yukarı

BMW'nin Neue Klasse platformu, 1.360 HP'ye kadar güç üretebilir

BMW, yaklaşmakta olan Neue Klasse EV platformunun ne kadar gücü destekleyebileceğini açıkladı.

22 Eylül 2022 kaynak: BMW

Yeni BMW mimarisine oturacak ilk model, 3 Serisi büyüklüğünde tamamen elektrikli bir sedan olacak. Bununla birlikte, platform çok esnek olacak ve farklı boyutlara sahip çok sayıda farklı model için kullanılacak. Teoride bunlardan biri bir hiper model olabilir. BMW'nin mühendislik ve araştırma ve geliştirme başkanı Frank Weber, BMW Blog ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, platformun tek, çift ve hatta dörtlü motor kurulumlarını destekleyebileceğini söyledi.

Weber, "Sahip olduğumuz en zorlu araç, gerçek bir yüksek performanslı M ürünü olacak” dedi. “Neue Klasse mimarisinden beklentimiz sadece yüksek voltajlı pillerdeki esneklik olmayacak. Ayrıca süper verimli bir tek motorlu mimariye veya bir çift motorlu mimariye sahip olabilirsiniz. Hatta bir megawatt'a kadar dört motorlu bir mimari bile sağlayabilir. Bu kurulum 1.360 HP’ye kadar güç üretebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

İlginç bir şekilde, bu yılın başlarındaki bir rapor, BMW'nin McLaren Automotive ile ortaklık kurduğunu ve birlikte bir elektrikli süper otomobil ve yüksek performanslı bir elektrikli crossover geliştireceğini belirtti. Supercar'ın bir McLaren olarak markalanabileceği ve potansiyel olarak 1.088 HP'ye kadar güç sunan dört elektrik motoruyla donatılabileceği tahmin ediliyor. BMW, 8 Serisi Gran Coupe ile geleneksel bir SUV arasında bir orta yol da bulabilir.