yukarı

Audi Q4 E-Tron: Daha fazla güç ve daha hızlı şarj

Elektrikli SUV ayrıca alçaltılmış süspansiyona, ekstra donanıma ve destekli şerit değiştirmeye sahip.

21 Eylül 2023 kaynak: Audi

Tesla'nın Model Y'si dünya çapında elektrikli SUV satışlarını artırıyor ve Audi de bu meydan okumaya kayıtsız kalmıyor. Q4 e-tron'u yenileyerek elektrikli SUV'a ve Sportback kardeşine daha fazla güç, daha hızlı şarj süreleri ve ek donanımlar kazandırdı.

Her aracın arka aksında bulunan yeni bir kalıcı uyarımlı senkron makine (PSM) motoru sayesinde, temel, RWD Audi Q4 45 e-tronlar 286 HP güç üretiyor ve 100 km/s hıza 6,7 saniyede çıkarken, Quattro versiyonu bu süreden onda bir oranında tasarruf sağlıyor. Serinin en tepesinde amiral gemisi Q4 55 e-tron Quattro yer alıyor. Bu versiyon 340 HP güç üretiyor ve 0’dan 100 km/s hızlanmayı 5,4 saniyede tamamlayabiliyor.

Bu rakamlar, AWD'nin aynı güce sahip iki tekerlekten çekişli bir versiyonla karşılaştırıldığında hızlanma sürelerini önemli ölçüde iyileştirmediğini, ancak şarj sürelerinde somut bir fark yaratması gerektiğini gösteriyor. Tüm Q4'ler aynı 77 kWh bataryaya sahip, ancak RWD araçlar hala sadece 135 kW'ta şarj olabilirken, AWD Quattro modelleri 175 kW'ı kaldırabiliyor ve bataryalarını 28 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar doldurmalarını sağlıyor.

Yavaş dolan RWD 45 e-tron buna en iyi menzil ile karşı çıkıyor. WLTP testlerine göre 562 km kadar seyahat edebilirken, önceki serideki en yetenekli kilometre yiyici olan RWD 40 e-tron sadece 517 km gidebiliyordu.

Tüm Q4 e-tron'lar tarafından paylaşılan yeni bir ses jeneratörü, aracın içinde ve dışında sentezlenmiş bir ses çıkarıyor, ancak gerçekten nefret ediyorsanız devre dışı bırakılabiliyor. 2024 için diğer geliştirmeler arasında 15 mm süspansiyon düşüşü, ısıtmalı ön koltuklar, Audi'nin MMI Navigasyonu ve ayrıca destekli şerit değiştirme seçeneği (dönüş sinyali koluna dokunarak çalıştırılır) içeren ekstra standart donanım bulunmakta.

Bu eklemelerden hiçbiri 2024'ün geçen yılki araçtan farklı görünmesini sağlamıyor, bu nedenle yeni Edition S line donanımını düşünmek isteyebilirsiniz. Çakıl Grisi, Metalik Buzul Beyazı veya Metalik Mitos Siyahı renklerinde sunulan en sportif Q4, arka direğindeki dört halkalı rozetin rengine uyacak şekilde bronz boyalı 21 inç jantlar üzerinde geliyor.

Mevcut Q4, bu yılın ilk altı ayında yüzde 51'lik bir satış artışıyla popülerliğini kanıtladı ve Audi'nin 2024 için yaptığı iyileştirmelerin Zwickau, Almanya'daki fabrikaya olan talebi artırması bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse, Audi buna hazır olacak, çünkü Brüksel fabrikası (şu anda Q8'i üretiyor) da bu yılın sonunda Q4 üretmeye başlayacak.