yukarı

BMW 2 Serisi Active Tourer test: Hibrit güce sahip lüks aile MPV'si

BMW 2 Serisi Active Tourer geniş, verimli ve ayrıca bütçe dostu hibrit motora sahip.

24 Mart 2024 kaynak: Arabazzi

BMW 2 Serisi Active Tourer'ın ilgisi azalan bir sınıfta olmasına rağmen devam etmesi memnuniyet verici, çünkü tüketicilere SUV'lardan birine başvurma ihtiyacını ortadan kaldırarak gerçekten birinci sınıf birçok amaçlı araç (MPV) seçeneği daha sunuyor. İçindeki alan ve iç mekan kalitesinden etkilendik, ayrıca hafif hibrit teknolojisi ana rakiplerine göre verimlilik avantajları sağlıyor. 

Dikkat çekici bir şekilde, fiyatı da makul; Volkswagen Touran ve Mercedes B-Serisi'nden daha ucuza geliyor. Bununla birlikte, birincisi yedi koltuğun ek çok yönlülüğü ile birlikte geliyor ve 2 Serisi Active Tourer'ın teknolojisi etkileyici olsa da, hem klima sistemi hem de iDrive bilgi-eğlence sistemi için fiziksel kontrollerin kaybedilmesi nedeniyle kullanılabilirlikten ödün verildiğini hissetmekten kendimizi alamıyoruz. 

BMW'nin MPV'nin son kalıntıları arasında yer alacağına inanmak zor görünüyor. Bununla birlikte, önceki nesil BMW 2 Serisi Active Tourer'ın yaklaşık 430.000 örneği satıldı ve Münihli üretici bunun markaya yeni müşteriler kazandırmanın harika bir yolu olduğunu iddia ediyor. Tüm bunlar, bu ikinci nesil versiyonu değerli bir hamle haline getiriyor. 

Özellikle 2 Serisi Active Tourer, grubun en yeni BMW 1 Serisi, BMW 2 Serisi Gran Coupe, BMW X1, BMW X2 ve MINI Countryman ile paylaşılan FAAR platformunu kullandığı için maliyetleri düşük tutmaya yardımcı olduğu için kazançlı. 

Bu aynı zamanda tam bir EV'nin de mümkün olduğu anlamına geliyor, ancak firma şimdilik 225e ve 230e olmak üzere iki plug-in hibrit versiyonu ve 220i ve 223i olmak üzere iki hafif hibrit versiyonu sunuyor. Ülkemizde ise sadece 220i hafif hibrit benzinli seçeneği mevcut. Plug-in hibrit modeller dört tekerlekten çekişli xDrive teknolojisine sahipken, iki hafif hibrit sadece önden çekişli. Tüm versiyonlar, yedi vitesli otomatik şanzımanla birlikte geliyor. 

İki donanım seviyesi mevcuttur: Luxury ve M Sport. Luxury bizim tercihimiz olurdu çünkü şık iç mekana açık renkli ahşap ve Vernasca suni deri koltuk döşemesi ekliyor. Ayrıca, çok daha fazla para ödemeden ek ayarlara sahip daha konforlu ön spor koltuklar sunuyor. Ayrıca ısıtmaları da mevcut. En üst sınıf M Sport ise anahtarsız giriş, koltuklarda Alcantara döşeme, adaptif LED farlar ve kablosuz telefon şarjı sunuyor. 

220i 20 amblemine rağmen, aslında birçok BMW ve MINI modelinde kullanılan turbo üç silindirli, 1,5 litrelik bir benzinli motor. Bu motor 2 Serisi Active Tourer'da 48v mild-hybrid teknolojisi ile birlikte sunuluyor ve toplam 170 HP güç ve 280Nm tork üretiyor. Yeterli performanstan daha fazlasını sunarak çizgiden yeterince akıllıca çıkıyor; 0-100 km/s 8,1 saniye sürüyor. Volkswagen Touran'dan neredeyse tam bir saniye daha hızlı. 

Tüm motorlar, önceki 2 Serisi Active Tourer'a göre daha yumuşak, daha rafine vites geçişleri sağlayan yedi vitesli çift kavramalı şanzımanın yanı sıra titreşimi izole etmek için tasarlanmış geliştirilmiş motor ve şanzıman bağlantılarıyla birlikte geliyor. Bu sayede düşük hızlarda sorunsuzca hareket eden ve yüksek hızlarda sessiz kalan bir otomobil ortaya çıkıyor. Özellikle yol gürültüsü, en önemli rakibi Mercedes B-Serisi'ne göre daha az rahatsız edici. 

