yukarı

Cumhuriyetin 100. yılında Ford Otosan’dan 'Geleceğin Fabrikası’

Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımının parçası olan Ford Otosan’ın Yeniköy Fabrikası törenle açıldı

06 Kasım 2023 kaynak: Ford Otosan

Ford Otosan’ın inovatif ve verimli çözümlerle yeniden tasarladığı Yeniköy Fabrikası, 2021’de duyurulan operasyonel mükemmellik, akıllı fabrika uygulamaları, verimlilik ve sürdürülebilirlik kriterlerine uyumlu bir şekilde üretim hayatına başladı.Ford Otosan’ın “Geleceğin Fabrikası” şeklinde tanımladığı fabrikada gelişmiş robotik, yüksek otomasyon seviyeleri, veri analitiği, yapay zekâ ile yönlendirilen uçtan uca yönetim, çok katlı atölyeler ve gürültüyü azaltan montaj hatları yer alıyor. 


Ford Otosan Yeniköy: "Geleceğin Fabrikası" açıldı_arabazzi.com

4 Kasım 2023’te törenle açılan Yeniköy fabrikası, fotovoltaik cam duvarlar ve güneş takip sistemleri gibi yenilikçi teknolojilerle enerji verimliliği ve karbon nötr olma yolunda önemli adımlar atarak otomotiv endüstrisindeki sürdürülebilirlik standartlarını yeniden tanımlıyor.Yeniköy Fabrikası’nın yeniden inşası, Ford Otosan’ın otomotiv sanayinin elektrikli dönüşümüne liderlik etme misyonuyla 2021’de açıkladığı ve Türk özel sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımı olan 2 milyar avroluk vizyon projesinin bir parçasını oluşturuyor.

Ford Transit Connect, Türk özel sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımı olan 2 milyar avroluk vizyon projesinin ürünü.Fabrika, aynı zamanda şirketin, Ford’un Avrupa’daki ticari araç üretim üssü olarak mühendislik ve üretim gücünü küresel sahneye taşıma kararlılığını da ortaya koyuyor. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada “Dünya markası Ford'un mühendislik ve üretim gücünün bir yansıması olan Yeniköy'deki bu tesis, pek çok öncü özelliğiyle geleceğin fabrikası ünvanını hak ediyor” dedi ve “Avrupa’nın en çok satan van’ı olan Ford Transit Custom’ın yeni versiyonunun ülkemizdeki ve dünyadaki müşterilerine hayırlı olmasını diliyorum. Ford Otosan otomotiv sanayinin gururu olmayı sürdürüyor” şeklinde devam etti.


Cumhuriyetin 100. yılında Ford Otosan’dan 'Geleceğin Fabrikası’ Yeniköy_arabazzi.com


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın 94 farklı ülkesinde Türkiye'de üretilen Ford hafif ticari araç ve parçalarının kullanımını görmek bizim için kıvanç kaynağıdır. Geçen yıl toplam 6,2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu ünvanını devam ettiren Ford Otosan'ı bu başarısından dolayı ayrıca tebrik ediyorum”. Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 5 yılda 15'inci sıradan 13'üncü sıraya yükseldiğimizi ve Togg'un yollara çıkışının tetiklediği ilgiyle hızla gelişen bir elektrikli araç piyasasına sahip olduğumuzu belirten Erdoğan, Türkiye’yi elektrikli araç ve batarya üretiminde dünyanın önde gelen oyuncularından bir haline getirmeyi hedeflediklerini, Ford Otosan’ın elektrikli araç üretim ve satışında ülkemizin amiral gemisi olmayı sürdüreceğinden şüphe duymadıklarını, destek olmaya devam edeceklerini ve Ford Otosan'ın yatırım adımlarını, Türkiye Yüzyılı'nın şimdiden ortaya çıkan meyveleri olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikaları, yıllardır Avrupa'nın ve Türkiye'nin en çok satan ticari aracı olan Transit ailesinin Avrupa'daki tek üretim merkezi, Transit Custom’un ise dünyadaki tek üreticisi konumunda. Fabrikada, yenilikçi özellikleri ve akıllı teknolojileriyle daha yüksek verimlilik ve performans sunan yeni nesil Transit ve Tourneo Custom üretiliyor. Yeni nesil Custom serisinin gelecekteki üyeleri arasına 2024 yılında hattan inecek tamamen elektrikli E-Transit Custom da yer alacak. Fabrikada ayrıca Ford ve Volkswagen ortaklığına ait yeni nesil 1 ton Volkswagen ticari araç da üretilecek.Avrupa'nın lideri Ford Otosan Yeniköy Fabrikası yenilendi.

Yeniköy Fabrikası, yeni nesil 1 tonluk araçları üretmek üzere kapasitesini 2025 yılında 405.000 adede ulaştıracak.

Anlık veri ve yapay zekâ ile uçtan uca yönetilen Yeniköy fabrikası, yüksek otomasyon seviyesiyle de dikkat çekiyor.

Yeniköy’de gelişmiş robotik, makine görüşü ve yapay zekâ uygulamaları ve simülasyon modellerine dayalı operasyonların dijital ikizleri kullanılıyor. Endüstriyel ekipmanlardan sensörlerle veri toplanıyor ve bunlar Nesnelerin İnterneti ile birbirine bağlanıyor.