yukarı

Audi Q6 ve SQ6 E-Tron: 625 km menzil ile geliyor

Q6 e-tron, şık ve teknoloji odaklı bir elektrikli crossover olarak bu yılın sonunda piyasaya çıkacak.

20 Mart 2024 kaynak: Audi

Audi'nin elektrikli devrimi, şirketin tamamen yeni Q6 ve SQ6 e-tronları tanıtmasıyla devam ediyor. Bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek olan model, Q4'ün üzerinde yer alıyor ve bölünmüş aydınlatma üniteleriyle çevrili tamamen kapalı bir Singleframe ızgaraya sahip. Bu arada crossover, hem gündüz farları hem de arka lambalar için aktif bir dijital ışık imzasına sahip.

Bu, aydınlatma imzalarının değişmesini ve hatta diğer yol kullanıcılarıyla iletişim kurmasını sağlıyor. Bu çabanın bir parçası olarak, diğer sürücüleri kazalar ve engeller hakkında uyarmak için tasarlanmış bir iletişim ışığı var. Audi bunun "entegre uyarı sembolleri ile belirli bir statik arka lamba imzası gösterdiğini" açıkladı.

Işıkları bir kenara bırakırsak, model yumuşak kıvrımları kaslı vurgularla harmanlayan lüks bir tasarıma sahip. Ayrıca hafifçe eğimli bir tavana doğru akan gösterişli bir ön cam da görebiliyoruz. Bunlara belirgin bir D sütunu ve hacimli yan etekler eşlik ediyor.

Model 18 inçlik jantlara sahipken, S serisi versiyonlarda daha büyük 19 inçlik jantlar bulunuyor. Müşteriler ayrıca siyah vurgular, koyu renk rozet ve pencere kaplaması ve ek gövde rengi unsurları ekleyen siyah profesyonel tasarım paketi de alabilirler. SQ6 e-tron, siyah fren kaliperleriyle desteklenen sahte alüminyum vurgulara ve 20 inçlik jantlara sahip olduğu için farklı bir yöne gidiyor.

 

Boyut açısından model 4.771 mm uzunluğunda, 1.993 mm genişliğinde ve 1.648 mm yüksekliğinde olup dingil mesafesi 2.899 mm uzunluğunda. Bu rakamları bir perspektife oturtmak gerekirse, Q6, Q4'ten 180 mm daha uzun ve tekerlekler arasında fazladan 137 mm var.

 

Audi, Q6'nın kabinini geçen yılki Münih Otomobil Fuarı'nda sergiledi, bu nedenle çok fazla sürpriz yok. Bununla birlikte crossover, 11,9 inçlik dijital gösterge paneli ve 14,5 inçlik bilgi-eğlence sisteminden oluşan panoramik bir ekrana sahip. İkinci sistem Android Automotive tabanlı ve bir uygulama mağazasının yanı sıra bir avatarla temsil edilen dijital bir asistan içeriyor.

 

Müşteriler ayrıca bir artırılmış gerçeklik baş üstü ekranı ve 10,9 inçlik bir ön yolcu ekranı satın alabilirler. İkinci ekran, yolcunun sürücünün dikkatini dağıtmadan film izlemesini sağlayan shutter teknolojisine sahip.

 

Diğer öne çıkan özellikler arasında etkileşimli bir ışık şeridi, 22 hoparlörlü Bang & Olufsen premium ses sistemi ve geniş bir bagaj yer alıyor. Bagaj 526 litre bagaj alıyor, ancak arka koltuklar aşağı katlanarak bu alan 1.529 litre çıkarılabiliyor. Bu yeterli değilse, ön bagaj 64 litre kapasiteye sahip.

 

Huş ve sığla ağacı kaplamanın yanı sıra mat fırçalanmış alüminyum da dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunulacak. Ayrıca, S serisi versiyonun yüzde 100 geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış elastik melanj olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

Q6 e-tron, Premium Platform Electric (PPE) üzerinde yer alıyor ve on iki modül, 180 prizmatik hücre ve 100 kWh brüt kapasiteye sahip yeni geliştirilmiş bir lityum-iyon bataryaya sahip. Bu da modele 625 km kadar menzil sağlıyor, ancak EPA rakamının 483 km üzerinde olduğu söyleniyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde Q6 e-tron 428 HP güç üretecek. Bu rakam kalkış kontrolü ile 462 HP’ye yükseliyor ve bu da crossover'ın 100 km/s hızlanmasını yaklaşık beş saniyede gerçekleştirmesini sağlıyor. Sürücüler ayaklarını yere basmaya devam ederse, model sonunda 210 km/s hıza ulaşacaktır.

 

Uluslararası versiyon 387 HP olarak derecelendirildiği için biraz daha az etkileyici. Bu, 5,9 saniyelik daha yavaş bir 0-100 km/s süresiyle sonuçlanıyor, ancak son hız değişmiyor.

 

Son olarak, SQ6 e-tron 489 HP ve kalkış kontrolü ile 517 HP güce sahip. Ekstra güç sayesinde 0-100 km/s hıza ulaşmak yaklaşık 4,2 saniye sürerken azami hız 230 km/s’ye yükseliyor.

 

Daha sonra bir Sportback ve iki arkadan itişli model de dahil olmak üzere ek versiyonlar gelecek. Sonuncusu hakkında çok az şey biliniyor, ancak biri verimlilik ve menzile odaklanırken diğeri giriş seviyesi bir model olarak hizmet edecek.

 

Batarya azaldığında, sürücüler 270 kW DC hızlı şarj özelliği için minnettar olacaklar. Bu özellik, modelin on dakikalık bir şarjla 255 km menzile ulaşmasını sağlıyor. Eğer aceleniz yoksa, batarya yaklaşık 21 dakikada %10'dan %80'e çıkabiliyor.

 

Q6 e-tron üçüncü çeyrekte piyasaya sürülecek ve Almanya fiyatı 74.700 Avro'dan başlayacak. SQ6 e-tron'un teslimatları da aynı zamanda gerçekleşecek, ancak bu model size 93.800 Avro'ya mal olacak.