yukarı

Citroen C3 Aircross 2022 incelemesi

Yenilenen Citroen C3 Aircross, küçük crossover sınıfına pratik bir yaklaşım sunuyor. İşte ilk tanışmamızdan notlar...

16 Mart 2022 kaynak: Arabazzi

Citroen C3 Aircross, güçlü benzinli ve dizel motor yelpazesi, rahat sürüş kabiliyeti ile sınıfında dikkat çeken modellerden biri olmayı başardı. Geçen yıl yapılan makyaj operasyonundan sonra artırılan sürüş konforuyla birlikte özellikle iç mekanda modern dokunuşlar gerçekleştirildi.

Yenilenen C3 Aircross’un 1.2 litrelik turbo benzinli motorlu versiyonu arabazzi’nin konuğu oldu. Bakalım makyaj bu zorlu sınıfta rekabet etmesine yeterli olabilecek mi?C3 Aircross, mini MPV C3 Picasso’nun yerini almıştı. Boyutları sayesinde, C3 Picasso kadar geniş yaşam alanına sahipken, pratiklikten de ödün vermedi. Aircross, platformunu ve yürüyen aksamını C3 ile paylaşıyor.

Bunun yanında bir dizi farklı renk seçeneği, kontrast tavan renkleri ve sunulan farklı iç kaplamalar ile aynı kişiselleştirme seviyesine sahip. 2021'de yapılan makyaj, hafifçe değiştirilmiş bir dış tasarımı, daha iyi depolama alanına sahip daha pratik bir kabini ve yeni bilgi-eğlence düzenini getirdi.Motor kaputunun altında ise, 1,2 litrelik üç silindirli turbo benzinli motor ve 1,5 dizel motor seçeneği yer alıyor. Tüm motor seçenekleri ise 6 ileri tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerleklere aktarıyor.

Donanım seviyeleri, giriş seviyesi Feel ile başlıyor, ardından Feel Bold ve Shine donanımları geliyor Giriş seviyesinde 16 inç çelik jantlar, LED eko farlar ve Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı içeren 7 inçlik dokunmatik ekran sunuluyor.

Daha yüksek donanımlarda ise, daha büyük 17 inç alaşım jantlar, karartılmış arka camlar, otomatik klima ve 9 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranı gibi donanımlara sahip olabiliyorsunuz.Citroen C3 Aircross, Nissan Juke, Renault Captur, Peugeot 2008 ve Opel Crossland gibi zorlu rakiplerle mücadele ediyor. Bir diğer güçlü rakip Seat Arona iken, Hyundai Kona, aynı motorları ve teknolojiyi paylaşan Kia Stonic'ten daha cazip bir seçenek gibi duruyor. Ford Puma ise sürüş dendiğinde akla gelen gelen isim olmayı sürdürürken bagaj kullanışılığıyla da kendini hatırlatıyor.Uzun bir ön değerlendirmeden sonra test aracımızın bize sunduklarıyla devam edebiliriz. Sürüş esnasında, C3 Aircross, C3'ün biraz daha büyük, daha uzun bir versiyonu gibi hissettiriyor ve bu aslında B-SUV almak isteyenlerin tam da aradığı özellik.

Hem C3, hem de Aircross PSA Group'un PF1 platformunu temel aldığı için aslında birçok bileşeni de paylaşıyor. Bu gerçekten de piyasadaki en gelişmiş altyapı değil. Eski Peugeot 206'ya kadar gidiyor temeli ancak yıllar boyunca bir dizi güncelleme bu platformu güncel tutmayı başardı. C3 Aircross versiyonu ise şimdiye kadar deneyimlediğimiz en iyilerden biri.PF1 platformu ara sıra yol kusurlarını kabine yansıtma özelliğini sürdürüyor. Ne yazık ki, Aircross'un ekstra yüksekliği bu kusurları C3’e göre biraz daha fazla yaşanmasını sağlıyor. Buna sürüşün her şeyden önce konfor odaklı olduğu gerçeğini de ekleyelim. Yani, Citroen C3 Aircross ani direksiyon hamleleri ve kıvrak manevralarla keyif kaçamağı yapmayı sevenlerin kollarına koşacağı bir otomobil sayılmaz.

