yukarı

Audi Q8 ve SQ8 2024: Makyaj yüksek teknoloji getiriyor

Audi Q8'in ilk çıkışından beş yıl sonra, yaşam döngüsünün ortasında bir yenilenmenin zamanı gelmişti.

05 Eylül 2023 kaynak: Audi

Audi, Münih'te düzenlenen IAA Mobility 2023 fuarında makyajlı Q8 ve SQ8'in örtüsünü kaldırdı. Coupe SUV amiral gemisi, aydınlatma ünitelerine odaklanan hafif görsel yenilikler, yeni renk ve jant seçeneklerinin yanı sıra otomobil üreticisinin besin zincirinin tepesinde güncel ve cazip kalmak için bir teknoloji artışı elde ediyor.

Makyajlı Q8, tasarımcıların Audi'nin stratejisi doğrultusunda evrimsel bir yaklaşım benimsemesiyle anında tanınabilirliğini koruyor. Opsiyonel olarak sunulan yeni HD Matrix LED farlar, uzun far menzilini 70 km/saatin üzerine çıkaran bir lazer ve her türlü farklı ışık imzasını yaratan dijital DRL'ler öne çıkıyor. Tam genişlikte LED şeritli arka lambalar da opsiyonel OLED teknolojisi ile güncellenmiş grafiklere sahip ve daha fazla ilizyon yapılmasına olanak tanıyor.

Sekizgen Singleframe ızgara da standart Q8'de dikey yarıklar veya S line paketi ve SQ8'de L şeklinde vurgular içeren yeni bir desenle yeniden tasarlanmış. Izgara, cömertçe boyutlandırılmış alüminyum tarzı (veya isteğe bağlı olarak siyah) trim parçalarıyla vurgulanan revize edilmiş tampon girişleri ile çevrelenmiş. Öte yandan, standart Q8, yeniden tasarlanmış egzoz çıkışlarına sahip yeni bir egzoz sisteminin yanı sıra sağlam görünümlü yan eteklere ve arka difüzöre sahip. Sakhir Gold, Ascari Blue ve Chili Red tonlarının eklenmesiyle yeni bir renk paleti ve 21 ila 23 inç arasında 5 yeni alaşım jant tasarımı görsel iyileştirmeleri tamamlıyor.

İçeride donanım değişmedi ancak bilgi-eğlence sistemi artık daha fazla üçüncü taraf uygulamasıyla (Spotify, Amazon Music, vb.) uyumlu ve güncellenmiş Audi Sanal Kokpit ADAS ile ilgili daha fazla grafik gösteriyor. İç döşeme için mevcut seçenekler de ince gran kül, karbon dimi mat ve alüminyum doğrusal gümüş gri dahil 9 dekoratif kaplama ile genişletilmiş.
 

Lansmanda, Audi Q8, 231-507 HP arasında güç üreten benzinli ve dizel motor seçenekleriyle sunulacak. V6 motorlar 8 vitesli Tiptronic ile eşleştirilmiş ve 48V hafif hibrit sisteme sahip. Gelecekte Q8 TFSIe PHEV ve mekanik olarak ilgili Lamborghini Urus'un bütçe versiyonu olarak bilinen daha da güçlü RSQ8 de dahil olmak üzere daha fazla seçeneğin sunulmasını bekliyoruz.
 

Şasi açısından, standart çelik yaylı süspansiyon isteğe bağlı olarak elektronik kontrollü adaptif havalı süspansiyon veya daha sportif versiyonu ile değiştirilebilir. İkincisi, SQ8'de dört tekerlekten yönlendirme ile birlikte standart olarak gelirken, tork vektörleme sunan spor diferansiyel ve elektromekanik aktif yuvarlanma stabilizasyon sistemi seçenek olarak mevcut. Son olarak Audi mühendisleri, günlük sürüş sırasında kullanım kolaylığı için tüm Q8 versiyonlarında direksiyon sistemini optimize etti.