yukarı

BMW iX3 2021-Ön Siparişe Açıldı, Tükenmeden Alınız

BMW X ailesinin ilk tam elektriklisi iX3 ülkemizde ön siparişe açıldı.

kaynak: BMW

Elektrikli mobilite alanında özellikle premium sınıfta BMW’nin öncü olduğu gerçeğini kabul ederek yazımıza başlayalım. Herkesin aman bir bekleyelim bakalım dediği noktada Alman marka çoktan ete kemiğe bürünmüş tam elektrikli modellerini gözler önüne sermeye başlamıştı. Bugün ise bu cesaretinin meyvelerini topluyor.

Aslında BMW iX3 safkan bir elektrikli model değil bildiğimiz X3’ün elektrik motorlu versiyonu diyebiliriz. Tasarımda da çok dikkatli bakılmadığında ayırt edebilmek biraz zor açıkçası. BMW i'ye özel Böbrek Izgaraları’nın kafese benzer yapısı ve yatay olarak düzenlenen parçaları, ön tasarımda diğer motor seçeneklerinden ayrılan en önemli kısım. Kabinde de aracın elektrikli vurgusunun yapıldığı mavi renkli parçalar dışında pek de bir değişiklik bulunmuyor.Asıl değişiklikler kabuğun altında saklı. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan markanın teknoloji amiral gemisi olarak konumlandırdığı iX ile aynı teknolojik altyapıya sahip. Bu teknolojinin adı ad beşinci BMW eDrive teknolojisi… Bu teknoloji sayesinde BMW iX3, WLTP kriterlerine göre 459 kilometrelik bir menzile sahip oluyor. NEDC kriterlerine göre ise 520 kilometreye kadar çıkabiliyor bu menziller. Bu WLTP, NEDC’ye çok da takılmamak gerekiyor çünkü bu kriterlerle normal hayatta araç kullanabilen bir faninin olabileceğini pek tahmin etmiyoruz. Yine de normal yol koşullarında 350-400 kilometreye yakın bir menzil hiç de fena değil. 286 hp güç ve 400 Nm tork ile M versiyonlarına göz kırpan iX3, 6.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor. BMW iX3, hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikada yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşırken, yalnızca 34 dakikada pillerini yüzde 80 oranında şarj ediyor.BMW iX3 zengin standart donanımlarıyla rakiplerinden ayrışıyor. LED Farlar, Otomatik Klima/3-Bölgeli, Isıtmalı Ön Koltuklar, Akustik Koruma, Otomatik Açılır Bagaj Kapağı, Panoramik Cam Tavan, BMW Live Cockpit Professional, Sürüş Asistanı Professional, Akıllı Telefon Arayüzü, Kablosuz Şarj/Bağlantı Sistemi, Park Asistanı, Harman/Kardon Ses Sistemi ve BMW IconicSounds Electric gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Gelelim en vurucu nokta olan fiyata… BMW iX3 ülkemizde 870.000 TL’lik bir etikete sahip. En büyük rakiplerinden biri olan Mercedes-Benz EQC’nin 966.600 TL’lik fiyatına baktığımızda eli güçlü gibi duruyor. Hele ki X3’ün dizel motorlu versiyonlarının 1 milyon TL sınırını aştığını gördüğümüzde ön sipariş formunu doldurmaya başlarken bulduk kendimizi. Neyse yine de güzel bir rüyaydı…