yukarı

BMW X1 2019: 8 kere maşallah!

Bir makyaj insana bu kadar mı yakışır!.. En dikkat çekici yenilikleri için yeni BMW X1'e 8 kere maşallah dedik...

kaynak: BMW

BMW deyince aklınıza gelen ilk model olmayabilir ama "X" serisinin “best seller”ı BMW X1. Tabii ki BMW, bu altın yumurtlayan tavuğu cilalamadan bırakacak değildi. Bırakmadı da...

 

1 -

Artık böbrek olmaktan çıkan “XL” beden ön ızgara. Şükür ki X7'de yaptıkları kadar abartmamışlar ama yine de bir beden büyük duran bir ön ızgara bu. Formu ve ortada birleşme şekliyle yeni 3 Serisi ve müstakbel 1 Serisi'nden de tanıdık artık bu ön ızgara. Alışırız elbet...

 

2 -

Daha pis bakan full-LED farlar artık daha köşeli optik çizgilere sahip. Yuvarlak sis farlarının yerini de yatay ince LED'ler (opsiyonel) almış. Arka stoplardaki LED tasarımı da yenilikler arasında. 

 

3 -

Sürücü tarafındaki dikiz aynası, kapıyı açtığınızda zemine bir X1 logosu yansıtarak bastığınız yeri bilmenizi ve valeye anahtarı verirken çok da fiyakalı olmanızı sağlıyor.

 

4 -

Yeni tampon tasarımı ve daha büyük hava girişleri, maksimum sert ifadeli bir BMW X1 maskesi gibi.

5 -

Motorlarda büyük haber ise şarj edilebilir hibrit xDrive25e olacak gibi görünüyor. Kümülatif gücü 224 hp olması beklenen bu motorla 50 km menzile kadar bujileri ateşlememe iddiasında BMW X1. Genelde öyle olmaz o işler ama belli mi olur. 2020'yi bekleyip göreceğiz.

 

6 -

Diğer motor seçenekleri iki benzinli ve iki dizelden oluşacak gibi. Üç silindirli 1.5 litrelik X1 sDrive18i ve X1 sDrive16d dışındakiler vergi mağduriyetinden yokları oynayacaktır. 

 

140 hp ve 220 Nm'lik motoruyla sDrive18i benzinli, 116 hp güç ve 270 Nm tork üreten sDrive16d dizel ise makyajlı BMW X1'lerin "2019 Türkiye Güzeli" olacaklar.

 

7 -

Bağlantı seçenekleri iyileştirilen 2019 model BMW X1'de yeni iDrive sistemine geçiş yapılmış. Daha gelişmiş bir sesli arama sistemi ve kablosuz Apple CarPlay bağlantısı önemli yeniliklerden. Muhtemelen Türkiye'ye gelmeyecek 6,5 inçlik küçük bilgi ve eğlence ekranı yerine 8,8 ya da 10,2 inçlik seçeneklerimiz olacak.

 

8 -

Peki bize kaça gelir? Döviz ve vergilerimiz dalgalı malum, o bakımdan fiyat konusuna hiç girmiyoruz. Asıl mesele yeni BMW X1'in ne zaman geleceği. Zira Avrupa'da satışı süren yeni BMW X1 için 2020'yi bekleyip beklemeyeceğimiz merak konusu.

 

Hayırlı kur dalgalanmaları olsun inşallah...