yukarı

Audi Urbansphere Concept: Otonom elektrikli minivan

Audi, Urbansphere adı verilen “küre” konsept yelpazesinden üçüncü ve son aracı tanıttı.

19 Nisan 2022 kaynak: Audi

Minibüs siluetine sahip fütüristik EV, yolcunun araç içi deneyimine öncelik verilerek geleceğin mega kentlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış. Urbansphere'in Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılması gerekiyordu, ancak etkinlik pandemi nedeniyle ertelendiği için online olarak açıklandı.



Geçen yılki Skysphere (roadster) ve Grandsphere'in (büyük sedan) ardından Urbansphere (minivan), Audi'nin Pekin, Çin ve Ingolstadt, Almanya'daki tasarım stüdyoları arasında ortak bir proje oldu. Amaç, Çin mega şehirleri için bir araç yaratmaktı.



Boyutlardan yola çıkarak konsept, 5,5 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1,78 metre yüksekliğinde. Aks mesafesi kentsel odaklı bir araçtan beklediğimiz gibi değil. Tam 3.4 metre… Monolitik oranlar, ağır eğimli ön camı, aerodinamik tavan çizgisi, şekillendirilmiş gövdesi, devasa 24 inç jantları ve her iki ucunda geniş dijital alanları olan bir minivan gibi görünmesini sağlıyor. Geniş dijital alanlar, farklı şekiller ve renkler yaratan piksel tarzı LED'ler aracılığıyla çevre ile iletişim kurmak üzere tasarlanmış.



Audi, konsepti “tekerlekler üzerinde bir salon ve trafikte geçirilen süre boyunca üçüncü bir yaşam alanı olarak hizmet veren bir mobil ofis” olarak tanımlarken, hem şekli hem de ambalajı ile tüm modelleri arasında en fazla iç alana sahip olduğuyla övünüyor.



Gerçekten de, büyük kapılarından ulaşılan iç mekan oldukça havadar ve davetkar görünüyor. Urbansphere, birçok yolcuyu kolayca ağırlayabilirken, mümkün olan en iyi deneyimi sunabilmesi için iki sıra halinde düzenlenmiş yalnızca dört bağımsız koltuğa sahip.



Koltuklar, farklı derecelerde eğilme ve dönme, bacak desteği uzantıları ve özel ses bölgeleri için koltuk başlıklarında hoparlörler ile Rahatlama ve Eğlence modlarına sahip. Araç otonom moddayken direksiyon simidi, dijital gösterge paneli ve pedallar gizleniyor. Önceki küre konseptleri gibi, Urbansphere de on yılın ikinci yarısında üretim araçlarında tanıtılacak olan Seviye 4 otonom yeteneği ile birlikte geliyor.



Yolcular, ön paneldeki projeksiyon, koltuk arkalıklarına monte edilmiş ekranlar, VR gözlükler veya arka yolcular için geri çekilebilir şeffaf OLED ekran aracılığıyla görülebilen birçok farklı dijital hizmete ve bilgi-eğlence özelliğine erişebiliyor. Kapıdaki döner halka ve düğmeler içeren MMI, sürücünün birçok farklı ayara erişmesine olanak tanırken, koltuk tamamen yatırıldığında göz izleme, hareketle kontrol ve sesle kontrol yoluyla da kullanılabiliyor. Tüm yolcular için kontrol panelleri, kullanılmadığında gizli kalacak şekilde kolçaklara entegre edilmiş. Araç ayrıca yüz taramalarını ve ses analizini kullanan ve rahatlama önerileri sunan stres algılama teknolojisini de destekliyor.



Döşeme için Audi, üretim sürecinde herhangi bir kimyasal içermeyen sürdürülebilir Bambu viskon kumaş, ECONYL adı verilen geri dönüştürülmüş bir poliamid ve gürgen kaplamalar kullandı. Bir başka harika özellik de su sebili ve bardaklar içeren döner orta konsol. Son olarak konsept, hem kullanıcıyı yağmurdan koruyabilen hem de karanlık alanlar için taşınabilir bir ışık kaynağı görevi görebilen Çin geleneğinden ilham alan aydınlatıcı bir şemsiye Audi Light Umbrella ile birlikte geliyor.



Urbansphere bir tasarım çalışması olabilir, ancak Audi ve Porsche tarafından yakında çıkacak olan Audi Q6 e-tron, A6 e-tron ve Porsche Macan EV dahil olmak üzere üretim araçları için geliştirilen EV'ye özel KKD platformuna dayanıyor. Konsept, toplam 401 HP ve 690 Nm tork üreten çift elektrikli motorlarla donatılmış, ancak bu rakamların sadece küçük bir kısmı şehir trafiğinde kullanılacak. quattro dört tekerlekten çekiş sistemi, enerji tüketimini iyileştirmek için gerektiğinde ön veya arka elektrik motorunu devre dışı bırakabiliyor.

Zemine monte pil 120 kWh kapasiteye sahip ve Audi, WLTP menzilinin 750 km civarında olduğunu tahmin ediyor. 800 Volt teknolojisi, sadece 10 dakikada 300 km menzil, 270 kW'a kadar hızlı şarj kapasitesi sağlarken, yüzde 5 ila 80'lik bir şarj 25 dakikadan az sürüyor. Optimum konfor için, daha çevik hale getiren dört tekerlekten direksiyonlu uyarlanabilir bir havalı süspansiyon sistemi yer alıyor.

Audi, Urbansphere konseptiyle bize elektrik çağı için düşünülen yeni araç segmentlerini gösteriyor. Minivanlar, segmentin premium kısmına giderek daha fazla şirketin girmesiyle Çin pazarında oldukça popüler, bu nedenle benzer özelliklere sahip bir üretim aracı olasılığını göz ardı etmiyoruz. Bununla birlikte, küre konseptleri tasarım çalışmaları olarak yaratıldı ve ana rolleri gelecekteki Audi modellerinin tasarım dilini ve teknolojisini sergilemek.