yukarı

Audi RS 6 Avant: Aile salonlu süper kahraman

V şeklinde sıralanmış 8 silindirin hırlamasını bu mesafeden duyuyorsanız, kemerleri bağlayın...

23 Aralık 2019 kaynak: Audi

İçten yanmalılara karşı içten içe yanıp tutuşanların kaleleri birer birer düşerken, Audi RS 6 Avant her bir beygirin hakkını veren sesiyle geliyor.

 

 

Tamam, bu silindirlerin elektrik motorlarına yetişmeleri yakında imkânsız olacak ama mesele teknik veriden ibaret değil tabii. Biri mikrodalgada mısır patlatmaksa, öbürü közde patlıcan kebabı. Yüreğimin yağları "Cısss!" dedi damladı...

 

 

Edebiyattan robotik bilimlere geçersek; Ailevi performans araçlarının (bizce) en güzeli olan Audi RS 6 Avant, 4.0 lt. hacimli motorundan 600 beygir devşiriyor. 

 

48 Voltluk hibrit desteğini de yanına alan "MHEV" (Mild Hybrid Electric Vehicle) RS 6 Avant'ın motoru, 22 km/s altı hızlarda ayağı gazdan çekince kapanma lüksüne sahip. Bu da 100 km'de 0,8 lt. tasarruf demek.

 

 

55-160 km arası hızlarda 40 saniye motor kapalı yol almak ya da bataryayı şarj etmek ve üst viteslerde 4 silindiri kapatmak, RS 6'nın hız kadar tasarruf ve emisyona da takıntılı olduğunun diğer işaretleri.

 

2.050 devirden itibaren hazır bulunan 800 Nm torkun da katkılarıyla 3,6 saniyelik bir 0-100 km'ye imza atıyor. O hızlara tabii ki (katiyen) çıkmıyoruz ama RS6 Avant'ın 0-200 derecesi sadece 12 saniye!

 

 

"Bayram tatilinde çocukları da alıp Nürburgring'de turlarız" derseniz, 250 km/s'lik azami sürati Dynamic paketle 280 km, Dynamic Plus ile 305 km/s'e çıkarmak mümkün. 

 

 

Launch Control'lü 8 ileri tiptronik şanzıman ve merkezdeki Torsen diferansiyeliyle - tabii ki quattro - dört tekere birden ilham vermekte.

 

 

Dar alanda çok bilgiyle devam: Çok noktadan bağlantılı ön ve arka akslar, uyarlanabilir havalı süspansiyon, 120 km/s'den sonra 1 cm daha alçalan kasa ve nice sürüş destek sistemiyle her hızda jilet gibi RS 6 Avant

 

 

Her şeye rağmen, "Bir BMW M5 kadar keskin değil" diyen var. "AMG E63 S" diyen de duyduk. Bizse "Seni üzen olursa buradayız, kurban olduğum!" diyoruz.

 

 

Avrupa satışına 2020'nin ilk çeyreğinde başlanacak Audi RS 6 Avant'ın fiyatı 130.000 Avro civarından başlayacak. Olur da bize gelirse tek faturada vergi rekortmenleri listesine girmeniz mümkün olacak, düşünsenize!