yukarı
renault
renault

BMW iX3: X bir yere elektrikle gitmek isteyen?

BMW X3'ün elektrikli hali iX3'ün teknik verileri aydınlığa kavuşmaya başladı...

kaynak: BMW

Buralar böyle bostanken, i3 ve i8 ile elektrik bahsine hepimizi ısındırmıştı BMW. Köprünün altından çok sular aktı ve elektrikli otomobiller istisna olmaktan çıkıp yeni dönemin başrol oyuncusu oldular bile. 

 

O zaman gelin, BMW'nin %100 elektrikli ilk SUV'u iX3'ün 440 km'lik menzili içinde kısa bir tur atalım.

 

 

BMW'nin yeni nesil eDrive teknolojisinin açılışını yapan iX3 konseptinin üretimine 2020'de başlanacak. Bu "normal" görüntüsüne de aldanmayın, BMW'in elektrikli çılgınları i4 ve iNEXT'e de öncülük edecek iX3.

 

Fark ettiyseniz prestijli Almanların elektrikli SUV'ları Voltran'ı çoktan oluşturdu bile. Audi e-tron ve Mercedes EQC'den sonra, biraz gecikmeli de olsa BMW iX3, emisyon skandallarıyla balatayı sıyıran ulusal imajlarını güzelce tamir ettiler, bitti gitti. Zaten yakında elektrikli Porsche Macan ve VW'in de sayısız modeli geliyor. Tamamdır yani.

 

 

Yeni dönemdeki model mimarilerini her türlü motor ünitesini (içten yanmalı, hibrit, elektrikli...) taşıyabilecek şekilde tasarlayacak. iX3'ün gelişiyle birlikte de X3, dizelden elektrikliye tüm yelpazeyi kaplayan ilk BMW modeli olmuş olacak.

 

 

75 kWs'lik bataryayı zemine gizleyen BMW iX3, 286 hp güç ve 400 Nm torka sahip. Menzil girişte de belirttiğimiz gibi, sıkı WLTP normlarına göre 440 km. 4x4 yerine arkadan itişin tercih edilmesinin de katkılarıyla, 100 km'deki enerji tüketimi de 20 kWs'in altında kalmış.

 

 

Önceki nesile göre 2/3 daha az kobalt içeren batarya, BMW'nin bizzat kendi imalatı. Menzil ve verimi artımak için hacmi büyütmektense, her bir batarya hücresindeki birim kapasiteyi %20 artırmış BMW. Bu sayede, arka sıra zemininden ve bagaj hacminden yemek gerekmemiş.

 

 

BMW iX3 üretimine önümüzdeki yıl Çin'deki Shenyang fabrikasında başlayacak BMW. Yani bize gelirse fiyatları uçuşan tweet'lerle şekillenen ticaret savaşları belirleyebilir.

 

Bu arada, elektrikten mütevellit kapalı böbrekler ne mutlu ki boyutta aşırılığa kaçmamış. Yoksa bizim mi gözümüz alıştı nedir?..