yukarı
renault
renault

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde bir otomotiv şirketi: Ford Otosan

Türk otomotivinin kadın istihdamında lider ismi Ford Otosan, 2021 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde...

kaynak: Ford Otosan

Otomotiv tüm dünyada erkek çalışanların ağırlıkta olduğu ve bu durumun neredeyse doğal karşılandığı bir sektör. Bu manasız klişenin izlerini erkek çocuklara araba, kızlara bebek alınmasına kadar takip etmek mümkün.

Oysa eşitlik ve çeşitlilik kültürünü destekleyen bir çalışma ortamı, sadece o şirketi değil, tüm toplumu daha verimli, daha güçlü hale getiriyor.

Ford Otosan, işte bu erkek ağırlıklı otomotiv sektöründe "İş’te Eşitlik" diyerek, kadın istihdamını artırmak ve herkese eşit fırsatlar sunmak adına yaptığı çalışmalarla 2021 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde yer almaya hak kazandı.

Ford Otosan Bloomberg Cinsiyet Eşitligi Endeksi'nde

Konuya daha fazla dikkat çekmek için 2016'dan beri hazırlanan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi için, bu yıl tam 380 global şirket değerlendirildi. Bu değerlendirmelerin sonucunda Ford Otosan, listeye Türkiye’den girmeye hak kazanan tek otomotiv şirketi oldu.

Ford Otosan’ın da yer aldığı "2021 Bloomberg Gender-Equality Index" işyerinde fırsat, temsiliyet ile hak eşitliliğinin artırılması ve cinsiyet bazlı veri depolama şeffaflığı alanlarındaki performansları karşılaştırıyor.

Otomotivden finansa, enerjiden teknolojiye 11 farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin değerlendirildiği bu endekste, Ford Otosan aynı zamanda Türkiye'den listeye girebilen tek sanayi kuruluşu oldu.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'ün konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde: “Otomotiv sektörünün kadın istihdam lideri olarak, “İş’te Eşitlik” anlayışı ile kadın çalışanların iş hayatına katılımı başta olmak üzere fırsat eşitliğini tüm sektöre yaymayı, önyargıları kırarak farkındalık yaratmayı hedefliyoruz..."

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigun, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ni değerlendirdi

"... Ülkemiz, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum - WEF) 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'nde 153 ülke arasında maalesef 130. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından biri olarak bu konuda da sorumluluk üstlenerek ülkemizde “İş’te Eşitlik” için var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyanın en kapsamlı cinsiyet eşitliği araştırmalarından biri olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde Türkiye’den yer alan tek otomotiv, aynı zamanda tek sanayi şirketi olmaktan gurur duyuyoruz.”


Not: Diğer pek çok arabazzi haberi gibi, bu haberi yayına hazırlayanın da bir kadın olduğunu gururla belirtir, Ford Otosan'ın başarısının daha nice şirketimiz tarafından tekrarlanmasını dileriz:)