yukarı

BMW iX2 2024: Tasarımıyla dikkat çekiyor

Yeni BMW iX2, 64,8 kWh batarya paketine, 313 HP güç üreten iki elektrik motoruna ve 450 km menzile sahip.

11 Ekim 2023 kaynak: BMW

Kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlanan BMW X2'nin lansmanı, markanın ilk tamamen elektrikli versiyonu olan iX2'nin tanıtılmasına yol açtı. Mart 2024'te iX2 xDrive30 adında tek bir donanım versiyonu olarak piyasaya sürülmesi planlanan model, BMW'nin Regensburg, Almanya'daki fabrikasında içten yanmalı motorlu X2 ile birlikte üretilecek.

X2 ve iX2 arasındaki tasarım farklılıkları oldukça küçük olmasına rağmen, yeni X2 görsel olarak eski modelden oldukça farklı. İçten yanmalı modellere çok benzer ön ve arka kaportaya sahip olan yeni X2'de sahte böbrek ızgaralar ve egzoz çıkışları bulunmuyor. Bununla birlikte, en önemli değişikliklerin yapıldığı yer kabuğun altı.

iX2 başlangıçta sadece xDrive30 donanımıyla satışa sunulacak. Bu model ön akstaki bir elektrik motorunu arka akstaki bir elektrik motoruyla birleştirerek 313 HP ve 494 Nm tork üretiyor. Bu motorları besleyen 64,8 kWh'lik batarya paketi, performans odaklı bir SUV olmasa da iX2 xDrive30'un 100 km/s hıza 5,6 saniyede çıkmasını ve 180 km/s azami hıza ulaşmasını sağlıyor. WLTP menzili 417 km ile 449 km arasında.

Standart olarak, iX2 xDrive30 özel 17 inç hafif alaşım jantlara sahip ve rejeneratif fren sistemi sunuyor. Bir çarpışmada bataryanın korunmasına yardımcı olmak üzere tasarlanan ön ve arka tamponlar için güçlendirilmiş çapraz elemanların varlığı nedeniyle içten yanmalı modellerden daha da farklılaşıyor.

BMW, iX2 xDrive30'u standart olarak 11 kW hızında AC şarjı sağlayan ve 6,5 saatte 0'dan %100'e şarj edilmesine olanak tanıyan Kombine Şarj Ünitesi ile donattı. Bu süre 22 kW AC şarj cihazına bağlandığında 3 saat 45 dakikaya düşüyor. iX2 ayrıca şarj süresini daha da kısaltan 130 kW DC şarj cihazını destekleyerek bataryanın 29 dakikada %10-80 arasında doldurulmasını sağlıyor. Kompakt model ayrıca sürücü hızlı şarj istasyonunda durmadan önce aküyü soğutmak veya ısıtmak için bir termal yönetim sistemine sahip.

iX2'yi sipariş edenler, enerji maliyetlerini azaltmayı ve SUV'un karbon ayak izini en aza indirmeyi amaçlayan Bağlantılı Ev Şarjı paketini satın alma seçeneğine sahip olacak. Bu paket, şarj oranını evdeki mevcut güce göre ayarlayan yük optimizasyonlu şarjı içeriyor. Ayrıca, bir evin güneş panelleri tarafından üretilen enerjiyi akıllıca kullanıyor. Tüm sistem My BMW Uygulaması aracılığıyla rahatça kontrol edilebiliyor.
 

BMW, iX2 xDrive30'un yaşam döngüsü boyunca küresel ısınma potansiyelinin X2 sDrive20i'den yaklaşık %30 daha düşük olduğunu ve yalnızca yenilenebilir güç kullanılarak şarj edilmesi durumunda yaklaşık %60 daha düşük olduğunu açıkladı.