yukarı

Citroen e-C3: 320 km menzilli bütçe dostu elektrikli

Citroen C3'ün dördüncü nesli, farklı pazarlarda satışta olan yeni C3'e benzeyen EV formunda satışa sunuluyor.

17 Ekim 2023 kaynak: Citroen

Citroen, ilginç, konforlu ve uygun fiyatlı olmayı hedefleyen, crossover tasarıma sahip tamamen elektrikli bir süpermini olan yeni e-C3'ü tanıttı. Başlangıç fiyatı 23,300 € olacak ve 2025 yılında 19,990 € fiyatla daha ucuz bir elektrikli versiyonu gelecek. EV'lerin yanı sıra Fransız otomobil üreticisi, seleflerinin mirasını devam ettiren benzinli bir Citroen C3 olacağını da doğruladı.

AB-spec modeli, iki yıl önce piyasaya sürülen ve halihazırda Hindistan ve Güney Amerika'da mevcut olan Citroen yeni C3 ile yakından ilişkili görünüyor. Tavan, profil ve oranlar iki model arasında neredeyse aynı. Ancak Avrupalı e-C3, her ikisi de Oli konseptinden esinlenerek yeniden tasarlanmış bir yüze ve biraz farklı bir arka tasarıma sahip. Öne çıkan özellikler arasında Citroen'in yeni aydınlatma imzasını tanıtan LED farlar ve arka lambalar ile süper minide ilk kez görülen yeni oval amblem yer alıyor.

Genel olarak, e-C3'ün dik bir duruşa ve daha yontulmuş bir karosere sahip olmasıyla birlikte, tasarım, giden Citroen C3'ten daha kutulu ve daha sağlam görünüyor. Yerden yüksekliği 163 mm, plastik kaplama, tavan rayları ve dekoratif kızak plakaları, e-C3'ün küçük bir hatchback'ten ziyade bir B-SUV gibi görünmesini sağlıyor.

e-C3, eski C3'ten 19 mm daha uzun, 6 mm daha geniş ve yaklaşık 80 mm daha uzun. Yine de, kapladığı alan aile dostu C3 Aircross'tan daha küçük ve gelecek yıl çıkacak olan ve resmi olarak 7 koltuklu bir kabinle tanıtılan yeni nesil modelde daha da büyüyecektir.

Eski Citroen C3, süpermini segmentindeki en konfor odaklı modeldi ve yeni e-C3 de aynı prensibi takip ediyor. Yeni neslin tüm donanım ve motorları standart olarak çift kademeli hidrolik durduruculara sahip Gelişmiş Konfor Süspansiyon sistemi ile geliyor. Şehir otomobili segmentinde bir ilk olan bu sistem, Rolls-Royce'un "sihirli halı yolculuğu" terimini saklı tutarak "uçan halı yolculuğu" sunmayı vaat ediyor. Bir diğer önemli özellik ise yeni Citroën Advanced Comfort koltuklar, ekstra köpük ile uzun mesafeli seyahatleri daha rahat hale getiriyor.

e-C3'ün gösterge paneli önceki nesle benzer bir düzene sahip, ancak her şey yeniden tasarlandı. En dikkat çekici özellik gösterge panelinin (analog veya dijital) bulunmaması ve en önemli bilgilerin yeni Citroen Head Up Display'de yer alması.

Diğer öne çıkan özellikler arasında bilgi-eğlence sistemi için daha yükseğe konumlandırılmış 10,25 inçlik daha büyük bir dokunmatik ekran, entegre düğmelere sahip yeni çift kollu düz tabanlı direksiyon simidi ve gösterge paneli, orta konsol ve kapı ceplerindeki cömertçe boyutlandırılmış saklama bölmeleri yer alıyor. Neyse ki Citroen, dokunmatik ekrana entegre etmek yerine fiziksel klima kontrollerine geri dönmüş.

Ayrıca şirket, yeni neslin kabininin selefine kıyasla önemli ölçüde daha geniş olduğunu, daha yüksek oturma pozisyonu sayesinde daha fazla görüş alanı ve daha kolay giriş/çıkış imkanı sunduğunu iddia ediyor. Bagaj 310 lt kapasiteye sahip, bu da öncekinden 10 lt daha fazla.
 

Citroen, modelin elektrikli araçlara özgü olarak geliştirilen "Smart Car platformuna" dayandığını söylüyor. Fransız şirket ayrıntılara girmedi ancak Stellantis'in yeni STLA Small'undan ziyade denenmiş ve test edilmiş eCMP/CMP mimarisinin bir evrimi gibi görünüyor.
 

EV, 113 HP güç üreten öne monte edilmiş tek bir elektrik motoruyla donatılmış. Bu motor, AB-spec Peugeot e-208 ve Opel Corsa-e kardeşlerinde bulunan 156 HP üniteden daha az güçlü, ancak Hindistan-spec e-C3'ün 57 HP ünitesinden çok daha güçlü. Otomobil üreticisine göre, AB spesifik e-C3 0-100 km/saat hızlanmasını 11 saniyede tamamlıyor ve 135 km/saat azami hıza sahip.
 

Enerji, 320 km'ye kadar WLTP menzili için iyi olan 44 kWh lityum-demir-fosfat (LFP) batarya paketinden elde ediliyor. Bu batarya 100 kW DC şarj ile uyumlu olacak ve sadece 26 dakikada %20'den %80'e çıkabilecek (aynı işlem standart 7 kW AC şarj cihazı ile 4 saat 10 dakika sürüyor).
 

Citroen, elektrikli mobiliteye adım atmaya hazır olmayanlar için ikinci bir EV versiyonu ve benzinle çalışan bir C3 sunacağını duyurdu. Bu model muhtemelen Stellantis'in 1.2 litrelik Puretech üç silindirli benzinli motorunu kullanacak, ancak daha yeni hafif hibrit versiyon olup olmayacağı belli değil.
 

Yeni Citroen e-C3, Stellantis'in Slovakya'daki Trnava fabrikasında üretilecek. Avrupa pazarlarında 2024 yılının 2. çeyreğinde 23,300 € sabit başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Bu rakam, Renault 5 ve VW ID.2 gibi yaklaşan rakiplerin hedef fiyatıyla eşleşiyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar Citroen, Citroen e-C3'ün 19.990 €'dan başlayan daha da uygun fiyatlı bir versiyonunu tanıtacak, ancak bu 200 km'lik daha kısa bir menzile sahip olacak. Geleneksel motor ile çalışan model ise muhtemelen daha da ucuz olacak ve Dacia Sandero ve Skoda Fabia gibi modellere rakip olacak.