yukarı

BMW M5 2025: Önceki nesilden daha yavaş

Tamamen yeni BMW M5, 2445 kg ağırlığa sahipken 727 hp ile elektrifikasyonu kucaklıyor.

26 Haziran 2024 kaynak: BMW

  • Yeni BMW M5, 727 hp güç ve 1000 Nm tork üreten plug-in hibrit bir motora sahip.
     
  • Eklenen güce rağmen, 0-100 km/s 3,4 saniyede veya öncekinden 0,2 saniye daha yavaş elde ediliyor.
     
  • Satışlar bu yılın 4. çeyreğinde başlayacak.
     
Yepyeni BMW M5, her zamankinden daha fazla güçle karşınızda. BMW M serisinin hayranları için büyük haber ise süper sedan dünyasının patronunun nihayet elektrifikasyonu benimsemiş olması. Bu yenilik, modelin dört tekerlekten çekiş için sadece arkadan itişli düzenini terk etmesinden belki de daha önemli bir hareket ve hayranları böleceği kesin. Özellikle de tüm bunların ne kadar ağırlık kattığını duyduklarında.

Gerçekte, hibrit bir M5 bir süredir gündemdeydi ve bir bakıma kaçınılmazdı. BMW'nin yapmak zorunda olmadığı şey (ve gerçekten de Mercedes'in yeni nesil E63 ile yapamayacağı şey) kükreyen bir V8'e bağlı kalmaktı. M5'in sadece 4.4 litrelik turbo V8 güç ünitesini korumakla kalmadığını, aynı zamanda birleşik gücün çok sağlıklı bir 727 hp ve 1.000 Nm tork ile sonuçlandığını öğrenmekten memnun olacaksınız.

Sadece içten yanmalı motorun gücü, elektrik motorunun yardımı olmadan da olsa, eski otomobilin 600 hp'lik gücünün biraz altında. En yeni haliyle, yedinci nesil M5'in motoru içten yanmalı motorun yarısı 5.600-6.500 dev/dak arasında 577 hp güç ve devir aralığının 1.800 dev/dak kadar altından itibaren 750 Nm tork üretiyor. 

Motor esasen M serisinin amiral gemisi XM süper SUV'da yer alan S68 motorun aynısı, ancak farklı bir versiyonu durumunda. Aslında XM ile yeni M5'in motorları arasında pek çok benzerlik var; elektrikli motor her iki aracın toplam gücüne 194 hp ekliyor.
 

Yeni M5 ile amiral gemisi XM arasındaki benzerliklerden biri de her iki otomobilin de şişmanlıklarını gizleyememeleri. Hibrit bataryalar ve elektrikli motorlarla beslenmek M5'e kilo aldırmaktan başka bir işe yaramamış. Giden M5 sedan 1,971 kg boş ağırlığa sahipken, gelen 2025 M5 tam 2,445 kg ağırlığında.
 

Bu durum, modeller arasında yüzde 24'lük bir ağırlık artışı anlamına geliyor. Evet, M5 gibi lüks odaklı performans modelleri yıllar geçtikçe ağırlaşma eğilimindedir. Ancak 2012 M5 F10'un arkadan itişli platformundan 2017 F90'ın dört tekerlekten çekiş sistemine geçiş zamanı geldiğinde, yeni motorları dengelemek için dahil edilen kapsamlı ağırlık tasarrufu önlemleri sayesinde yeni otomobil aslında daha hafifti.
 

Eklenen ağırlık, yüzde 16 daha fazla güce sahip olmasına rağmen 2025 BMW M5'in 100 km/s hıza ulaşmada neden eski M5'ten daha yavaş olduğunu açıklayabilir. Evet, kılı kırk yarıyoruz, ancak F90 M5 bu sürati 3,2 saniyede tamamlarken, yeni 2025 G90 M5 3,4 saniye ile biraz daha uzun sürecek. Azami hız değişmeyerek 250 km/s veya M Sürücü paketi ile 306 km/s ile sınırlı kalmış.
 

Peki, hibrit sistem tam olarak hızlanmayı veya son hızı iyileştirmek için değilse tam olarak ne işe yarıyor? BMW, M5'in sadece sıfır emisyonlu elektrik modunda 40 km gidebileceğini tahmin ediyor. Bu kulağa çok fazla gelmiyor çünkü gerçekte öyle değil. Belki biraz süt almak için markete gitmeye yetecek kadar.
 

Elbette, BMW M5'ler düz bir çizgide ne kadar hızlı gittiklerinden daha fazlasıdır. Motorları, sürücünün isteğine göre bükülebilen esnek bir güç sunmasıyla ünlüdür. V8 motor yüksek devirli bir yapıya sahip olarak tanımlanırken, elektrifikasyon unsuru devir aralığı boyunca tutarlı bir güç sağlayacaktır.
 

Tüm bunlar sekiz vitesli "M Steptronic" şanzıman tarafından yönetilirken, elektrik motorunun rotoru ile otomatik şanzımanın giriş mili arasındaki patentli bir ön vites değiştirme aşaması, motorun gerçek 281 Nm çıkışını 450 Nm çıkarıyor.
 

BMW ayrıca yeni bir "Boost Control" sistemini de tanıttı. Sol vites kolunu geri çekip basılı tuttuğunuzda otomobilin tüm sistemlerini en ateşli ayarlarına getirebilirsiniz. Bu ayar, spor modu ayarları arasında zihinsel hokkabazlık yapmak zorunda kalmadan anlık tepkiler sağlıyor.
 