Yine de C3 Aircross yola tutunma konusunda - ortalama bir sürücüyü - tedirgin etmekten çok uzak.. Belirgin gövde esnemelerine karşı iyi bir direnç gösteriyor ve direksiyon geri bildirim açısından sınıfın iyilerinden olmasa da tepkilerinizi doğrudan tekerleklere aktarmada hiç de kötü bir sınav vermiyor.

Citroen C3 Aircross limitlerde kullanmaktan isteyeceğiniz türden bir otomobil değil, zaten üretilme amacı da bu değil. Bununla birlikte, zorlandığında öngörülebilir, tutarlı bir önden kayma ile limitinin nerede başladığını size kolayca hissettiriyor. Bizim huzursuz yollarda sakin, keyifli, konforlu ve huzurlu yolculuklar isteyenleri kollarını açmış bekliyor.

Citroen C3 Aircross 2022 nasıl?

Test aracımızdaki 1.2 litrelik üç silindirli PureTech turbo benzinli motor, 130 HP ve 230 Nm güç çıkışı sunuyor. Dizel cephesinde ise 120 hp’lik 1.5 BlueHDi motor yer alıyor. Çeşitli Peugeot, Citroen ve Opel modellerinde de kullanılan 1.2 litrelik turbo benzinli motora oldukça aşinayız.

Yeterince rafine çalışan motor, sadece 4.000 devrin üzerine çıktığınızda biraz gergin hissediyor, ancak bunu çok sık yapmanız gerekmemesi için yeterli torka sahip.

Bu verimli motor, performans ve ekonomi güçlü bir karışımını sunuyor. 6 ileri tam otomatik şanzıman ise hem konforlu geçişleri hem seri vites değişimleri ile bu sınıfta yeterli konfor ve performansı sunuyor.

Citroen C3 Aircross sürüş özellikleri_arabazzi

Citroen C3 Aircross’un 1,2 litrelik turbo benzinli motoru, katalog verisinde karma tüketimde 100 kilometrede 5,0 litrelik bir değer sunuyor. Bu değeri tutturmanı özellikle daha çok şehir içinde yol alıyorsanız pek de mümkün değil fakat 6,5 litrelik ortalamalarla rahatlıkla yol alabiliyorsunuz. 130 hp’lik bir güç için oldukça makul tüketim değerlerine sahip olduğunu belirtebiliriz.

Citroen, C3 Aircross ile markaya yeni müşteriler çekmeyi umuyor ve bu tüketicilerin cesur tasarım ve zengin kişiselleştirme seçeneklerine çok önem verdiğine inanıyor. Bu sebeple C3 Aircross kesinlikle sınıfının en dikkat çekici modellerinden biri olmayı başarıyor.

Citroen C3 Aircross 2022 inceleme_arabazzi.com

2021'deki orta yaş makyajı, daha ince farlar, daha geniş ızgara ve revize edilmiş gündüz farları gibi dış değişikliklere sebep olurken, yeniden tasarlanan orta konsol ve saklama alanları otomobilin günlük pratikliğine katkıda bulunuyor. Kontrast renk seçimi ve renk paketinin parçası olarak farklı tavan barı tonu ile daha da geliştirilebiliyor. Bu kişiselleştirme zenginliğini renk seçenekleri de tamamlıyor. Yedi gövde rengi ve tavan için iki zıt renk tonu mevcut.

Kabinde kullanılan sert plastikler bu sınıfta çok da rahatsızlık yaratmıyor. Fakat ön koltuklar sınıfında farklı bir şey sunuyor; Citroen'in 'Gelişmiş Konfor' yaklaşımının bir parçası olan koltuklar, bu nedenle normalde alışık olduğumuzdan daha geniş ve biraz daha yastıklı.Virajlı yollarda da şaşırtıcı şekilde destekleyici olmaya devam ediyorlar. 3,5 inçlik dijital bir bölümü olsa da analog gösterge kadranları rakiplerine kıyasla biraz demode hissettiriyor. Citroen bilgi-eğlence sistemlerine alışmak genelde biraz zor olmuştur ve bu durum C3 Aircross için de geçerli. Bazı yönlerden harika ara yüze sahiplen, kullanım konusunda biraz alışkanlık istiyor.

Makyajla birlikte üst donanımlarda daha büyük 9 inç ekran sunuluyor. Yine de menü düzenleri biraz garip, yükleme süreleri biraz yavaş ve ekran o kadar duyarlı değil. Bizim gibi dijital çağa doğmamışlar için en can sıkan taraf ise neredeyse tüm klima işlevlerine yalnızca ekrandan erişilebiliyor.

