yukarı

BMW M5 CS 2021: Tarihin 'M' güçlü BMW’si

BMW tarihinin en performanslı modeli olan yeni BMW M5 CS, M5 Competition'dan 70 kg daha hafif, 17 beygir daha ağır...

kaynak: BMW

BMW M5 neyimize yetmez derken, BMW M5 Competition göz kırptı. Tam zirvedeyiz dedik, yeni BMW M5 CS kalbimize kat çıktı!

Madem sevdik bir kere, gelin bu seksi canavarla göz göze bakışalım...Karşımızda BMW tarihinin en güçlü "M" modeli yer alıyor. 4.4 litrelik çift turbolu V8 motordan gücünü alan, 6000 devirde tam 635 HP güç ve 1800-5950 devir aralığında ise 750 Nm tork üreten antik çağlardan bir titanla karşı karşıyayız.

Elektrikli modellerin hemen hemen her gün karşımıza çıkan türevleri de iyi hoş, güzel ama... içten içe yanarak, sarı sarı bakarak güneş gibi doğdun BMW M5 CS!

BMW M5 CS: BMW tarihinin en güçlüsü

Bu muazzam gücü Drivelogic 8 ileri M Steptronic şanzıman ile yola aktaran BMW M5 CS, M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Usta pilotlar ve yeteneklerini test etmek isteyenler için, yalnızca arkadan tahrik modu da sunuluyor bu arada…

BMW M5 CS, M5 Competition’dan 70 kilogram daha hafif. 70 kilogram ne ki demeyin, otomotiv dünyası için aslında çok büyük bir rakam.

Bu hafiflik sayesinde M5 CS sadece 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyede ulaşabiliyor, 200 km/s hıza ulaşması ise 10.3 saniye… Elektronik olarak sınırlandırılan maksimum hız ise 305 km/s. Bıraksan daha da gider yani…BMW M5 CS’de kullanılan kaput, dış ayna kapakları, arka rüzgarlık, arka difüzör, M Power motor bölmesi kapağı ve susturucunun, otomobilin performansını doğrudan etkileyen hafiflemeye katkı sağlayan karbon fiber takviyeli plastikten üretildiğini de belirtelim.


Bileğine güvenenler için farklı sürüş modları

BMW M5 CS, hem "M xDrive" sisteminin hem de tüm dinamik sürüş bileşenlerinin ayrı ayrı yapılandırılabilmesine olanak tanıyor. Bu sayede, adeta bir yarış simülasyonundaymış gibi, M5 CS'inizi yapılandırabiliyorsunuz.


BMW M5 CS xDrive 4x4 sistemine sahip

Ayrıca, daha da özelleştirilmiş bir sürüş için DSC sisteminin tepkilerini ayarlayabiliyorsunuz. Sürücüler, 4WD ve 4WD Sport'un yanı sıra arkadan çekiş için 2WD modu sayesinde seçim özgürlüğü sunan BMW M5 CS, önceki nesillerde yer alan saf sürüş özelliklerinin tamamından faydalanılabilmesine imkan sağlıyor.

Değişken Amortisör Kontrolü (VDC) sisteminde sunulan COMFORT, SPORT ve SPORT + sürüş modları sayesinde sürücüler, günlük kullanımdan, yüksek performanslı pist sürüşüne kadar birçok farklı seçeneğe sahip oluyorlar.
Sadelikten gelen şıklık

Karizmatik görünümlü "M5 CS" amblemleri, ön ızgarası, havalandırma kanalları ve bagaj kapağında yer alırken, 20 inçlik M alaşım jantlar Altın Bronz rengiyle modelin sportif tasarımını güçlendiriyor.

BMW Laser farların L formlu ışıkları, kısa huzme, uzun huzme veya karşılama ışığı açıldığında beyaz yerine sarı renkte yanarak yüksek performanslı GT yarış otomobillerine atıfta bulunuyor.

BMW M5 CS'in fren kaliperleri kırmızı ya da altın rengi olabiliyor

Yeni BMW M5 CS'in standart olarak sunulan özellikleri arasında, M’e özgü heyecan verici bir sesle motorun devirlenmesini sağlayan paslanmaz çelikten üretilmiş dört çıkışlı spor egzoz sistemi yer alıyor.

Ayrıca kırmızı veya altın renginde tercih edilebilen kaliperlerle gelen M Karbon seramik frenler de yine standart olarak gelen özellikler arasında. Yeni BMW M5 CS, üç farklı renk seçeneğiyle yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Yeni BMW M5 ve M5 Competition’da da sunulan Brands Hatch Grey M5 ailesinin ortak rengi olacak. Yeni BMW M5 CS’e özel olarak ise BMW Individual mat kaplamasıyla, Frozen Brands Hatch Grey metalik ve Frozen Deep Green metalik renkleri tercih edilebilecek.Sayısını şimdilik tam bilmesek de sınırlı sayıda üretilecek BMW M5 CS, 199.900 Euro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak...