yukarı

BMW 3 Serisi ve VW Golf efsaneleri sona mı eriyor?

ID ve i Serisi’nden sonra akıllara gelen soru: VW ve BMW’nin efsane serileri yok mu olacak?

28 Eylül 2022 kaynak: Arabazzi

BMW'nin i modellerinden Volkswagen'in ID serisine kadar çoğu otomobil üreticisi, satışlarında aslan payını alan eski moda geleneksel motorlu modellerinin yerine elektrikli versiyonlarını konumlandırıyor. Elektrikli alt markalar genellikle onları benzinli modellerinden ayırmak için daha cesur, daha ilginç bir tasarım kazanıyor, çünkü muhtemelen otomobil üreticileri, elektrikli modelleri tercih edenlerin daha az muhafazakar tasarımlar istediklerini keşfettiler.

Hibrit bir BMW 3 Serisi ve Volkswagen Golf (en azından Avrupa'da) satın alabilirsiniz, ancak her iki modeli de tamamen elektrikli bir aktarma organıyla satın alamazsınız. Bunlardan birini istiyorsanız, bir i4 veya (piyasaya bağlı olarak) ID.3 veya ID.4 satın almanız gerekir.

Hem geleneksel hem de elektrikli otomobiller için hala güçlü bir talep olduğu için şu anda bu sorun değil. Ancak bu talep oranı hızla değişiyor. İngiltere'nin 2030’da geleneksel motor yasağı getirmeyi planladığı, Kaliforniya'daki (ve yakında diğer eyaletlerde) ve Avrupa Birliği'ndeki 2035'teki yasaklara yaklaştıkça markalar ürün gamını yeşillendirmeye devam ediyor.

Aralarında 95 yıllık satış başarısı olan BMW 3 Serisi ve Volkswagen Golf gibi efsanelere ne olacak? BMW ve Volkswagen, elektrikli alt markalarına odaklanmak için bu kadar ünlü isim plakalarını gerçekten baltalayacaklar mı, yoksa bu modellere son dakikada elektrikli güç aktarma organlarına erişim izni mi verecekler? Yeni 7 Serisi'nin, BMW onları farklı modeller gibi gösterse bile elektrikli ve benzinli formlarda geldiğini ve aynı şeyin BMW X3 ve iX3 için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Hem Golf hem de 3 Serisi'nin hibrit motorlarla mevcut olması ve kısa mesafelerde elektrik gücüyle seyahat edebilmesi, muhtemelen en azından başlangıçta sıfır emisyon düzenlemelerine uymalarını sağlayacaktır. Ve Avustralya, Afrika ve Güney Amerika kıtalarının çoğu gibi bazı ülkeler henüz geleneksel motorları aşamalı olarak bırakma taahhüdünde bulunmadı. Ancak bir noktada otomobil üreticileri, onlarca yıldır bildiğimiz ve sevdiğimiz eski modellerle ilgili bazı zor kararlarla karşı karşıya kalacaklar.