yukarı

BMW Alpina B5 GT Limited Edition: Tüm zamanların en güçlüsü

Tarihin en güçlü Alpina B5 modeli olan GT Limited Edition, M5'ten daha hızlı ve sadece 250 adet üretilecek.

24 Ocak 2023 kaynak: Alpina

BMW 5-Serisi'nin yeni neslinin bu yılın sonlarına doğru piyasaya çıkmasını sabırla beklerken, Alpina mevcut modelin son bir özel versiyonunu piyasaya sürdü.

BMW Alpina B5 GT, daha fazla güç ve M5'i geride bırakan son hıza sahip. Hem sedan hem de Touring formlarında 250 adetlik sınırlı bir üretimle sunulacak olan 5 Serisi'nin muhtemelen en havalı versiyonu olacak.Motordan başlayalım… Bi-turbo 4.4 litrelik V8, akışı optimize edilmiş hava giriş kanalı ve hava giriş susturucusunun yanı sıra yeniden ayarlanmış yazılımla yükseltildi ve 634 HP ile 850 Nm tork üretiyor. Alpina, B5 GT'nin şimdiye kadarki en güçlü modeli olduğunu açıkladı, ancak ABD’de spesifik BMW Alpina XB7 639 HP üretiyor. Yine de, sedanlar söz konusu olduğunda, B5 GT standart Alpina B5 ve BMW M5 Competition'dan 9 HP daha fazla ve en güçlü üretim 5 Serisi unvanını kıl payı koruyan M5 CS'den sadece 1,3 HP daha az güç üretiyor.Güç, yükseltilmiş yazılımdan da yararlanan sekiz vitesli bir ZF otomatik vites aracılığıyla dört tekerleğe iletiliyor. Sonuç olarak, 0-100 km/s hızlanma sedan için 3,4 saniyeden, Touring için ise 3,6 saniyeden daha kısa bir sürede tamamlanıyor. Son hız bir aile otomobili için aynı derecede etkileyici; sedan 330 km/s ve Touring 322 km/s ile herhangi bir M5'ten daha yüksek rakamlara ulaşıyor. B5 GT, siyah kaplamalı dörtlü titanyum egzoz çıkışlarına sahip değiştirilmiş Alpina spor egzoz sistemi sayesinde sesini de daha vahşi çıkaracak.Ekstra güç ve daha yüksek sesli egzozun yanı sıra, model yol tutuş yükseltmeleri de aldı. Alpina, "kubbe-bulkhead-strut" takviyesinin direksiyon hassasiyetini ve geri bildirimini geliştirdiğini, B5 GT Touring'in arka aksının ise alçaltılarak daha düşük bir ağırlık merkezi sağlandığını belirtiyor. Modeller önde 395 mm ve arkada 398 mm ölçülerinde Brembo hava kanallı fren diskleriyle donatılmış.

BMW Alpina B5 GT görsel olarak standart B5'e çok benziyor. Alpina'ya özgü gövde kiti, küçük kanatlar ve bir splitter ile aerodinamik ön tampon uzantısının yanı sıra dörtlü egzoz çıkışlarını barındıran gövde renginde arka tampon ekini içeriyor. İmza niteliğindeki Alpina Classic 20 inç dövme jantlar Marron Volciano ile kaplanmış ve B5 GT yazılarıyla birlikte sunuluyor. Dış kısma gelince, resimde görülen Alpina Mavisi ve Alpina Yeşili tonları standartken, isteğe bağlı renk paletinde Arctic Race Blue, Petrol Mica, Verde British Racing, Chalk, Imola Red ve Daytona Violet yer alıyor. Bunların hepsi Alpina grafikleriyle birleştirilebiliyor.

İçeride, çeşitli renklerde standart Nappa deri döşemenin yanı sıra, alıcılar koltuk başlıkları üzerine işlenmiş B5 GT yazısı ile koltuklar için Tam Merion deri veya doğal tabaklanmış Lavalina deri seçeneklerine sahip. Ayrıca Siyah Dakota Deri ile Siyah Alcantara ve mavi vurguları bir araya getiren destekli spor koltuk seçeneği de mevcut. Gösterge panelindeki Alpina Ceviz Antrasit ince ahşap ekler hoş bir dokunuş. Diğer ayrıntılar arasında vites değiştirme kulakçıkları ve paspaslarda Marron Volciano kaplama, koyu renkli tavan kaplaması, B5 GT metal amblemleri, orta konsoldaki numaralı plaket ve standart Harman Kardon ses sistemi yer alıyor.

BMW Alpina B5 GT halihazırda sipariş edilebilir durumda, ancak dünya çapında 250 adetle sınırlı olması uzun süre bu şekilde kalmayacağı anlamına geliyor. Almanya'da sedanın fiyatı vergiler dahil 145.500 €, Touring'in fiyatı ise 148.500 € Özel versiyonun teslimatlarının Temmuz 2023'te başlaması planlanıyor.