yukarı

Citroen C5 X: Her ne isen pek güzelsin!

Citroen'e göre sedan şıklığı, station dinamizmi ve SUV endamınının sentezi Citroen C5 X. Peki X'in yerine siz ne koyarsınız?

16 Nisan 2021 kaynak: Citroen

Büyük boy sedanları dahil, tasarım, konfor ya da teknolojisiyle hemen her Citroen bir şekilde muhakkak şaşırtır. Yeni Citroen C5 X de çok şaşırtarak yine şaşırtmadı!

Son C5 market raflarından çekildiğinde takvimler 2017'yi gösteriyordu, üst düzey konforuna rağmen arkasından ağlayan hatırlamıyoruz. Zaten normalleşmek pek yaramaz Citroen'e. Ama ondan da önce bu dünyadan göçen modern zaman şaheseri Citroen C6, haksız yok oluşuyla hâlâ sızlatır içimizi. Onun sonunu getiren de prestij sedanları sınıfında aşılmaz Alman müdafaa hattıydı bize sorarsanız.

Yeni Citroen C5 X

Yeni Citroen C5 X, daha önce de çeşitli girişimlerle şahit olduğumuz "sınıfın kurallarını baştan yazma" işine soyunmuş gibi. PSA, daha doğrusu Stellantis'in çok geniş kanatları altında, yeni erdemlerinin keşfedilip karşılık bulması için C5 X'in atalarından daha çok zaman ve kredisi olduğu söylenebilir.

Çin'de üretilip 2022 başında yollarla buluşacak Citroen C5 X'in tasarımı pek çok açıdan hayranlık verici olsa da bazı açılardan kimi bünyeleri zorlayabilir. Bu arada, hangi sınıfın kurallarının baştan yazıldığından da çok emin olamadık ama bir tahminimiz var: Crosso-sedan-coupé-hatch-break...

Citroen C5 X

Göze çok daha iri görünse de yerini aldığı C5'ten sadece 3 cm daha uzun, 1 cm daha geniş Citroen C5 X. Yükseklikteki kazancı ise tahminlerin aksine bilemedin 3 cm... Bu SUV'umsu algının arkasında, yerden yüksek olmanın yanı sıra, yüksek ve küt burun tasarımı, çok geniş yuvaları içinde 19 inçlik jantlar ve gövde altını çeviren plastik dekorların payı büyük.

Citroen C5 X: SUV'umsu station...

Passat'ın bile gelecek nesilde sadece "station" kasa tipiyle yaşamını sürdüreceğini düşünürsek, Citroen'in işin içine sportiflik ve kullanışlılık katan bu tercihini anlamak zor değil.

Üstelik coupévari alçalan tavanıyla işin içine seksapeli de katmış C5 X. Ara ara, yerden yüksek bir Porsche Panamera Sport Turismo hissi vermiyor da değil hani.

Citroen C5 X tarzların yeni bir yorumu

Platform kardeşi Peugeot 508'deki çok kollu arka aksa sahip olmayan Citroen C5 X, yüksek konfor beklentilerini karşılamak için hidrolik burçlu amortisör takviyeli süspansiyon sistemine güveniyor.

Citroen C5 X tasarım özellikleri

Son Citroen serisinde takdirle karşıladığımız "uçan halı" efektinin bir kademe ileri taşınması bizim açımızdan sürpriz olmaz. 225 hp'lik şarj edilebilir hibrit C5 X ise, üç modlu uyarlanabilir ve "aktif" süspansiyon sistemiyle konfor ve kontrol dengesini bir üst noktaya taşıyacak.

Citroen C5 X 2022 başında satışa sunulacak

Yeri gelmişken, motor seçenekleri konusunda detaylı bir açıklama yok ama 1 adet PHEV ve 2 benzinli ilk beklentiler arasında. Lansmandan itibaren satışta olacak C5 Aircross'tan da tanıdık şarj edilebilir hibrit motor, 50 km'lik sadece elektrikli bir menzil (135 km/s hızı aşmamak koşuluyla) iddiasında.

Citroen C5 X iç mekanı

Citroen C5 X'in iç mekânındaki sürpriz, çok büyük bir sürpriz olmayışı. Yeni C4'ün daha kaliteli ve zarifçe dekore edilmişi hissi veren kokpitte, kapılara doğru devam eden ahşap görünümlü dekorlar hayli keyifli bir katkı. "Advanced Comfort" koltuklar da bu mesafeden bile rahat görünüyor!...

Citroen C5 X'in kokpiti

Hacim anlamında sadece 2.79 m'lik aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası) bile tek başına fikir veriyor. EMP2 platformunun uzatılmış haliyle VW Passat'tan 7 cm daha uzun Citroen C5 X. Şekilde görüldüğü üzere, arka koltukta 'bacak bacak üstüne' rahatlığı yaşatan hacim ve her iki sırada da "lounge keyfi"nin altını çiziyor Citroen.

Citroen C5 X ve geniş diz mesafesi

Tabii 545 litrelik bagajın "break" kullanışlılığını da unutmayalım. Dümdüz zemin, çok alçak yükleme eşiği ve maksimum 1.640 hacim ihtiyaç anında kalp emojileriyle karşılanacak güzellikler...

Citroen C5 X'in 545 lt bagajı

Ses tanıma özellikli ve 12" ekranlı (giriş donanım 9") bilgi-eğlence sistemi, cama yansıtmalı gösterge paneli, gelişmiş sürüş destek sistemleri (2. seviye otonomi) ve fiziksel kumandalarının varlığıyla modern bir sağduyunun temsilcisi C5 X. Bu açıdan "Dışarıda yeterince risk aldık, içeride ne teknolojiyi ne de alışkanlıkları es geçelim" düşüncesini sezmek zor değil.

Citroen C5 X PHEV

Gerçi büyük sedanların geldiği nokta ve mesela Mondeo'nun veda etmek zorunda kaldığı bir dönemde, risk almak hayatta kalmanın belki de en emin yoludur.