yukarı

BMW XM: M1'in 50. yıl kutlaması

M1'den 50 sonra, her açıdan uçlarda bir bağımsız bir 'M': Şarj edilebilir hibrit motorlu sportif coupé-SUV, BMW XM...

13 Aralık 2021 kaynak: BMW

Uçlarda yaşamayı seven bir marka BMW. Ama bu sefer uçların da ucunda, adeta kurduğu yeni dünyanın dışında, diğer hiçbir şeye benzemeyen bir konseptle çıktı karşımıza... BMW XM

Konsept diyorsak da pek yakında, 2022'nin sonunda üretilmeye başlanacak bir konsept XM. Yani şekilde görmüş olduğunuz XM seri üretim halinden çok da uzakta değil. Ama özellikle birkaç yıl ötesi için elektrik dışında hiçbir planın yapılmadığı bir devirde, hayli şaşırtıcı, anlamlandırması zor bir konsept.

BMW XM konsepti_arabazzi.com

Bu ebatta ve büyük motorlu otomobilleri sahiplenme konusunda hiç sıkıntı yaşamayan Amerikalılar için, BMW'nin ABD'deki Spartanburg fabrikasında üretilecek oluşu BMW XM'in var olma gerekçelerinden biri.

Diğeri ve daha önemlisi, BMW M1'in 50. yaşını gayet havalı bir şekilde kutlama arzusu. Efsaneyi başlatan M1'den sonra, ürün ailesinden, yani seri üretilen modellerden bağımsız ilk "M" olacak XM.

BMW XM 2023 konsepti_arabazzi.com

"M Performance" çılgınlığını SUV dünyasının "X"i ile birleştiren BMW XM, çift turbolu V8'ini güçlü bir elektrik motoruyla takviye etmiş. Bu kombinasyon sadece olağanüstü bir güç değil, 80 km'ye kadar sadece elektrikli bir menzil de kazandırıyor XM'e.

BMW tarihinin en güçlüsü: BMW XM_arabazzi.com

Teknik dereceler şimdilik gizemini korusa da Lamborghini Urus ve Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid bile XM'in yanında ağırkanlı kalacak gibi. Zira 750 hp ve 1.000 Nm, bugüne kadar üretilmiş en güçlü BMW'yi işaret ediyor! "Ben yıldönümü kutlarsam böyle kutlarım, içten yanmalı faslını kapatacaksam da böyle kapatırım" der gibi Bavyera'nın mavi beyazlısı.

BMW XM tasarım detayları

Coupé stili bol açılı gövdesi, incecik far grupları, 23" jantlar, enlemesine siyah şeridin ayırdığı çift ton gümüş boyası, ilk M1'e saygı duruşu niyetine bagaj camında taşıdığı çift BMW logosu... LED çerceveli dev ön ızgara bile bazı açılardan cazip göründü gözümüze. Ama belli açılardan:)

BMW XM'in kokpiti_arabazzi.com

İç mekân ise karbon-fiber, alüminyum, deri, bakır gibi yüksek kaliteli malzemeleri, ultra modern ama aynı zamanda klasik detaylarla birleştirmiş. Tek parça kavisli ekran, "M" çizgilerine gönderme yapan havalandırma paneli, önde vintage deri koltuklar ve arkada kontrast mavi renkte bir koltuk döşemesi...

BMW XM iç mekânı_arabazzi.com

Bu ultra lüks vaat içinde, prizma formlu ve içten aydınlatmalı tavanın konseptten gerçeğe ne şekilde dönüşeceği de ayrı bir merak konusu.

BMW XM'in retro-modern kabini_arabazzi

Diğer elektrikli modellere de sirayet etmesini umduğumuz, alabildiğine yeni ama oturmuş bir estetiğe sahip XM. Etmezse zaten okyanus dalgaları ardındaki bir hayalden öteye geçmeyecek bizim için.

Belki de yakın gelecekteki "7" ve "8"li modellerde yansımalarını bolca göreceğimiz bir model olacak BMW XM. Kim bilir?..