yukarı

Car of The Year 2023: Yılın Otomobili hangisi olacak?

Car of The Year jürisi 2023 için 7 finalisti açıkladı. Biz de adayların şanslarını sizin için kısaca değerlendirdik

11 Aralık 2022 kaynak: arabazzi

Car of the Year, yani Yılın Otomobili Jürisi, 2023 yılının 7 finalistini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Biz de son dört yılda üç kez doğru tutturmanın özgüveniyle adayların üstünden şöyle kısaca bir geçelim dedik.

Sektörün gelişimine bakarsak, pek de şaşırtıcı olmayan bir şeklide, bu finalistlerin dördü %100 elektrikli modeller. Bakmayın, içten yanmalılar bu yıl yine iyi durumdalar, geçen yıl altıya karşı tek adaydılar!.. Ve hatırlarsanız, kupayı Kia EV6 kaldırmıştı.

1964’ten beri verilen ödüllerde bu yılki galibin seçimi ve ödül töreni Ocak ayında Belçika’da, Brüksel Otomobil Fuarı'nda gerçekleşecek. Neden Belçika derseniz, bu yıl fuarın yüzüncü yılı, onun hatırına.

Eleme aşamasında, 22 Avrupa ülkesinden 58 otomobil gazetecisinin oluşturduğu jüri, 2022 içinde en az beş Avrupa ülkesinde satışta olan modelleri değerlendirdi.

Adayların öncelikle konfor, güvenlik, tüketim, sürüş kalitesi, kullanışlılık, fiyat-kalite ve sektöre kattığı teknik yenilikler dikkate alınarak, 27 adaydan 7’si finale kaldı.

Elenenler arasında bolca Çinli adayın olmasına “azıcık politik nedenlerle” pek şaşırmadık. Yoksa beş dakikada bataryayı değiştirip yollayan ya da uçan otomobil bile üretenler Çinlileri nasıl görmezden geleceksiniz di mi!..

Ama Range Rover, Opel Astra, BMW iX1, Honda Civic, Alfa Romeo Tonale gibi ağır topların da finale kadar nefesi yetmedi. Olsun, gönül kazanmak da güzel!.


1 - Jeep Avenger

Bunların içinde - bizce favori olmasa da - kağıt üzerinde belki en dikkat çekeni, Avrupa’da tasarlanmış ve Avrupa için düşünülmüş ilk Jeep olması bakımından Jeep Avenger.

Jeep Avenger

4 m’lik uzunluğuyla tam bir Avrupalı olan Avenger, 115 kW ya da 156 beygir ve 260 Nm’lik bir elektrik motoruyla yol alıyor. 54 kWs’lik bataryasıyla karma menzili 400 km. Şehir içi kullanımda bu menzili 550 km’ye kadar çıkarmak mümkün.

Peugeot 2008’in elektriklisi gibi pek çok Stellantis modeliyle aynı altyapı’yı paylaşsa da Jeep Avenger doğuştan gelen ekstra arazi kabiliyetleri ve toplam kalitesiyle jüriyi tavlamaya çalışacak.
 

2 - Kia Niro

Her açıdan üst seviyede olan Kia Sportage’ın elendiği bir turnuvada finalde Niro. Zira sunduğu seçenek ve çözümler daha yenilikçi.

Kia Niro

Özellikle %100 elektrik, şarj edilebilir hibrit ve full hibrit seçeneklerinin varlığı Niro açısından önemli bir koz. Elektrikli menzilde Kia-Hyundai ikilisinin ne kadar iyi durumda olduğu tüm dünyanın malumu

.

Ayrıca tasarımı ve şehir hayatına cuk oturan boyutları ve nispeten makul fiyatlarıyla, Kia Niro’nun hem sempati hem de mantık puanlarının çok yüksek olacağını düşünüyoruz. Önündeki en büyük engel geçen yılki galibin de bir Kia olması.


3 - Nissan Ariya

Pek havalı ve şık elektrikli Nissan Ariya’nın kazanmasına kimse ne şaşırır, ne de itiraz eder sanırız. Elektriğin öncüsü Nissan Leaf’ten biraz fazla sonra yollara çıkmasına rağmen, her açıdan Şampiyonlar Ligi’ne yakışan enfes bir elektrikli SUV Ariya.

Nissan Ariya

Biraz da mecburiyetten hayli yüksek olan fiyatın hakkını kalitede bir üst lige çıkarak veriyor Nissan Ariya. Farklı kapasitede iki batarya, tek ve çift motor seçenekleri ve dolayısıyla iki çekiş alternatifi sunan Ariya, donanımlarıyla da komple bir paket sunuyor.

Ama elektriğin bir zamanlar lideri olan Nissan’ın yaptıklarını farklı şekillerde yapabilen pek çok marka var artık.