Küçük bir SUV için sunulan yeterli miktarda alan, Aircross'u küçük aile otomobili olarak uygun bir seçenek haline getiriyor. Küçük SUV'ler genellikle aynı platformu paylaştıkları hatchback kardeşlerinden daha pahalıdırlar ve aslında daha fazla alan sunmazlar. Fakat C3 Aircross bu trendin üstesinden gelmeyi başarıyor.

Aks mesafesi, normal C3'lerden yaklaşık 60 mm daha uzun ve bu, uzun bir yolculuk için birkaç yetişkinle başa çıkabilecek arka kabin anlamına geliyor. Uzun boylu yolcuları arkada dizleri ön koltuk arkalıklarını sıyırsa bile pek şikâyet etmeyeceklerdir, zira dizlerinin yaslandığı alanlar oldukça yumuşak tasarlanmış.

Citroen C3 Aircross kullanışlı mı?

2021'de makyajın bir parçasını oluşturan orta konsol ve diğer bölmelerin hafif yeniden tasarımı ile iç mekanda artık hem ön hem de arka yolcular tarafından kullanılabilen kullanışlı kapaklı saklama kutusu bulunuyor. Tavan yüksekliği, özellikle panoramik açılır tavan varsa, biraz sorun yaratabiliyor. Bunun yanında ön tarafta, bu sınıfta genellikle bulacağınızdan daha geniş, daha yumuşak koltuklar var ve uzun bir yolculukta sırt ağrısına neden olmayacak kadar destekleyiciler.

Tavan yüksekliği, panoramik açılır tavan olsa bile ön yolcular için daha az sorun teşkil ediyor ve çekiciliği inkar edilemez çünkü kabini ışıkla dolduruyor ve kasvetli olmasını engelliyor.

Citroen C3 Aircross bagaj özellikleri

410 litrelik kullanışlı bir bagaj, arka koltuklar ileri itildiğinde 520 litreye kadar çıkabiliyor. Tamamen katlandığında ise 1,289 litreye kadar yer açılabiliyor. Düz yükleme zemini eşyalarınızı bagaja kolayca yüklemenize izin veriyor. C3 Aircross, 4.155 mm uzunluğunda, 1.765 mm genişliğinde ve 1.637 mm yüksekliğinde. Bu ölçüler C3 Aircross’un, Renault Captur ve SEAT Arona'dan biraz daha uzun olmasını sağlıyor.

C3 Aircross’ta beş kişi rahatlıkla yolculuk edebilir mi? Cevap evet, ancak zeminin ortasında büyük bir şaft tüneli olmamasına rağmen, en zayıf olanın arka orta koltukta oturması muhtemelen en ideali olacaktır. Ve üç yetişkin, özellikle daha uzun bir yolculuk sırasında biraz omuz omuza seyahat edebilirler.

C3 Aircross, PSA Group'un en eski ve en güvenilir platformu üzerine inşa edilmiş. Aslında, PF1 platformu Peugeot 206 günlerine kadar izlenebilir ve motor serisinin çoğu, birçok Citroen, Peugeot ve Opel’de kullanıldı. Bunu akılda tutarak, C3 Aircross makul bir güvenilirlik sunması da bekleniyor.

Euro NCAP, 2017 yılında C3 Aircross'u yetişkinler için %85, çocuklar için %82 ve yayalar için %64 güvenlik puanlarıyla beş yıldızla ödüllendirdi. Güvenlik desteği için %60 puan aldı, çünkü otonom acil frenleme yalnızca opsiyonel olarak sunuluyor. Yine de tüm otomobillerde elektronik stabilite kontrolü, şeritten ayrılma uyarısı, trafik işareti tanıma ve lastik basıncı sensörü bulunuyor.

Sonuç olarak Citroen C3 Aircross özellikle tasarımıyla eski bir platform kullanmasına rağmen ilgi çekici olmayı başarıyor. Verimli motor seçenekleri ve makul sürüş keyfiyle de kullanıcısını üzmüyor. Pratikli ve nispeten geniş yaşam alanı dört hatta biraz daha zorlandığında beş kişilik aileleri bile kısa mesafelerde üzmeyecektir. Donanım listesi rakiplerinden biraz geri kalsa da, bunu rakipsiz ön koltuk konforuyla telafi etmeyi başarıyor.