yukarı

Çinlilere vergi yüzde 40 arttı

Türkiye'nin kararı, BYD'nin yerel bir distribütörle ortaklık kurmasının hemen ardından geldi.

07 Mart 2023 kaynak: Arabazzi

Türkiye, Togg markasıyla ilk yerli elektrikli aracının üretimine başlamaya hazırlanırken Çin'de üretilen elektrikli araçlara uygulanan ithalat vergilerini arttırdı. Hükümet, Çin'de üretilen elektrikli araçlara %40 ek gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı. Bu karar, kısa bir süre önce binek ve hafif ticari araçlarıyla yerel pazara girmek için Türk distribütör ALJ Türkiye ile bir mutabakat zaptı imzalayan dünyanın en büyük ikinci elektrikli araç üreticisi BYD için özellikle uygunsuz bir zamanda geldi.

Yeni gümrük vergisi, elektrikli araç satışlarının 2022 yılında neredeyse üç katına çıkarak 7.733 adede ulaşmasının ardından geldi. Bu durum kısmen içten yanmalı motorlu araçlara kıyasla daha düşük tüketici vergisi oranlarından kaynaklanıyor ve elektrikli araçların şu anda Türkiye binek otomobil pazarının yüzde 1'inden biraz fazlasını oluşturduğu anlamına geliyor.

Hükümet hiç şüphesiz Çin yapımı elektrikli araçları daha pahalı hale getirmenin halkı Togg'un elektrikli araçlarını satın almaya teşvik edeceğini umuyor. Togg’un ilk modeli SUV formunda olacak ve bu yılın sonundan önce piyasaya sürülecek. Aracın temelini EV'ye özel bir platform oluşturacak ve iki farklı güç çıkışı ile sunulacak. Giriş seviyesindeki model 200 HP güç ve 500 km menzil ile arka tekerleklere güç ileten tek bir elektrik motora sahip olacakken, çift motorlu AWD versiyonu da 400 HP güç ve 400 km menzil ile satılacak.