4 - Peugeot 408

Görüntüsüyle en dikkat çeken aday ise, SUV’umsu station’ımsı, çılgınımsı hibrit Peugeot 408. Geçen yıl ipi göğüsleyen Kia EV6’nın da çok sıradan göründüğü söylenemez sonuçta.

Peugeot 408

308 ile 508 arasında bir yerde, 308 SW’un fastback ve daha seksi hali gibi de düşünebiliriz 408’i. İsminde tek sıfır olması da intibanın aksine Peugeot’nun onu bir SUV ya da Crossover olarak görmediğinin işareti.

Benzinli ve şarj edilebilir hibrit seçenekleri bulunan 408’in dizel motorlusu olmayacak ama %100 elektriklisi 2024’te bekleniyor. Geçen yıl 308 aday olmasaydı tasarımın sürpriz etkisi daha yüksek olurdu ama hayırlısı diyelim…


5 - Renault Austral

Kadjar’ın yerini doldurmakta hiç zorlanmayacak hibrit SUV Renault Austral, “Geçen yıl Megane E-Tech alamadıysa…” şeklinde başlayan düşünce sebebiyle çok da şanslı görünmüyor. Ama belki de tam da bu nedenle şansı yüksektir Austral’ın.

Renault Austral

Ön tasarımın yılın otomobili seçilmek için biraz fazla “normal” olması da lehte mi aleyhte mi çalışacak bilemediğimiz bir etken. Normallikle ayrışmak da iyidir bazen.

Ayrıca, tamamı hafif hibrit motorların yanı sıra, ortalama 4.6 litrelik tüketimli tam hibrit E-Tech versiyonuyla, gerçek hayatı düşünen jürilerin favorisi olabilir Renault Austral.


5/6 - Subaru Solterra - Toyota BZ4X

Bu yedi finalist içinde test edip onayladığımız tek model olan Subaru Solterra ve dolayısıyla söylemesi zor isimiyle ortak geliştirildiği kuzeni Toyota BZ4X.

Subaru Solterra

Şu kadarını söyleyelim, ondan sonra bindiğimiz kendi arabamızı siyah-beyaz televizyon gibi hissettiren Solterra’nın jüriyi de hayran bırakması sürpriz olmayacaktır. Ve tabii Toyota BZ4X’in de.

Toyota ve Subaru ekiplerinin %50 katkılarıyla hazırlanan Solterra/Bz4X biraderler, her açıdan ilk model denemesinden çok daha olgun bir intiba bıraktı bize.

Toyota Bz4x

Bu yüzde 50 dengesi, çekiş sistemi ve güvenlik teknolojileri Subaru’dan, tasarım ve güç yönetimi hususları Toyota’dan şeklinde özetlenebilir.

Gerçi bir marka %52 ağırılıkta olsaydı da bizim için sorun olmazdı:)


7 - VW ID.Buzz

En sevilesi finalistin ise VW’in elektrikli vanı ID.Buzz olduğu konusunda hemfikirizdir sanırız. Değilsek de saygı duyarız.

VW ID.Buzz

Ama efsane VW vanının bu modern reenkarnasyonu, elektrikli ID serisinin muhtemelen en başarılı üyesi. O kadar ki katalogları birer birer terk eden van tipi otomobiller için son bir umut bile olabilir.

Sempatik yüzü, kullanışlılık özellikleri ve VW’in diğer ID’lerinde pek olmayan “sempati” avantajıyla galiba en ikna edici elektrikli Volkswagen ID.Buzz.

Hızdan ziyade ferahlık ve aile boyu huzur tadı veren 2.5 tonluk ID. Buzz’ın bir diğer ağır yükü 57 bin Euro’dan başlayan fiyatı olacak gibi.

Eveeet…. Son dört yılda üç galibi doğru tutturduğumuz Car of The Year’in bizce tahmin yapması en zor yılı 2022. Ama bunun arkasına saklanacak değiliz!..

Sanki VW ID.Buzz, Subaru Solterra/Toyota BZ4X ikilisi ve Nissan Ariya ilk üçte yer alır ama bir at başı farkla Nissan Ariya kazanır diye düşünüyoruz.

Car of The Year finallerinde Eurovizyon şarkı yarışmasını hatırlatan politik komiklikler yaşanmaz ve iyi olan kazanır diye umuyoruz. Zira, birkaç yıl önce Tesla Model 3 yokmuş gibi davranan jüri, bu yıl da cillop gibi Çinliler yokmuş gibi davranarak bizi hafiften gülümsetti. Ama korkunun ecele faydası olmadığını son iki yıldaki Tesla satışları göstermiştir herhalde.

Yine de bizce en elle tutulur ve ciddiye alınır organizasyon European Car of The Year.