yukarı

BMW X5 25 yaşında: Doğum gününü hafif yeniliklerle kutluyor

BMW X5, genellikle bir arada bulunmayan Sport ve M Sport tasarım öğelerine ve standart olarak xOffroad paketine sahip.

24 Haziran 2024 kaynak: BMW

  • Özel sürüm, arazi kabiliyetine odaklanarak M Sport ve Sport tasarım öğelerinin bir karışımını içeriyor.
     
  • "Gümüş" temasına rağmen SUV, Lime Rock Grey metalik boyalı ve siyah veya kahverengi iç mekan seçeneklerine sahip.
     
  • Sınırlı sayıda üretilen BMW X5'ten sadece 1.000 adet üretilecek ve fiyatı 79.900 $ olacak.
     
Yüksek bir "5 Serisi" düşüncesinin yabancı bir kavram olduğu dün gibi aklımda. Yine de 25 yıl sonra BMW X5, Bavyeralı otomobil üreticisinin ürün gamındaki en önemli modellerden biri olduğunu kanıtladı. Şirket bunu kutlamak için X5 Silver Anniversary Edition'ı duyurdu. Bu model X5 xDrive40i'yi temel alıyor ancak biraz daha off-road'a odaklanıyor. 

Bir "Gümüş" yıldönümü modeli olmasına rağmen, bu özel sürüm şaşırtıcı derecede az gümüş öğeye sahip. İlk olarak, BMW otomobili griye boyayarak bir numarayı kaçırmış. Pencere çevrelerinde, tavan raylarında, çamurluklara monte edilmiş havalandırmalarda ve aydınlatmalı böbrek ızgarada daha koyu süslemeler içeren standart Genişletilmiş Shadowline kaplamada daha da az gümüş var. 

İç kısımda Siyah, Konyak, Kahve veya Silverstone Sensafin döşeme seçeneklerine sahipsiniz. Ayrıca spor koltuklar ve genellikle X5 M Competition ve X5 M60i için ayrılmış olan karbon fiber döşeme de mevcut.
 

BMW bunu bir Sport veya M Sport modeli olarak adlandırmıyor; bunun yerine her iki paketten de ödünç alıyor. Yani M Sport Paketinden 20 inç M Star kollu çift renkli jantlar alırken, tamponlar Sport Design'dan alüminyum vurgulu parçalar. Alüminyum vurgulu parçalar, Motorsport'tan ilham alan X5 M Sport'a kıyasla daha fazla off-road odaklı olduğu söyleniyor. 

Zorlu yollarla mücadele demişken, Silver Anniversary Edition X5 standart olarak BMW'nin xOffroad Paketi ile geliyor. Land Rover'ın Terrain Response sistemine benzeyen offroad paketi, bir kontrol paneli aracılığıyla çeşitli arazilerin üstesinden gelebilen akıllı bir dört tekerlekten çekiş yönetim sistemi ekliyor. Vites değiştirme noktaları, gaz kelebeği eşlemesi ve çekiş kontrolü dahil olmak üzere farklı araziler için birden fazla işlevi optimize ediyor.
 

X5 serisindeki diğer modellerde standart olarak sunulmayan xOffroad Paketi, alıcıların ne kadar azının X5'lerini araziye çıkardığını düşündüğünüzde anlaşılabilir bir durum. Bununla birlikte, BMW SUV'u bazı hafif arazi senaryolarında daha yetenekli hale getiren bazı oldukça kullanışlı özelliklerle birlikte geliyor.
 

Süslü 4WD yönetim sistemine ek olarak, iki akslı havalı süspansiyon, mekanik kilitli arka diferansiyel ve gövde altı koruma plakalarına da sahip oluyorsunuz. Ve standart olarak gelmemelerine rağmen BMW, bayilerinden satın alınan ve takılan General Grabber All-Terrain lastiklerinde indirim yapabilir.
 

BMW oldukça belirsiz bir şekilde Silver Anniversary Edition X5'ten "yaklaşık" 1.000 adet üretileceğini ve üretimin Ağustos ayında başlamasının planlandığını söylüyor.