yukarı

BMW, 1000 km’den fazla elektrikli menzile inanmıyor

BMW'nin tek bir şarjla 1.000 km'den fazla seyahat edebilen otomobiller üretme planı yok.

19 Eylül 2022 kaynak: BMW

BMW, Neue Klasse platformunun EV'ler de dahil olmak üzere çok sayıda yeni modeli desteklemeye başlamasıyla 2025'te tarihinde heyecan verici yeni bir sayfa açacak. Bu platform, otomobil üreticisinin şu anda kullandığı düz, prizmatik hücrelerin aksine silindirik şekilli hücrelere sahip olacak ve bu da önemli ölçüde daha fazla menzile sahip araçlarla sonuçlanacak.

BMW Efficient Dynamics Başkanı Thomas Albrecht, Autocar'a verdiği demeçte, "Gen6 pilleri bize mevcut Gen5'imize göre %30 veya daha fazla menzil sağlayacak, ancak 1000 km menzilin üzerine çıkmayacağız, yapabilsek bile" dedi. "Bu kadar uzun bir menzilin gerekli olduğunu düşünmüyoruz"

BMW'nin yeni Gen6 silindirik hücreleri, Çin'in CATL ve EVE'den tedarik edilecek ve uygulamalarına bağlı olarak 46 mm çapında ve 95 mm veya 120 mm yüksekliğinde olacak. Bu yeni hücreler, BMW'nin yalnızca EV'lerinin kullanılabilir menzilini önemli ölçüde artırmasına izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda mevcut pil paketlerinden yüzde 10-20 daha az ağırlığa sahip pil paketleriyle sonuçlanabilir. Ayrıca Autocar, yeni şekillendirilen hücrelerin, aracın yapısının daha önemli bir parçası olarak hizmet eden daha ince bir pil takımıyla sonuçlandığını belirtiyor.

BMW, yeni hücreler için Kanada, Çin, Avrupa, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde en az altı akü tesisi kurmayı planlıyor. Ayrıca, yeni hücrelerin üretim maliyetlerinde yüzde 50'ye varan bir düşüşe katkıda bulunmasını bekliyor.