yukarı

Avrupa’daki otomobil satışlarında tehlike çanları

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) dizi aksilikten kurtulma mücadelesi veren sektör için acil eylem çağrısında bulundu.

11 Ekim 2022 kaynak: Arabazzi

Brexit'ten kaynaklanan sıkıntı, yarı iletken kıtlığı ve Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan enerji krizi, bu yıl için en son tahminlerin Avrupa otomobil satışlarının 2021'e göre yüzde 1 düşüşle 9,6 milyon adede düşmesine yol açtı. Autonews Europe'a göre yüzeyde görünüşte küçük bir düşüş olsa da bu rakam aslında pandemi öncesi satış seviyelerine göre yüzde 26'lık bir düşüşü temsil ediyor ve otomobil üreticileri için ciddi endişelere neden oluyor.

ACEA başlangıçta arz yönlü sorunların kontrol altına alınmasının ardından 2022'de satışların iyileşmesini bekliyordu, ancak şimdi artan enflasyon ve durgunluk korkuları arasında satışların daha da düşmesine hazırlanıyorlar. ACEA Başkanı ve BMW CEO'su Oliver Zipse, ACEA tarafından yapılan bir basın açıklamasında şunları söyledi, “İklim hedeflerine ulaşılabilmesi için elektrikli araç satışlarında daha da büyük bir payla büyümeye dönüşü sağlamak için acilen doğru çerçeve koşullarının oluşturulmasına ihtiyacımız var” Avrupa genelinde EV şarj altyapısının yaygınlaştırılmasının hızlandırılması da vurgulandı.

Elektrikli araç üretimi için gerekli olan stratejik hammaddelere (lityum ve nadir toprak elementleri dahil) güvenli erişim Avrupa için süregelen bir sorun olmaya devam ediyor ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen kısa süre önce bunun AB'nin ciddi bir risk oluşturduğunu belirtti. ACEA'nın zorladığı mevzuat, prosedürleri düzene sokarak ve stratejik madencilik, rafinaj, işleme ve geri dönüşüm projeleri için finansmana erişimi iyileştirerek ideal olarak bunu hafifletmeye yönelik bir yol kat edecektir.