yukarı

BMW i4 ve 4 Serisi Gran Coupe 2024: İnce bir makyaj

Yenilenen 4 Serisi ailesi süslü lazer farlara sahip oluyor ancak fiziksel düğmelerini kaybediyor.

24 Nisan 2024 kaynak: BMW

  • 2024 BMW i4 ve 4 Serisi Gran Coupe, makyajlı 4 serisi serisini tamamlıyor.
     
  • Her iki model de dış ve iç mekanlarında ince değişikliklerin yanı sıra yeni renkler ve jant tasarımları içeriyor.
     
  • Motor seçenekleri i4 için değişmezken, 4 Serisi Gran Coupe revize edilmiş hafif hibrit seçeneklere sahip.
     

2024 BMW i4 ve 4 Serisi Gran Coupe'
ye getirilen son güncellemeyi tanımlamanın en iyi yolu ince bir dokunuş. i4 ve 4 Serisi Gran Coupe daha keskin farlara, ince bir şekilde değiştirilmiş ızgaraya ve "Laserlight" arka lambalara sahip olacak. Ayrıca yeni jant tasarımları ve yenilenmiş bir renk paleti de mevcut. 

Mekanik yükseltmeler açısından i4 aynı kalırken, 430i ve M440i 48 voltluk hibrit teknolojisine sahip güncellenmiş motor seçeneklerine sahip.
 

Değişikliklerin birçoğunu 4 Serisi Coupe ve M4 modellerinde zaten görmüştük. Aynı şey iç mekan için de geçerli. Üzerinde oynayabileceğiniz birkaç malzeme daha bulunurken, 4 Serisi ailesi BMW OS 8.5 işletim sistemiyle de güncel hale getirildi. 

Önden başlayarak, farlar diğer yeni Bimmer'larda gördüğümüz bumerang tarzı DRL'leri içeren LED grafiklerle yeniden tasarlandı. BMW'nin görünüşte bazı ek değişiklikler yapması gerekmiş olacak ki dış aksan kaplamalarıyla oynamaya karar vermişler.
 

Izgaranın çevresi hem standart olarak hem de M Sport paketiyle birlikte sunulduğunda mat kromla kaplanmış. Parlak siyah hayranları korkmasın. Kromu hala silebilirsiniz ancak bunu isteğe bağlı olarak yapmanız gerekecek.
 

Arka kısımda ilk kez sınırlı sayıda üretilen BMW M4 CSL'de tanıtılan "Laserlight" arka lambalar yer alıyor. i4 veya 4 Serisi Gran Coupe'de M Sport paketini seçerseniz, seçeneklerden bağımsız olarak artık çok parlak siyaha boyanmış bir alt difüzör elemanı elde edersiniz. Ancak egzoz borularının ızgara gibi difüzörle eşleşmesini istiyorsanız, bunu belirtmeniz gerekecek. İşlevsel düğme hayranları, i4 ve 4 Serisi Grand Coupe'nin LCI'si için iç mekandaki düğme sayısının azaltıldığını duyunca hayal kırıklığına uğrayacaklar. Bunun yerine, işlevsellik QuickSelect ile güncellenmiş BMW iDrive'a dahil edilerek işler daha dijital hale geliyor.
 

QuickSelect, sık kullanılan işlevlerin doğrudan ana ekrandan seçilmesine olanak tanıyan bilgi-eğlence kaplamasının BMW dilindeki karşılığı. Cep telefonu gibi. Ya da herhangi bir sezgisel bilgi-eğlence sistemi gibi. Her iki durumda da, otomatik klima kontrol sistemi ile koltuk ve direksiyon simidi ısıtma fonksiyonları artık BMW Kavisli Ekran üzerinden dokunarak çalıştırılabiliyor. En azından yanmalı model sahipleri için iyi haber, egzoz çıkışlarının boyutunun çok önemli olan yarım inçlik bir artışla 3,5 inçten 4 inçe çıkmış olması. Cape York Green metalik ve Vegas Red metalik olmak üzere iki yeni dış renk ve 19 ve 20 inçlik yeni jant tasarımları dış değişiklikleri tamamlıyor.
 

İç mekanda 2024 model yılı için yapılan diğer güncellemeler arasında yeni fırçalanmış döşeme ve ahşap seçeneği ile vites seçici, iDrive Kumandası ve Start/Stop düğmesi için "Galvanik kaplama" seçeneği yer alıyor. BMW'nin suni derisi "Sensatec "te de iyileştirmeler var.
 

Döşeme artık daha pürüzsüz ve daha rafine bir yüzeye sahip ve spor koltuklar için standart malzeme, deri ise isteğe bağlı bir ekstra. Bu arada, spor koltuklar artık i4 ve 4 Serisi Gran Coupe serisinde standart olarak sunuluyor.
 

Kaputun altında 430i, 48 voltluk hafif hibrit entegrasyonuna sahip turbo 2.0 litrelik dört silindirli bir motora sahip. BMW, emme portları ve yanma odalarının elden geçirilmesinin yanı sıra eksantrik mili kontrolü, enjeksiyon, ateşleme sistemi ve egzoz gazı yönlendirmesinde yapılan bazı ince ayarlarla içten yanmalı motorun kendisinin yükseltildiğini söylüyor.
 

Muhtemelen, faydalar yolda hissedilebilir, ancak kağıt üzerinde, güç çıkışı 259 HP ve 400 Nm tork ile giden modelle aynı kalıyor.
 

Daha güçlü M440i Gran Coupe için 540i xDrive ve X5 xDrive40i'de bulunan aynı 3.0 litrelik sıralı altı motor kullanılıyor. Daha düşük güçlü 430i gibi M440i de yaklaşık 10 saniye boyunca etkinleştirilebilen 11 HP ve 200 Nm tork ek bir destek için 48 voltluk hafif hibrit sihirbazlığına sahip.
 

Motor 391 HP ve 539 Nm tork üretiyor. BMW, M440i'yi arkadan itişli olarak 4,7 saniyede veya xDrive dört tekerlekten çekişli donanımda 4,3 saniyede 100 km/s hıza ulaştırmak için yeterli olduğunu tahmin ediyor.