yukarı

BMW iX M60 2023: iX x 2 elektrik gücü

BMW, ilk M logolu elektrikli crossover’ını sahneye çıkardı.

05 Ocak 2022 kaynak: BMW

BMW iX, Rolls-Royce dışında sanırız en lüks iç mekanlardan birine sahip ve arabazzi olarak, 2021'in en sevdiğimiz otomobillerinden biri olmayı başarmıştı. BMW’ye bu güzel model yetmemiş olacak ki şimdi de M logolu ilk elektrikli crossover’ı olan iX M60’ı tanıttı. iX M60, spor modu seçildiğinde 610 beygir güç ve 1.100 Nm tork üreten çift elektrik motora sahip. Normal sürüş modunda ise 532 HP güç ve 1.015 Nm tork değerlerini gaz pedalının altında tutuyor. Bununla birlikte, iX M60 saatte 100 km hıza sadece 3,6 saniyede ulaşabiliyor ve elektronik olarak 250 km/s'ye kadar sınırlandırılmış azami hıza sahip.Geçen yıl BMW, yeni teknoloji amiral gemisi olarak iX'i piyasaya sürdü, ancak tamamen elektrikli SAV, BMW M GmbH departmanı tarafından gerçek bir performans versiyonunu barındırmıyordu. Bugün bu durum, çift motorlu düzeninden 610 hp'ye kadar güç üreten bugüne kadarki en hızlı ve en güçlü iX’in ortaya çıkmasıyla değişti.


iX M60, i4 M50 tanıtıldığı için ilk M logolu elektrikli araç olmayabilir, ancak BMW Group'un en son teknolojiyi içeren gelecekteki modüler mimarisine dayanan ilk otomobili olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda iX'in alüminyum uzay çerçevesi, karbon kafesi ve karbon fiber takviyeli plastik panellerinden de yararlanıyor.Görsel olarak, sadece küçük dokunuşlar bu modeli diğer versiyonlarından ayırıyor. Bu dokunuşlara bagaj kapağındaki M60 amblemi, 21 inç Aero Bi-color jantlar (22 inç jantlar isteğe bağlı), mavi boyalı M fren kaliperleri ve isteğe bağlı BMW Individual Titanium Bronze dış paket sayılabilir.Yol tutuşunu iyileştirmek için, elektronik olarak kontrol edilen amortisörlere ve arka tekerlekten yönlendirmeye sahip standart uyarlanabilir havalı süspansiyona yer verilmiş. Bu özellikler, Sport paketinin bir parçası olarak xDrive50 modelinde isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca standart olarak, M logolu güzel bir mavi boyayla tamamlanan daha büyük M Performance kaliperleri bulunuyor.iX M60, xDrive50 modelinin 483 km tahmini menzili ile karşılaştırıldığında, 450 kilometrelik bir menzil sunuyor. Ancak maksimum 250 kilowatt şarj hızıyla, iX M60'ın DC hızlı şarj istasyonunda yüzde 80'i doldurması sadece 36 dakika sürüyor.

Standart iX ile aynı BMW Live Kokpit'i benimseyen iX M60’ın kabininde, 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ve 14,9 inçlik merkezi dokunmatik ekran yer alıyor. Kabinin detayları SensaTec suni deri veya gerçek dana derisi seçenekleri ve iDrive kontrolörü gibi fırçalanmış alüminyum vurgular ile kristal şeklindeki düğmelerle de devam ediyor.

Koltuklar beş farklı renk seçeneğiyle sunuluyor: Oyster, Mocha, Black, Amido ve Castanea Chestnut. Diğer standart özellikler arasında, uyarlanabilir hız sabitleyici, otomatik uzun far asistanı, 360 derecelik park kamerası ve sürücüden minimum düzeyde müdahale ile aracınızı otomatik olarak park eden Park Asistanı Plus gibi aktif güvenlik ekipmanları yer alıyor. Ayrıca kablosuz telefon şarjı, 5G kablosuz bağlantı noktası ve Bowers And Wilkins premium ses sistemi gibi lüks detaylara da sahip oluyorsunuz.