yukarı

BMW i4: Gelecek hayalinden günlük hayata

BMW'nin 530 hp'lik coupé konsepti i4, 2021'de 4 Serisi'nin elektrikli hali kimliğiyle yollarda olacak

kaynak: BMW

BMW'nin i'lerine sevgi ve saygıda kusur etmeyen arabazzi için, BMW i4 concept'in gün yüzüne çıkışı elbette büyük haber. Hem siz bakmayın o "concept"e, 2021'de üretimine başlanacak BMW i4'ün %80 final hali bu.

 

BMW i4 profilden en tutucu halinde

 

Tasarımı uçlarda gezinen i3 ve i8'dense, daha "normal" ve bir sonraki 4 Serisi Gran Coupé dolaylarında bir karakterde olacak BMW i4. 4,80 m uzunluğunda, %100 elektrikli, arkadan itişli ve 4 kapılı bir aile coupé'si. Gerçek hayata geçerken tamponlar, far optikleri ve mesela yan aynalarda hafiten bir uysallaşma bekleyebiliriz.

 

BMW i4 2021

 

Öndeki böbreklerin boyutuna takılmayı da bıraktık artık. Zaten elektrikli i4'teki görevi hava girişi değil, otonom sürüş için gerekli sensör, radar, kamera ve diğer algılayıcılara ev sahipliği yapmak olacak. 21 inçlik jant tasarımları ve arkadaki büyük difüzörler ise oluşacak türbülansı sakinleştirmekten sorumlu.

 

BMW i4 arka tasarım

 

Güç değerleri bakımından müstakbel M4 Competition'ı aşacak BMW i4, tek elektrik motorundan 530 hp devşirecek. Tek ileri şanzımanla harekete geçecek i4, 0'dan 100 km/s hıza 4 saniyede ulaşacak. Azami sürat ise 200 km/s ile sınırlı.

 

Hedef tahtasındaki Tesla Model 3 Performance'ın 3,4 saniyesi yanında bu rakam çok da havalı değil ama 80 kWs'lik büyük bataryasıyla 600 km'lik (+70 km) bir WLTP menziline sahip BMW i4. 150 kW'lık bir şarj noktasında, 35 dakikada %80 doluluk da fena derece değil hani.

 

BMW i4 2021 kabin tasarımı

 

Nihai i4'teki %20 değişimin büyük oranda iç mekânda yaşanacağını tahmin etmek zor değil ama bu "light", minimalist ve ferah ambiyansın bozulmayacağı kesin. Üstelik tek parça ve hafiften içbükey ekranın da "kalıcı güzellikler" listesinde olduğunu söylüyor BMW... iDrive'nin çevirmeli kumandasını gördüğümüze sevindik, kristal olmasa da olur. Havalandırma sistemi için de birkaç fiziksel düğme lütfen, teşekkürler!

 

BMW i4 konseptinin kokpiti

 

Motor sesi bile ünlü besteci Hans Zimmer'in yetenekli ellerinden çıkacak BMW i4, BMW'nin elektrik çağında hiçbir detayı boş geçmeyeceğinin işareti gibi... Siz de o sesi duymak için sabırsızlananlardan mısınız?