yukarı

Citroën Ami 2022: En “ulaşılabilir otomobil” martta Türkiye’de

Citroën, tamamen elektrikli Ami modelini ülkemizde satışa sunmaya hazırlanıyor.

11 Aralık 2021 kaynak: Citroen

Fransızca’da ‘arkadaş’ anlamına gelen sözcükten esinlenen Ami, Citroen’in şehir içi ulaşım zorluklarına ve çevresel kaygılara sunmuş olduğu yenilikçi bir çözüm olarak öne çıkıyor. Ami, iki koltuklu, tamamen elektrikli, konforlu, kompakt ve kişiselleştirilebilir bir şehir içi ulaşım çözümü sunarken 45 km/s’ye kadar hıza ulaşabilen model, 16 yaşından itibaren kullanılabiliyor. Araç paylaşım, kısa süreli kiralama, uzun dönem kiralama ve satın alma da dahil olmak üzere kentsel ulaşıma 360° çözüm üretmeyi hedefleyen Ami, ülkemizde öncelikle kurumsal firmaların kullanımı için satışa sunuldu.Citroën’in 2022 yılı için 1.000 adet olan bireysel satış hedefi daha şimdiden 3.000’e çıktı. Ami, Türkiye pazarında şu anda filo satışı ve kurumsal müşteriler için piyasaya sürülürken, 2022 ilk çeyreğinden itibaren son tüketici ile direkt olarak buluşmaya başlayacak.

Bir tıkla satın alınıp, eve teslim edilecek. Hem de kargo bedava

Ami online bir yolculuk ile pazara girmeye hazırlanıyor. Web sitesi üzerinden bayilerin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğu tamamlanabilecek. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen Ami satın alacaklar aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmete sahip olacak.16 yaştan itibaren herkes için mobilite

Citroën Ami’nin en önemli özelliklerinden biri 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip herkes için uygun bir çözüm olarak öne çıkması.Ami, evden işe günlük gidiş gelişler için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Vites kolu veya debriyaj olmadığından Ami kolay ve pratik bir kullanım sunuyor.Cargo versiyonu da gelebilir

Özellikle kurumsal müşterilerin ve ticaret yapan işletmelerin radarında “Cargo’ versiyonu bulunuyor. Ami Cargo’nun Fransa’da lansmanı da henüz yeni gerçekleştirildi. Talep olursa Türkiye’ye getirilme ihtimali de olabilir.Kompakt, kullanışlı ve kıvrak

Ami, son derece kompakt boyutlarıyla da dikkat çekiyor. 14 inç büyüklüğündeki tekerlekler kullanım ve manevra kolaylığı için köşelere yerleştirilmiş durumda. 2,41 metre uzunluk, 1,39 metre genişlik ve 1,52 metre yükseklik ile boyutlar da kullanım ve manevra kolaylığını destekliyor. 7,20 metrelik dönüş çapı en dar alanlarda bile manevra yapma imkânı sunuyor.

Tek şarj ile 75 kilometre sürüş imkânı

Ami tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. Bu, çoğu çalışanın işe gidip-gelme gereksinimini karşılıyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya araç zeminine gizlenmiş durumda ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile kolaylıkla şarj edilebiliyor. 220 Volt standart prizde tam şarj için üç saat yeterli oluyor.

Fonksiyonel ve zekice tasarlanmış saklama alanları

Geniş bir açıya sahip büyük kapılar binmeyi ve inmeyi kolaylaştırıyor. Ami, sunmuş olduğu fonksiyonellikle de dikkat çekiyor. Yan yana konumlandırılan iki koltuk ile kabin, omuz genişliği, bacak mesafesi ve baş mesafesi açısından her bir yolcuya ihtiyacı olan alan hissini ve hareket alanını sunuyor. Bu tarz küçük bir otomobilde kızaklı uzunluk ayarlı sürücü koltuğu bir ilk olup sabit ön yolcu koltuğu en uzun insanı bile rahat ettirecek yaşama alanını sunuyor. Kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkartmak üzere kabin içindeki her bir nokta saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Zekice uygulanan depolama çözümleri kabin içindeki yaşamı kolaylaştırıyor. Yolcuların ayak bölgesine entegre edilen ve bir valiz alacak büyüklükte olan depolama alanı dışında arka kısımda bir başka bagaj bölmesi daha bulunuyor.

Kompakt boyutlarına rağmen yüksek oturma pozisyonu

İç tasarım da malzeme seçimi ve tasarım çizgisi ile dış tasarımı tamamlıyor. AMI ONE Concept otomobilinden aktarılan ve direksiyon simidinin üzerinde bulunan göstergeler okuması rahat bir yapı sunarken kullanılan özel grafikler günümüz dijital dünyasını ve teknolojisini yansıtıyor. Direksiyonun sağ bölesinde bir akıllı telefon yuvası bulunuyor. Burası ana araç ekranına dönüşürken navigasyon ve müzik gibi fonksiyonlara erişim sağlıyor. Ami, sürücü ve beraberindeki yolcuya konforlu ve güven hissi veren diğer araç sürücüleriyle aynı seviyede, yüksek bir oturma pozisyonu sunuyor. Mimarisiyle şehir içi sürüşlerinde üstün sürüş güvenliği sunan Ami, optimize edilmiş ayak izi ile dengeli ve devrilme riski olmadan hareket özgürlüğü sağlıyor. Kapalı ve ısıtmalı kabini olumsuz hava koşullarında da koruma ve konfor sunuyor.