yukarı

BMW M135i 2022: Virajlara atın beni!

Mekanik açıdan derinden güncellenen BMW M135i xDrive, artan sürüş kalitesi ve sportif karakteriyle 2022 virajını çok keskin alacak

22 Ekim 2021 kaynak: BMW

Kriz yorgunu insanlığın en ufak bir rahatlamada keyif peşinde koşması yeni bir şey değil. Bu açıdan bakınca, otomobil markalarının hayatı ve sürüşü daha keyifli hale getirecek detaylara kafa yorması da son derece doğal.

Son örnek BMW M135i xDrive. "Günlük hayat sürüşünü daha koforsuz hale getirmeden sürüş deneyimini nasıl daha keyifli, keskin ve içgüdüsel yaparız" konulu, bir nevi mühendislik makyajı geçirmiş M135i.

BMW M135i xDrive 2022_arabazzi.com

Mühendislik makyajı diyoruz, çünkü fotoğraflardaki Sao Paolo Sarısı gibi birkaç iştah açıcı yeni renk dışında görsel bir revizyon yapılmamış. Daha ziyade, BMW'nin çok iyi bildiği "Driving machine" konusuna odaklanmış bir güncelleme bu.

BMW M135i güncellendi_arabazzi.com

Şasiden süspansiyon bağlantılarına, virajlardaki yatay kuvveti daha iyi göğüsleyen kamber açısından arka akstaki bağlantı noktalarına kadar, özellikle süspansiyon sisteminde kapsamlı iyileştirmeler yapmış BMW mühendisleri.

BMW M135i xDrive yenilikleri_arabazzi.com

Ön aksta sınırlı kaydırmalı mekanik diferansiyel ile kontrolü artıran 4 tekerden çekişli M135i xDrive, 8 ileri Steptronic Sport şanzımanla birlikte yüksek hız stabilitesi ve viraj hakimiyetini geliştirmiş.

M Sport direksiyon, özel M Sport frenler, 18" (19" opsionel) hafif alaşım jantlar... Hepsi sürüş kabiliyeti ve dolayısıyla M135i sürücüsünün yüzündeki ifadeyi daha da keyifli hale getirmek için.

M135i'nin egzoz sisteminde mekanik ve akustik iyileştirmeler_arabazzi.com

İkili egzoz mimarisi de elden geçirilen BMW M135i, ters basıncı azaltarak motorun daha canlı çalışmasını destekliyor. Ayrıca hoparlörlerden iç mekâna yansıtılan egzoz sesi de yükseltilmiş. Sahte egzoz çıkışı yok diye sevindiniz ama, torpilli egzoz sesi var gördüğünüz gibi. Hatta hoparlörler ilk çalıştırma esnasında da boş durmuyor, aramızda kalsın...

BMW M135i 2022 kokpit tasarımı_arabazzi.com

M135i xDrive'ın motor gücü açısından herhangi bir değişiklik yapılmamış. 2.0 litre hacimli, dört silindirli ve çift turbolu benzinli motor göreve başarıyla devam ediyor. Hissiyat açısından eski nesildeki V6'nın yerini tutmasa da 306 hp ve 450 Nm tork üst seviyede bir sportiflik sunuyor.

0-100 km/s hızlanmasını sadece 4,8 saniyede tamamlayan BMW M135i xDrive'ın son hızıysa 250 km/s ile sınırlandırılmış.

2022'de satışa sunulacak M135i'nin fiyatında kayda değer bir artış beklenmiyor. Tabii ki Euro bazında...