasıyla, kendi agresif yorumunu yapıyor el-Born.

 

2021'de yollara çıkacak Cupra el-Borne, 2019'da Cenevre'de tanıtılan Seat el-Borne'un çıtasını hayli yükseltmiş. Açıklanan 2,9 saniyelik 0-50 km derecesi, pazar tezgâhında sonradan fark edilen yarım kilo bamya fiyatı hissi yaşatsa da 6 saniyenin altında bir 0-100 bekleyebiliriz.

 

Cupra el-Borne elektrik ateşli kompakt hatchback

 

Standart versiyondaki 204 hp'nin hayli aşılması da sürpriz olmayacak, zira ID.4, Q4 e-Tron ve Skoda Enyaq gibi akrabalar aynı batarya ve çift elektrik motoruyla 265 hp ila 306 hp güce sahipler.

 

Performans ve elektrik kavramlarını günlük hayata taşımak için, kendine has bir sportif şasi kontrol sistemiyle (DCC Sport) donatılmış Cupra el-Borne. Bu sayede, maksimum dinamizmde bir sürüş için yol koşullarına otomatik olarak adapte olabiliyor el-Borne.

 

O batarya ki 77 kWs kapasiteyle 500 km'lik bir menzil (WLTP) sunma potansiyeline sahip. "Seat el-Borne + 15 kW" anlamına gelen bu batarya, hızlı şarj noktasında 30 dakika 260 km'lik bir menzil yüklenebiliyor. Cupra'nın ilk %100 elektrikli modeli için fena başlangıç değil hani...

 

Cupra el-Borne yüksek malzeme kalitesi ve sportif detaylarla fark yaratıyor

 

Kabinde yüksek malzeme kalitesi ve sportif tasarım sonrası ilk manşetler sportif koltuklar, Sürüş Profili Seçimi ve Cupra modu düğmelerine sahip yeni direksiyon. Kabinde bolca geri dönüşümlü malzemeyle yer veren Cupra el-Borne, sürdürülebilir üretime de vurgu yapıyor.

 

Sürdürülebilirlik elbette harika ama el-Borne'un sürülebilir fiyatlarda olması önemli elbet. Neyse ki haberler güzel... İkinci aşamada tek elektrik motorlu, daha küçük bataryalı ve daha uygun fiyatlı el-Borne'lar da menüye katılacak. Bu versiyonların Seat amblemiyle satılması da kuvvetle muhtemel.