yukarı

BMW 4 Serisi Coupé: Gözlerime bak, ızgaramı hisset...

"Bi daha mı gelicem dünyaya"cı 3 Serisi severlerin gözü aydın! Yeni BMW 4 Serisi Coupé hazır...

23 Haziran 2020 kaynak: BMW

3 Serisi Sedan'ın spordan ve vahşi duygulardan sorumlu özel temsilcisi BMW 4 Serisi Coupé, aylar süren sızmalarından sonra, nihayet yüzünü gösterdi. Uzunluğun 13 cm artarak 4,77 m'ye ulaşması sanki Amerikan zevkine hitap etme isteğinin göstergesi gibi.

 

BMW 4 Serisi Coupe her zamankinden iddialı

 

Kariyerine 3 Serisi Coupé ismiyle başlayıp "4 Serisi Coupé"ye dönüşen bu BMW güzelliği, belki de ilk defa bu denli ayrışma cesareti gösteriyor. Son 3 Serisi'nde de hayran olunacak bolca detay bulmakla beraber, 2 kapılı versiyonuyla açılışı yapan yeni 4 Serisi Coupé'nin hayal gücümüzün daha tenha noktalarını ısıttığını itiraf edelim.

 

Yeni BMW 4 Serisi Coupe görüntü kadar sürüş konusunda da iddialı

 

Am Riesenfeld ikâmetli mühendisler bu zarif ve daha aerodinamik (0,25 cd) coupé'lerini altyapı açısından da mahçup bırakmamışlar. 3 Serisi'ne kıyasla 21 mm daha düşük ağırlık merkezi, yere 10 mm daha yakın gövde ve arkada 23 mm daha geniş iz açıklığıyla (iki arka teker arası) en az göründüğü kadar keyifli sürülme iddiasında BMW 4 Serisi Coupé.

 

Sertleşen şasi ve direksiyon ikilisiyle yetinmeyenler için, "M Sport" süsyansiyon, adaptif M amortisörler, daha hızlı geçiş yapan, "Launch control" özellikli ve "Sprint" modlu "Sport" şanzıman, aktif diferansiyel ve elbette daha güçlü frenler opsiyon menüsünde olacak. Bunlar da yetmezse bir "M Sport Pro" paketi var ki onu da başka zaman artık... 

 

4 Serisi Coupe bakışları kadar sert bir karakterde

 

2.0 litre hacimli 4 silindir turbo benzinliden başlayan motorlar sağ baştan 420i (184 hp), 430i (258 hp), 6 silindirli  M440i (374 hp), 420d (190 hp), 430d (286 hp), M440d (340 hp) ve 2021'de M4 diziliminde. İlk ikisi hariç hepsi 48 Voltuk light hibrit destekli. 8 ileri Steptronic ve arkadan itiş standart, 4 çeker xDrive opsiyonel. Türkiye'ye ise çok yüksek ihtimalle anti-ÖTV 1.6 litre ve 170 hp'lik 420i ile gelecek BMW 4 Serisi Coupé.

 

3 Serisi'yle hemen hemen aynı kokpiti palylaşıyor yeni 4 Serisi

 

4 Serisi'nin kabini CLAR platforumunu ve daha pek çok şeyini paylaştığı 3 Serisi'nin neredeyse replikası olduğu için fazla detaya girmiyoruz. 2021'de sıra 4 kapılı BMW 4 Serisi Gran Coupé'ye geldiğinde kapı kolu sayıları da eşit olacak

 

BMW 4 Serisi kabin detayları 3 Serisi ile hemen hemen aynı

 

Gelelim son dönemin tartışma konusu ve markanın tasarım reisi Domagoj Dukec'in inatla savunduğu ön ızgaraya... Bir anda bu dev böbreklerle (yoksa akciğer mi desek?) göz göze gelirseniz işiniz zor! Ama genele bakınca, 2 kapılı ve lüks bir coupé'nin taşıması gereken iddiayı bizce başarıyla yansıtıyor bu böbrekler. Hatta bu iddiada başrolü kapmışlar.

 

Sport değil M Sport. O zaman sür!

 

Mr. Dukec de bu "bold" hareketin 4 Serisi'nin dışavurumcu, "ben buradayım"cı karakteriyle tam bir uyum içinde olduğunu söylüyor. Referans kaynaklarıysa 1930'ların 328 Coupé'si ve 70'lerden BMW 3.0 CS olmuş. İsminden emin değiliz ama tarihe saygını ve cesaretini sevdik Domagoj! Lexus'lara alışmışız, senin böbreklerine de alışırız...

 

4 Serisi Coupé Bavyera'nın 2020 yıldız adayı