yukarı

Audi Q4 e-tron: Kamufle de güzelsin!..

Kamuflajlı haliyle şehir turuna çıkan Audi'nin son elektriklisi Q4 e-tron kullanışlılıkta aşırı iddialı!

25 Mart 2021 kaynak: Audi

Perdeleri 14 Nisan'da açması beklenen Audi Q4 e-tron'u kamuflajlı giydirenler sonuçtan çok memnun olmalı ki, şehrin tam da ona uyan yerlerinde, enfes bir fotoğraf serisi gerçekleştirmişler.

Bizi soda şişesi gibi sallayıp patlamaya hazır hale getiren bu halkla ilişkiler eylemin arka planındaysa, Q4 e-tron'un aşırı iddialı olduğu iç mekân ve teknoloji özellikleri var.

Audi Q4 e-tron

VW ID.4 ve Skoda Enyaq iV ile aynı platformu paylaşan Audi Q4 e-tron, 4.59 m uzunluk, 1.87 m genişlik ve 2.76 m'lik aks mesafesiyle (ön ve arka tekerler arası) bir üst sınıfın pastasından da pay istiyor.

Audi'nin elektrik altyapılı Q4 e-tron için iddiası, "Q3 ölçülerinde Q5 bagajı ve Q7 iç hacmi". Arka koltukları öndekilerden 7 cm daha yukarıda olan elektrikli SUV bunu yaparken baş mesafesinden yememiş.Bagaj hacmi
ise 520 ila 1.490 litre arasında değişiyor. Enyaq, ID.3 ve Q4 e-tron kardeşler arasındaki iç hacim ve kullanışlılık kıyaslamasını heyecanla bekliyoruz.

Kıyaslanmanın en hızlı biteceği konu ise basın bülteninin sebebi ziyareti olan kokpit ve kullanılan bol yapay zekâlı teknolojiler olacak muhtemelen.Dijital göstege paneli ve hakikaten yepyeni direksiyonun sürücüye iltimas geçtiği yetmezmiş gibi, Audi'nin bugüne kadarki en geniş, 11.6 inçlik bilgi-eğlence ekranı da (standart donanımda 10.1") sürücüye dönük. İşletim sistemiyse Volkswagen Grubu'nun MIB3'üne emanet.İsteğe göre alt ve üst kısmını düz tercih edebileceğiniz direksiyon dekor oyunlarının da etkisiyle altıgen gibi algılanıyor. Direksiyondan kumandaya yeni bir boyut getiren direksiyon, basmalı ve kaydırmalı kumanda edebileceğiniz özel bir dokunmatik sisteme sahip.Hemen arkasındaki kulakçıklarsa vites değişimi yerine, fren enerjisi geri kazanım miktarını ayarlamak için. Bu arada, hiç boşuna vites kolu aramayın, çünkü yok. Minimalismin dibine vuran orta konsoldaki düğmelerle ileri ya da geri gitme seçimi yapıyorsunuz, o kadar.Ama belki de en acaip gelişmeyi artırılmış gerçeklikle coşmuş, 3 boyutlu, yapay zekâlı, çok katmanlı head-up display ya da hayalet ekranda göstermiş Audi Q4 e-tron.Yolun ilerisini gösteren canlı ve değişken grafikleri, görüntüler sanki 10 m ilerideymiş gibi algılatması, yol bozukluğuna göre kendini ayarlayıp görüntünün sarsılmasını önleme teknolojisi, drone bakışı falan derken, biz sanal dünyada hayalet olduk! Bu arada, kendisi şimdilik opsiyonel ama sanal kokpit de öyle başlamıştı, biraz sabreceğiz yani.14 Nisan'da Audi Q4 e-tron'un resmi tanışmasında buluşmak üzere!