yukarı

BYD Fang Cheng Bao: Toyota Land Cruiser'a rakip

Elektrikli SUV, 680 HP'nin üzerinde bir kombine güce sahip ve hidrolik aktif süspansiyon sistemi ile donatılabiliyor.

17 Ağustos 2023 kaynak: BYD

BYD'nin Çin'deki geniş portföyüne yeni bir gün, yeni bir marka daha eklendi. Fang Cheng Bao, Denza'nın üzerinde ancak amiral gemisi YangWang'ın çok altında konumlandırılmış SUV odaklı bir marka. İlk modeli Leopard 5 adında plug-in hibrid merdiven şasili bir arazi aracı. Yakında daha küçük Leopard 3 ve daha büyük Leopard 8 de bu modele katılacak.

 

Fang Cheng Bao, Leopard 5'i 25 Ağustos'ta Chengdu Auto Show'da resmi olarak görücüye çıkmadan önce Çin'de düzenlenen bir etkinlikte tanıttı. Geçtiğimiz mart ayında kamuflajlı bir prototip şeklinde ön gösterimi yapılan SUV oldukça sağlam görünüyor. Kutu gibi çamurluklar, alüminyum tarzı kızak plakaları, arkaya monte edilmiş bir stepne ve rakip modellerden ödünç alınan modern tasarım ipuçlarının yanı sıra klasik off-road oranlarına sahip. Donanıma bağlı olarak, BFGoodrich A/T lastiklerle kaplı 18 inç jantlarla veya yol odaklı Michelin Pilot Sport lastiklerle kaplı 20 inç jantlarla donatılmış olarak geliyor.

 

4,890 mm uzunluğu, 1,970 mm genişliği, 1,920 mm yüksekliği ve 2,800 mm dingil mesafesi ile yeni Toyota Land Cruiser Prado'dan biraz daha küçük. Bu durum, 50 inçlik bir head-up ekran, büyük bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranı, ön yolcu için başka bir ekran ve birinci sınıf bir Devialet ses sistemine sahip olduğu bildirilen teknoloji açısından zengin kabinin içindeki iki sıralı beş kişilik düzeni açıklıyor.

 

Fang Cheng Bao Leopard 5 merdiven şasi mimarisine dayanıyor ve DMO (Dual Mode Off-Road) plug-in hibrid sistemiyle donatılmış olarak geliyor. Bu sistem 1,5 litrelik benzinli motor ve 680 HP üzerinde güç ve 760 Nm tork üreten çift elektrik motorundan oluşmakta. Güç, üç diferansiyel kilidine sahip sofistike bir 4WD sistemi aracılığıyla dört tekerleğe de iletiliyor. Zemine monte edilmiş 30 kWh kapasiteli BYD Blade batarya, sadece EV ile 125 km CLTC sürüş menzili ve denkleme 80 litrelik benzin deposunu eklerseniz 1.200 km kombine menzil sağlıyor.

 

Marka ayrıca Leopard 5'in Cloud-P şasi teknolojisi ile donatılmış yüksek özellikli bir versiyonunu da sunuyor. Bu modelde YangWang U8'den ödünç alınan aktif ve yüksekliği ayarlanabilir hidrolik süspansiyon bulunuyor, ancak öngörü özellikleri bulunmuyor.

 

Fang Cheng Bao, 60 şehirde 100 mağaza ile Çin'den satışlara başlayacak, ancak markanın araçlarını diğer pazarlara da ihraç etmeyi düşündüğü söyleniyor. Leopard 5'in yanı sıra Fang Cheng Bao, üretim spesifikasyonlu Leopard 8 amiral gemisini öngören Super 8 konsept otomobilini de gösterdi. Son olarak, daha küçük ve henüz tanıtılmamış olan Leopard 3, seriye giriş noktası olarak hizmet verecek.

 

South China Morning Post tarafından bildirildiği üzere, Fang Cheng Bao modellerinin fiyatının 400,000-600,000 Yen (55,000-82,000 $) aralığında olması bekleniyor. Bu da onları çoğu BYD ürününden daha pahalı ancak YangWang serisinden çok daha ucuz hale getirecektir.