yukarı

BMW Neue Klasse X: Yeni nesil iX3'ün ön gösterimi

İsmi ve tasarım felsefesiyle yeni olan BMW Vision Neue Klasse X, önümüzdeki yıl iX3'ün yerini alacak.

21 Mart 2024 kaynak: BMW

BMW kendini yeniden keşfetmenin tam ortasında ve tamamen elektrikli Vision Neue Klasse X, Neue Klasse takma adını taşıyan ilk SUV'un ön gösterimini yapıyor. Bu iX3 boyutlu otomobillerin ilk partisi 2025 yılında üretime girecek ve geçen yıl ön gösterimi yapılan Vision Neue Klasse sedanın üretim versiyonuna katılacak.


Orijinal Vision Neue Klasse'de olduğu gibi, Neue Klasse X'in tasarımı da bize üretim aracından ne bekleyeceğimiz konusunda oldukça iyi bir fikir veriyor. X, Neue Klasse platformunu kullanacak olan ve 2025 ile 2027 yılları arasında piyasaya sürülmesi planlanan altı EV'den ikincisi.


BMW hepimizin bu iX3'ün marka için temsil ettiklerine odaklanmamızı istese de, tasarıma dikkat etmemek mümkün değil. Şirketin kendisi tasarım dilini "sadeleştirilmiş" olarak tanımlıyor, bu da tasarımcıların nihayet halkın biraz daha az ızgara ağırlıklı bir şey yaratma konusundaki ricalarını duyduklarının kanıtı olabilir.


Vision Neue Klasse X'in önünde, 2002 gibi klasik BMW'leri ve elbette 60'ların orijinal Neue Klasse sedanını anımsatan ince bir böbrek ızgara bulunuyor. Yine de her şey retro değil: bugünlerde BMW'lerde olduğu gibi ızgaralar doğal olarak aydınlatılıyor. Daha yakından baktığınızda, böbreklerin bir kavun balyası ile oyulduğunu göreceksiniz. Derinlemesine yontulmuşlar, öyle ki 3D baskı harikalarının ilk demolarından biri gibi görünüyorlar. Işıklar Neue Klasse sedan tarafından belirlenen trendi takip ediyor. Daire / sarmalları terk ediyor ve bunun yerine dikey LED'ler alıyor.


BMW, EV platformunun tasarımcılarına "klasik BMW oranlarını" benimseme fırsatı sunduğundan bahsediyor. Ve geçmişte geleneksel motorların bu tür seçimleri neden kısıtladığını tam olarak anlayamasak da, Neue Klasse X'in yeni stilistik yönü ilk gördüğümüzde bizi etkileyen daha düşük kemer çizgisini ve köpekbalığı burunlu estetiği korumaya çalıştığı açık. Bununla birlikte, bir SUV'a (veya BMW'nin dediği gibi SAV, spor aktivite aracına) sedandan daha az ikna edici bir şekilde dönüşüyor, ancak yine de panoramik sunroof ve çok alçak kemer çizgisinin dahil edilmesi, havadar ve geleceğe dönük bir deneyim gibi görünmesini sağlıyor.


Yeni lastik ve fren tasarımları verimlilikte yüzde 25'lik bir artışa katkıda bulunurken, mevcut X modellerine göre yüzde 20 daha aerodinamik. Arka kısımda, derinlik gösteren bir tasarımla birkaç seviyeye yayılmış 3D baskılı üniteler içeren Neue Klasse sedanın devamı niteliğinde ayırt edici arka lambalar yer alıyor.


Doğal olarak, bir konsept olduğu için, Neue Klasse X'in ne tür bir motor veya menzil rakamlarına ulaşabileceği konusunda resmi bir açıklama yok. Ancak, BMW'nin menzilde yüzde 30'luk bir iyileşme ve şarj hızında benzer kazanımlar vaat eden altıncı nesil eDrive teknolojisini kullanacağı doğrulandı. Daha fazla enerji yoğunluğuna sahip yuvarlak pil hücrelerinin yanı sıra, hızlı şarj özelliği için 800 voltluk bir mimariye sahip olacak.

 

X, teknolojinin bel kemiğini vurgulamaktan ziyade, BMW'nin yeni elektrikli araç serisinin nasıl kontrol edileceğine ışık tutuyor; yeni şasi ve tahrik ünitelerinin kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış üstün bir sürüş deneyimi sunacağı söyleniyor. BMW kendi bünyesinde dört yeni kontrol ünitesi geliştirdi. Kontrol üniteleri diyoruz ama şirket bunlara "süper beyinler" diyor çünkü görünüşe göre on kata kadar daha fazla bilgi işlem gücüne sahipler. Motorlar ve otonom sürüş için ayrı "beyinler" bulunuyor.

 

Neue Klasse X, iDrive kumandasının öldüğünü bir kez daha teyit ediyor. Bunun yerine, direksiyona monte edilen düğmeler BMW Panoramic Vision ve Merkezi Ekran ile etkileşime giriyor. HyPersonX direksiyon olarak adlandırılan direksiyon simidinde, Neue Klasse X'in "sesini" (yani kabine hangi yapay seslerin pompalandığını) ayarlamaya adanmış ve anında ayarlanabilen bir kontrol bulunuyor.

 

Vision Neue Klasse'nin iç mekanında sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmiş ve petrol içermeyen yeni bir bitki bazlı malzeme kullanılmış. Ayrıca, iç mekandaki plastik içeriğin yüzde 30'unu oluşturan atılmış balık ağları ile çok sayıda geri dönüştürülmüş deniz plastiği de bulunuyor.

 

Bu arada, Panoramic Vision geleneksel bilgi-eğlence sistemini bir adım öteye taşıyor. Bilgileri ön camın tüm genişliği boyunca sürücüye mükemmel şekilde uyan bir yükseklikte yansıtıyor. BMW 3D Head-Up Display, sürüş durumlarında destekli sürüş veya trafik yönlendirmesi gibi bilgileri görüntülüyor.

 

Büyük olasılıkla ikinci nesil iX3 olacak olan Neue Klasse X'in üretim versiyonu önümüzdeki yıl BMW'nin Macaristan'daki Debrecen fabrikasından çıkacak.

 

Bu arada, raporlar BMW'nin içten yanmalı ile çalışan X3iX3/Neue Klasse X'ten ayrı bir model olarak bir nesil daha tutacağını gösteriyor. 2024'ün üçüncü çeyreğinde üretime girmesi beklenen fosil yakıtla çalışan otomobil şimdiden test edilirken görüntülendi. Mevcut X3 ve iX3 serisinin aksine, yeni nesiller Neue Klasse platformunun yeni EV'nin temelini üstlenmesi sayesinde daha iyi farklılaşacak ve iki modeli birbirinden daha belirgin hale getirecek.