Sürüşü de Mercedes'ten daha eğlenceli. Spor bir otomobil değil ama Active Tourer'ın yol tutuşu ona bakarak beklediğinizden daha keskin. Gövde kontrolü dengeli; virajlara keskin bir şekilde giriyor ve bol miktarda yol tutuşu var. Standart süspansiyon ve 17 inç jantlarla Sport veya Luxury donanımını tercih ettiğiniz takdirde sürüş oldukça yumuşak kalıyor. Yolcularınız bunu yaptığınız için size teşekkür edecek çünkü gereksiz yere savrulmayacaklar. Daha büyük 19 inç 'Individual' jantlara ve sert spor süspansiyona sahip M Sport'u tercih ettiğinizde ise işler pek de yolunda gitmeyecektir. 

Direksiyon kesinlikle bunun her şeyden önce sürüş dinamikleri düşünülerek tasarlanmamış bir BMW olduğunu gösteriyor. Doğru, yeterince doğrudan ve keskin, ancak aynı zamanda son derece hafif, bu da onu dar park manevraları için harika kılıyor. Bununla birlikte, Alman markanın alametifarikası olan kademeli ağırlıklandırma, spor modunda bile gerçekleşmiyor. Her ne kadar sürüş keyfi için tasarlanmamış olsa da Touran çok daha tatmin edici bir direksiyona sahip. En doğrudan rakipleriyle karşılaştırıldığında, 2 Serisi Active Tourer en ekonomik MPV'lerden biri. 220i hafif hibrit benzinli motor, ortalama 6.1 litrelik tüketim değerine sahip. 

En yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, BMW 3 Serisinden en büyük BMW X7'ye kadar her modelde görülen mevcut kavisli bilgi-eğlence ekranına sahip. Sürücünün önünde 10,25 inçlik bir dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence ve klima kontrol işlevleri için 10,7 inçlik bir ekran var. Her ikisi de düzenli görünen kesintisiz bir tasarımla birbirine bağlanıyor. Azaltılmış düğme sayısı, iç mekana minimalist bir görünüm kazandırmaya yardımcı oluyor.
 

Bu ekranların altında temiz bir hava menfezi ve sürüş fonksiyonlarının çoğunu barındıran yüzer bir orta konsol var. Bunun altındaki depolama için tasarlanmış raf açıkta, yani meraklı gözlerden bir şeyler saklayamazsınız. Yapı kalitesi BMW'den beklediğimiz kadar sağlam. M Sport otomobiller kabinde gösterişli dokunuşlarla geliyor, ancak Luxury özellikleri Active Tourer'ın konforlu ve pratik yapısına çok uygun.
 

Technology Plus Paketi eklendiğinde sürücüye, uydu navigasyon talimatları (hangi şeritte olmanız gerektiği dahil), hızınız ve mevcut hız sınırı gibi yararlı bilgileri sürücünün görüş alanındaki küçük bir perspeks ekrana yansıtan bir baş üstü ekranı sunuluyor. Yine de bu, bir baş üstü ekranının en şık uygulaması değil.
 

Şimdiye kadar BMW 2 Serisi Active Tourer'ı sadece markanın 8. sürüm işletim sistemini kullanarak test ettik, ancak bu o zamandan beri mevcut BMW i5'te kullanılan en son 9. sürüme yükseltildi. Her iki sürümle ilgili deneyimlerimize dayanarak, net grafiklerin yanı sıra anlaşılması kolay menüler ve widget'lar sunuyor. Apple CarPlay ve Android Auto telefon bağlantısı standart olarak sunuluyor.
 

Bununla birlikte, i5'teki sistem hakkında sevdiğimiz şey, geleneksel iDrive tıklama tekerleği ve çevresindeki kısayol düğmeleriyle de desteklenmesi. Bu unsur 2 Serisi Active Tourer gibi daha ucuz modellerden tamamen kaldırılmış. Hareket halindeyken kullanıcı deneyimini çok daha zor hale getiriyor, çünkü kolayca ulaşabileceğiniz bir döner kadranı kullanmak yerine bir ekranı parmaklamak zorundasınız. Bu fiziksel arayüz mükemmel bir sistemi oldukça mükemmel hale getirebilirdi, oysa şu anda en büyük rakipleri olan B-Serisi ve Touran'dan çok daha kullanıcı dostu değil.
 