Kendisinden önceki araç gibi yeni 2025 M5 de dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip. Varsayılan ayar gücü dört tekerleğe birden gönderiyor, ancak bazı klasik M-otomobil drift oyunları yapmak istiyorsanız, ya arkaya dayalı dört tekerlekten çekiş ayarını seçebilir ya da büyük çocuk pantolonunuzu giydiyseniz, bazı klasik RWD oyunları için önden çekişi tamamen kilitleyebilirsiniz.
 

Dört tekerlekten çekiş sistemi söz konusu olduğunda, torkun akslar arasında bölünmesine ek olarak, Aktif M Diferansiyel de sol ve arka tekerlek setleri arasındaki güç dağılımını yönetebilir. Otomobilin beyninin en iyi hareket tarzının ne olduğunu düşündüğüne bağlı olarak M5, önden kaymanın etkilerini gidermek için gücü tek bir tekerleğe gönderebiliyor.
 

M5'te beklendiği gibi, dış görünümün altında amiral gemisi performans sedanını geliştirmek için değiştirilmiş modele özgü pek çok detay var. Örneğin, motor ve şanzıman bağlantıları modele özgü ve süspansiyon geleneksel modellere kıyasla tamamen yeniden tasarlanmış. Ön çift salıncaklı düzenekte yaysız kütleyi azaltmak için daha hafif alüminyum bileşenler kullanılırken (bu noktada her küçük parça yardımcı oluyor), arka süspansiyon sistemi için yeni palet kontrol kolları, kamber kontrol kolları ve kılavuz kollar kullanılmış.
 

Buraya kadar tasarımına değinmeden geldik. Görünüş BMW'den beklediğimiz kadar şok edici ve hayranlık uyandırıcı olmasa da yeni M5'e "güzel" demekte zorlanacaksınız.
 

BMW böbrekleriyle yetinmeyen ızgara artık "kapalı" parlak siyah bir tasarıma sahip ve ortasında birçok sürücü destek sistemi yer alıyor. Neredeyse bir EV gibi görünüyor ve bunun BMW'nin bizi bulanık tasarım çizgilerine alıştırma yolu olup olmadığını merak ediyoruz. Tabii ki, ızgara çevresi aydınlatılabilir çünkü neden olmasın? ve ızgara boyunca yatay olarak uzanan ve üzerinde M5 modeli yazan tek bir şerit göreceksiniz.
 

M5 daha geniş kemerlere sahip; ön tekerlekler standart araçtan 3 inç, arka tekerlekler ise 1,9 inç daha geniş. Jantlar hem genişlik hem de çap olarak kademelendirilmiş. 2025 M5'te 20 inç ön ve 21 inç arka jantlar bulunuyor. Tekerlekler 285/40 ZR20 ön ve 295/35 ZR21 arka performans lastikleriyle sarılırken, üç tekerlek tasarımı sunuluyor.
 

Tekerleklerin arkasında çöp kutusu kapağı büyüklüğünde etkileyici fren diskleri göreceksiniz. Şaka yapmıyorum önde 16 inç ve arkada 15,7 inç boyutlarıyla birçok ekonomik otomobilde bulunan tekerleklerden daha büyükler. Önde altı pistonlu kaliperler ve arkada yüzer tek pistonlu bir kaliper var.
 

Ağırlıktan tasarruf etmek için boşuna bir egzersiz yapmak istiyorsanız, aracın boş ağırlığının %1 azaltacak olan M Karbon seramik frenleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, solmaya karşı daha iyi direnç göstermek için altın boyalı kaliperlerle birlikte gelecekler.
 

Ön tekerlek kemerlerinin arkasında, otomobilin soğutma sisteminin bir parçasını oluşturan ve hava akışını iki yardımcı uzak radyatöre yönlendiren işlevsel havalandırma kanalları yer alıyor. Arka kısımda bir M arka spoyler ve M ikiz siyah krom egzoz çıkışları yer alıyor. Ayrıca aerodinamik aynalar ve D-pilar üzerine yerleştirilmiş bir M5 rozeti de dikkatinizi çekecektir.
 

M2'nin aksine, yeni M5 için herhangi bir süslü karbon koltuk seçeneği sunulmayacak. Bunun yerine, uzun mesafe konforu ve pist desteği arasında bir denge olarak isimlendirilen M Multifuction koltuklara sahip olacaksınız.
 

İç döşeme için çeşitli renk seçenekleri var, ancak BMW'nin 2025 için seçtiği yeni renk BMW Individual Full Merino Metallic deri paketi. Siyah/koyu mor çift renk ve bozkır grisi/derin lagün incisi efektli çift renklerin derinin kendisinde, özellikle de koltukların kafalık ve omuz bölgelerinde sergilenmesiyle ortaya çıkan etkinin oldukça çarpıcı olması bekleniyor.
 

Yeni bir direksiyon simidi tasarımı var, artık standart olarak ısıtmalı. Ayrıca M5'e özgü iç aydınlatma ve standart Bowers & Wilkins Surround Ses Sistemi, baş üstü ekranı ve aracın Sky Lounge Panoramik Tavanı da mevcut. Hafif tavan hayranları ayrıca üst kısmı karbon olarak belirleyebilirler.
 

Son olarak, BMW'nin İşletim Sistemi 8.5 var. Bu işletim sisteminin ana itici gücü, hayranı olmadığımız fiziksel düğmeleri otomobillerin kabininden daha da kaldırmak oldu. Kavisli ekran M'ye özgü bazı grafik simgelerine ev sahipliği yapıyor ve 12,3 inçlik bir bilgi ekranı ile 14,9 inçlik daha büyük bir kontrol ekranından oluşuyor.
 

2025 BMW M5 önümüzdeki ay Goodwood Festival of Speed'de dünya çapında ilk kez görücüye çıkacak. Üretim de Temmuz ayında şirketin Dingolfing fabrikasında başlayacak.