yukarı

Citroen Ami: Büyük şehire minik çare

2.41 m'lik elektrikli şehir küpü Ami, en az tasarımı kadar ilgi çekici yeniliklerle Haziran'da yola çıkacak

kaynak: Citroen

100. yılını deviren Citroen'in şaşırtıcı yenilik ve harika acaipliklerine alışığız. Yukarıdaki önü arkası simetrik şehir küpü "Citroen Ami" de kendilerinin son icraatı. 

 

Citroen Ami arka açı

 

Ami-One konseptinin devamında somutlaşan bu %100 elektrikli "hareket nesnesi" yeni nesil tüketim alışkanlıklarına - isminin de çağrıştırdığı gibi - çok "arkadaş"ça yaklaşıyor.

 

2.41 m uzunluk, 1.39 m genişlik, 1.52 m yükseklik ve yaklaşık 500 kg'lık bu şehir roketi, tamı tamına 8,2 beygir (elektrikçesi 6 kW) gücünde! 5,5 kWs'lik bataryasını 200 Volt'luk şehir şebekesinde 3 saatte dolduran Citroen Ami'nin menzili 70 km

 

Citroen Ami tasarım

 

45 km/s'lik son hız moral bozduysa bir de şu açıdan bakın, belli bir yaşın üstündeyseniz, Ami'yi kullanmak için (en azından Avrupa'da) ehliyet gerekmiyor. Citroen Ami'nin sadece 7,2 m'lik dönüş çapı da dar dönüşler ve park manevraları için birebir.

 

Citroen Ami kokpit

 

"Buna para mı verilir!" demeyin diye Citroen farklı teklifler hazırlamış. Cüzi bir peşinat sonrası ayda 20 Euro'ya uzun vadeli kiralayabileceğiniz Ami'yi araç paylaşımı sistemi içinde dakika bazlı kiralamak da mümkün olacak. 

 

Citroen Ami'yi satın almak isteyenleriyse yaklaşık 7.000 Euro'luk bir fiyat etiketi bekliyor. Evlere servisimiz var, sorduk, karta taksit yaparız dediler;)

 

Citroen Ami ve ters yönde açılan kapıları

 

Dışarıdan her iki yöne de gidebilecek gibi duran 2 kişilik Citroen Ami, Pixar animasyonlarından fırlamış bir karakter gibi. Birbirine zıt yönlerde açılan kapılar da konuya yabancıların kafasını iyice karıştırmak için tasarlanmış adeta.

 

İçte dışta bolca özelleştirme seçeneği sunmakla beraber, donanım listesi haliyle birazcık kısa. Bilgi-eğlence ekranı vazifesi sizin akıllı telefona düşerken, ön camları indirmek yerine (2CV'ye de saygılarını sunarak) otobüs camı gibi üst tarafı indiriyorsunuz mesela. ABS, hava yastığı ya da klima da mevcut değil maalesef.

 

Citroen Ami genel

 

Fiyat ve boyut anlamında Ami'nin en yakın rakibi Renault Twizy olacak. Fransa'da siparişler Mart sonunda açılacak ama ilk teslimatlar için Haziran'ı beklemek gerek. Sabredeceğiz artık, yapacak bir şey yok.