yukarı

BMW M3 ve BMW M4 hakkında hemen hemen her şey...

BMW, yeni BMW M3 Sedan, M4 Coupé ve M Competition versiyonlarıyla beynimizin lastiklerini ısıtmaya başladı

kaynak: BMW

Şüpheye yer yok, "M" ilk günden beri sıradışı sportiflikte BMW'lerin tek harfli ifadesi. Vahşi cazibesiyle 35 yıldır büyüleyen BMW M3 ise büyüden hiç kurtulamayalım diye, yanında BMW M4 ile geliyor iki nesildir...

BMW M3 2021_arabazzi.com

Öncelikle, mevcut 3 Serisi ile 4 Serisi arasındaki burun farkının 2021 model M3 ile M4 arasında söz konusu olmadığını belirtelim. Her iki modelde de böbreğimiz budur yani... Ki bize sorarsanız, yeni kadrajsız haliyle daha bir "olmuş" görünüyor bu büyük böbrek tasarımı.

Yeni BMW M3 ve BMW M4_arabazzi.com

Nitekim, "M bağımlıları otomobillerinin M340i/M440i'den mümkün olduğunca farklı olmasını istiyor" diyor BMW. Hepsi gerçek olan devasa hava girişleri de farkı artırıyor doğrusu... Buyrun tasarım, buyrun renk, buyrun fark!

Yeni BMW M3 ve BMW M4 hem yol hem de piste hazır_arabazzi.com

Alçalan süspansiyonlarıyla M3'ün profili bile nabzı maksimuma çıkarıyor maşallah! Ama bencil keyifçilerin M4'ü, farklı arka tasarım, her iki modeldeki siyah difüzörler ve dörtlü egzozlarıyla, solladıkları fanilere keyifli bir retrospektif yaşatacak. M4'ün uzunluğunun 4,79 m'ye çıktığını ve M8 ile arasında sadece 8 cm kaldığını da ekleyelim.

Ama madem ki güzellik bakanın gözlerinde, yavaştan tekniğe geçelim de çift turbolu homurtularla biraz da kulaklar şenlensin...

Yeni BMW M3 Competition isminin de hissettirdiği gibi virajlarla rekabeti seviyor_arabazzi.com

M3 Sedan ve M4 Coupé modellerini sıralı 6 silindirli, 3.0 hacimli ve çift turbolu motorunu arkadan itişli ve 6 ileri manuel şanzımanla donatmış BMW. "Bileğimde Karpal Tünel Sendromu var, manuel kullanamıyorum" diyenleriyse 8 ileri otomatikli "Competition"a davet ediyoruz.

Yeni BMW M3 ve BMW M4 2021_arabazzi.com

480 hp ve 550 Nm ile yarış heyecanını caddelere de taşıyan M3 ve M4, 0-100 hızlanmalarını sadece 4.2 saniyede tamamlıyorlar. M Competition ise aynı motordan çıkardığı 510 hp ile dereceyi 3.9 saniyeye çekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, M Competition'ın 650 Nm torkunu dizginleme işini 8 ileri otomatik şanzımana bırakmış BMW. 0'dan 200 km/s hıza ulaşmak için gereken süreyse 12,5 saniye.

BMW M3 ve BMW M4 tarihin en popüler M'leri olmaya aday_arabazzi.com

Manuel şanzıman elindeki 23 kg'lık hafiflik avantajıyla M'lerin o meşhur ağırlık dağılımını daha da iyileştirmiş ama bir önceki nesilde müşterilerin %98'inin otomatiği seçtiğini düşünürsek... Hem zaten standart olarak varacağınız son hız 250 km/s, M Driver's Package opsiyonuyla 290 km/s ile sınırlı.

Yeni BMW M3 ve BMW M4'ün koyu renk difüzörleri ve dörtlü egzoz çıkışları_arabazzi.com

Standart sunulan M Adaptif Süspansiyon sistemi, sport şasi, maksimum direnç, minimum ağırlık, hafifleyen tavan, alçalan ağırlık merkezi... GT3 yarışlarından da süzülen tecrübeyle yeni BMW M3 ve M4 her zamankinden ateşli bir deneyim iddiasında.

BMW M4 Competition 2021_arabazzi.com

Tabii bu kadar ateşli olunca, önde altı pistonlu kaliperler ve 380 mm diskler, arkadaysa 370 mm diskleri kavrayan tek pistonlu kaliperlere ihtiyacınız oluyor. Gerçi bu kadar adrenalini aldıktan sonra neden durasınız ki!..

Kabinde öyle standart modelden çok farklılaşan bir tasarım oyunu göremedik açıkçası. Kokpitin sade, şık ve sportif olduğu konusunda da tereddütümüz yok, bunun bir BMW 3 Serisi olduğu konusunda da. Bolca karbon fiber dekor, kaplama durumun ciddiyetini çok net anlatıyor zaten.

Yeni BMW M3 ve BMW M4 kabinde ateşli bir 3 Serisi_arabazzi.comSpor direksiyon simidi ve kırmızı renkli start/stop düğmesi de standart versiyondan farklı hissettiriyor. M Competition'da ise direksiyon arkasında vites değiştirmeye yarayan kulakçıklar mevcut. Yine direksiyonun iki yanındaki kırmızı renkli M1 ve M2 butonlarıyla, son nesil iDrive ekranında önceden konfigüre ettiğiniz çılgın sürüş modlarından birini seçmeniz mümkün.

Yeni BMW M3 ve BMW M4'ün iki adet M sürüş modunu kendiniz ayarlıyorsunuz_arabazzi.com

Instagram paylaşımımız sonrasında, e-spor dünyasından ışınlanmış gibi duran koltukları söküp evinde götürmek isteyen dostlar da olmadı değil. M Race Track paketiyle gelen karbon fiber iskeletli koltuklar da elinizin kiri artık...

Yeni BMW M3 ve BMW M4 karbon fiber koltuk opsiyonuna sahip_arabazzi.com

Toplam ağırlıktan 25 kg'ı söküp atan bu opsiyonel paket, karbon seramik frenler ve önde 18", arkada 19" özel dövme jantları da kapsıyor. Son ve pakete dahil soru "Karbon tavan mı istersiniz, cam tavan mı?". Hayat zor!..

Yeni BMW M3 ve BMW M4 en yeni iDrive sistemini kullanıyor_arabazzi.com

Yeni BMW M3 ve BMW M4 Coupé'de BMW Live Cockpit Professional'ın bir parçası olan 12,3 inç gösterge paneli ve 10,25 inç bilgi-eğlence ekranı ve yüksek çözünürlüklü bir ön cama yansıtmalı gösterge (head-up display) standart olarak sunuluyor.

Görsel arayüzü yapılandırılabilen, tamamen dijital gösterge ekranı, navigasyon haritası, sürücü destek sistemleri, durum göstergeleri veya çevredeki alanın 3D görselleştirmesi için yeterli alanı sağlıyor. 10,25 inç bilgi-eğlence sistemi kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantılarını destekliyor.

Tabii 2021'in ilk çeyreğinde Türkiye'ye geldiğinde bilgi ve eğlenceyle uğraşacak haliniz kalırsa! Zira, konumuz sürüş ve eğlence olacak...

Yeni BMW M3 2021'in ilk çeyreğinde Türkiye'de olacak_arabazzi.com