yukarı

Audi TT RS 40 years of quattro... Son TT mi?

Audi quattro'nun TT RS'li 40. yıl kutlaması, sportif coupé'nin sona yaklaşmasının hüznüyle harmanlandı...

27 Ekim 2020 kaynak: Audi

Yere dört elle sarılma sistemi "quattro"nun 40. yılını TT ile kutlamak için hain bir plan yapmış Audi... Sadece Almanya'da satılacak ve sadece 40 adet üretilecek bir Audi TT RS 40. yıl özel serisi.

Audi TT RS 40. yıl özel serisi ya da tam adıyla "Audi TT RS 40 years of quattro"_arabazzi.com

Bu güzide eseri Alman fanatikleri dışında herkese kapatan Audi, gayet açıklayıcı bir model ismi seçmiş maşallah: "Audi TT RS 40 years of quattro"...

"Audi TT RS 40 years of quattro" quattro çekiş sistiminin 40. yılına özel bir güzellik_arabazzi.com

Hepsi çok güzel ama geçen hafta Audi CEO'nun yaptığı "Parasını çıkaramayan modellerin doğrudan bir devamı olmayacak ve TT ilk ve en güçlü aday" minvalindeki açıklama yürekleri burkmadı değil.

"Audi TT RS 40 years of quattro"nun keyfini sadece 40 şanslı Alman sürecek_arabazzi.com

Sebepler muhtelif: Her boydan SUV'ların yükselişi, elektrik çağına giriş, sıkılaşan emisyon normlarını tutturma endişesinin "keyif motorlarını" bantın dışına atması... Nihayetinde, "analog" sürüş tecrübesinin gittikçe zorlanacağı bir çağa gidik giriyoruz. Neyse, "gün bugündür" diyelim, elimizdekinin tadını çıkarmaya devam edelim...

"Audi TT RS 40 years of quattro" son bir iki özel seri Audi TT'den biri olabilir_arabazzi.com

Dört halkanın içinden geçen küçük sporcu olan Audi TT RS, Alp Beyazı gövde üstüne boydan boya üç renk çizgisiyle (siyah, gri, kırmızı), Walter Röhrl'ün 1987 Pikes Peak yarışında merkez kaç kuvvetiyle dalga geçe geçe zafere ulaştığı Audi Sport Quattro S1'e saygılarını sunuyor.

Audi TT RS, Alp Beyazı gövde üstüne üç renk çizgisiyle çok özel_arabazzi.com

Beş silindirli ve defalarca Yılın Motoru ödülünü almış 2.5 TFSI, 400 hp 480 Nm torkunu dört tekere kusursuz bir orkestrasyonla aktarmak için, özel bir çoklu kavramalı şanzıman sistemi kullanıyor.

Audi TT RS 40. yıl özel serisi 5 silindirli 2.5 TFSI ile yol alacak_arabazzi.com

1-2-4-5-3 sıralamasıyla ateşlenen silindirler, 3,7 saniyelik 0-100 hızlanması, 280 km/s son hız gibi güzelliklerle autobahn'larda geçen bir müzikal sahneleyecek.

Kaputtaki karbon hava çıkışının yanı sıra, parlak siyah bir aero kıyafet kuşanmış "Audi TT RS 40 years of quattro"_arabazzi.com

Kaputtaki karbon hava çıkışının yanı sıra, tamponun iki yanındaki kanatlar, ön-arka spoyler, porfilin altı boyunca katedip arka difüzörlerle sonlanan parlak siyah bir aero kıyafet kuşanmış "Audi TT RS 40 years of quattro".Dışarıdaki siyah-beyaz atışmasını içeride de sürdüren kabinde, siyah deri-alcantara spor koltuklara cevap direksiyonun nişan çizgisi, dikişler ve orta konsoldaki beyaz dekorlardan geliyor.

Audi TT RS quattro 40. yıl serisi siyah deri-alcantara spor koltuklara sahip_arabazzi.com

Arzu edenler, 2+2 koltuklu bu özel TT'nin arka koltukları yerine karbon çapraz gergiyi tercih ederek, ağırlığı 16 kg düşürüp burulma direncini artırabilecekler.

Audi TT RS müşterileri 2+2 koltuklu bu özel TT'nin arka koltukları yerine karbon çapraz gergiyi tercih edebilirler_arabazzi.com

Tamam, bu özel seri TT RS'in bize gelmeyeceğini anladık ama... Rica etsek, en azından orta konsol ithal edilemez mi acaba?.. Ya da 20 inçlik beyaz jantlar ve onların ardındaki kırmızı kaliperler?..

"Audi TT RS 40 years of quattro" ve özel hatıra desenli kelebek camı_arabazzi.com

Özel hatıra desenli kelebek camı?.. Üstünde 1/40 yazan vites topuzu?..

Audi TT RS 40. yıl özel serisisinin 1/40 yazılı vites topuzu_arabazzi.com

Sizin var mı ekleyeceğiniz? Audi Sport GmbH Daire Başkanı Julius Seebach Bey'e hepsini birden iletelim...