En yeni 2 Serisi Active Tourer eski modelden çok farklı görünmüyor. Elbette, BMW 4 Serisi Gran Coupe ve BMW i4'ün gömme kapı kollarına ve bazı daha keskin özelliklere sahip, ancak iç mekanı en üst düzeye çıkarması beklenen tek kutulu bir MPV tasarımıyla yapabileceğiniz çok şey var. Bugünlerde BMW tasarımında geleneksel olduğu üzere, markanın ön taraftaki böbrek ızgaraları büyük miktarda alan kaplıyor ve bunlar bir çift nispeten ince LED farla çevreleniyor.
 

Genel oranlar, her yönde sadece biraz büyümüş olsalar bile, eskisinden daha iri görünüyor. Tam olarak 32 mm daha uzun, 24 mm daha geniş ve 21 mm daha uzun. Ayrıca aerodinamik açıdan daha verimli, bazı modellerde 0.26cd'lik düşük sürtünme katsayısı ve daha az rüzgar gürültüsü sayesinde yakıt ekonomisi ve rafinelikten yararlanma potansiyeli var. Bu kez yedi koltuklu 2 Serisi Gran Tourer yok, çünkü beş koltuklu Active Tourer tek seçeneğiniz.
 

İç mekan ve bagaj alanı esnekliği bu otomobili satın alanların ana endişeleri olacaktır. Ön tarafta, yeni tasarlanmış 'kesik' orta konsol, ön tarafın havadar ve ferah hissettirmesini sağlıyor. Bu hoş bir ortam yaratıyor, ancak aynı zamanda normalde orta bölmede saklayacağınız büyük şeylerin artık göz önünde olacağı anlamına geliyor. Kol dayanağının altındaki gizli saklama alanını kullanmayı beklemeyin, çünkü burası sadece küçük eşyalar için uygun. Bir çift bardak tutucu, akıllı telefonları yerinde tutmak için tasarlanmış başka bir merkezi saklama alanının arkasında yer alıyor: Teknoloji Paketini tercih ederseniz veya en üst seviye M Sport donanımını seçerseniz kablosuz şarj pedi olarak da kullanılabiliyor.
 

Arka tarafta oturanlar da geniş bir alanla karşılaşıyor. Yolcular, iyi bir bacak, diz ve ayak mesafesine sahip ön koltuklara bakmak için yükseltilmiş bir koltukta oturuyorlar. Koltuk arkalıkları yatık olduğu için uzun yolculuklarda rahatlatıcı bir yer olacaktır. Hafif hibrit benzinli modellerin koltukları Touran'da olduğu gibi öne ve arkaya doğru kayarken, plug-in modellerin koltukları batarya paketinin konumu nedeniyle yerinde sabit.
 

Çok güvenli bir otomobil olmalı, çünkü 2022'de güvenlik uzmanları Euro NCAP tarafından aynı maksimum beş yıldız derecesine layık görüldü. Özellikle güvenlik yardımı bölümünde yüzde 92 puan alarak başarılı oldu.
 

Diğer araçlarla ve savunmasız yol kullanıcılarıyla çarpışmaları azaltmaya veya önlemeye yardımcı olmak için düşük hızlarda çalışan otonom acil frenleme (AEB) dahil olmak üzere 2 Serisi Active Tourer ile standart olarak birçok güvenlik teknolojisine sahip oluyorsunuz. Ayrıca, otoyolda şeridinizde kalmanıza yardımcı olmak için şeritten ayrılma uyarısı ve şerit takip asistanı sistemi de mevcut. Hatta yol işaretlerini tanıyarak bulunduğunuz yolun hız sınırını dijital gösterge panelinde veya Technology Plus Paketinin bir parçası olan baş üstü ekranında gösterebiliyor.
 

Yedi koltuğa ihtiyacınız yoksa, ancak premium rozete sahip bir MPV'nin çok yönlülüğünü istiyorsanız, 2 Serisi Active Tourer Mercedes B-Serisi'nden daha iyi bir seçenek. Üstelik daha az paraya. Bununla birlikte, bu tür bir paraya birçok SUV mevcut ve premium rozet olmadan yaşayabilirseniz, benzer bir harcama için verimli bir hibrit formda bir Hyundai Tucson'a sahip olabilirsiniz. Bu araç 2 Serisi Active Tourer'dan daha büyük bir bagaja ve uzun boylu yolcular için arkada geniş bir alana sahip, ayrıca çok iyi bir donanıma sahip. Bunun daha iyi bir aile otomobili olacağını düşünüyoruz.