yukarı

Coupe-SUV akımına Fiat’ta uydu. İşte yepyeni Fastback!

Fiat, yakında Güney Amerika pazarlarında satışa sunulacak yepyeni coupe-SUV Fastback'in ilk fotoğraflarını yayınladı.

04 Ağustos 2022 kaynak: Fiat

Fastback, Fiat'ın premium segmentte daha önceki satış patlamasının ardından ana akım otomobil üreticileri arasında popüler hale gelen ilk coupe-SUV modeli. Fiat Fastback, aynı adı taşıyan 2018 konseptinin devamı niteliğinde. Tahmin edilebileceği gibi, üretim versiyonunun tasarımı, daha çok Fiat Pulse'un bir coupe-SUV versiyonuna benziyor. Sonuçta her iki model de Güney Amerika için oluşturulan MLA platformuna dayanıyor.

Fastback, LED farlar, ızgara, motor kaputu, ön çamurluklar, ön kapılar ve Pulse Abarth'tan alınan ön tampon da dahil olmak üzere Pulse'dan gelen birçok parçaya sahip. Fakat işler arka tasarıma doğru gidildikçe değişiyor. Yukarıya monte edilmiş, yatay olarak yerleştirilmiş LED stop lambaları, BMW X6'dakilere benzer görünürken, eğimli arka cam ve bagaj kapağındaki entegre spoyler, coupe-SUV'lar arasındaki trendi takip ediyor. Arka tampon, bir difüzör ve sahte egzoz çıkışlarını bünyesinde barındırıyor.Resimdeki araç, siyah tavan, koyu krom vurgular ve karoserin etrafındaki boyanmamış plastik kaplama ile kontrast oluşturan Beyaz Banchisa renginde boyanmış. Aynı zamanda, çapı oldukça küçük görünen elmas kaplamalı beş kollu alaşım jantlara da sahip, ancak bunun seçilen donanıma bağlı olduğundan şüpheleniyoruz. Marka, iç mekanın resimlerini yayınlamadı ancak Pulse aynı olacağından şüpheleniyoruz.

Büyük olasılıkla en azından üst donanımlarda 7 inç dijital gösterge paneli ve 10.1 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranını olacağı anlamına geliyor.

Fiat teknik detaylar konusunda çekingen davrandı ancak yerel medyadan gelen haberler, Fastback'in 130 HP ve 200 Nm tork üreten turbo 1.0 litrelik bir motorla yollara çıkacağını gösteriyor. Model ayrıca 107 HP ve 134 Nm tork üreten, atmosferik 1.3 litrelik motorla da sunulabilir. Her iki motor da, ön aksa manuel veya CVT şanzımanla gücünü iletecek.

Modelin Güney Amerika'da piyasaya sürülmesi beklendiği için önümüzdeki aylarda Fiat Fastback hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Fiat'ın Fastback'i başka bir yere ihraç etmeyi planlayıp planlamadığını bilmiyoruz, ancak tasarımının ve temellerinin pazara özgü doğası göz önüne alındığında pek olası görünmüyor.