yukarı

Audi Q3 Sportback: Sportif-Seksi Q3

Lüks Coupé-SUV salgını hızla yayılırken (ve biz yeni Q3'ü beklerken) şimdi de Audi Q3 Sportback çıktı ortaya!

16 Ağustos 2019 kaynak: Audi

Audi her ne kadar Q8 ile konuya ısınmış olsa da fazla yüksek irtifada kalmıştı. Ve beklenen oldu... BMW X2'den az büyük, X4 ve GLC Coupé'den az daha küçük, coupé görünümlü kompakt SUV'u Audi Q3 Sportback'i salıverdi meydana... 

 

Audi bilirkişileri bir ara "Q4" ismini de düşünmüş ama Q3 ile yakın aile bağlarını koparmak istememişler. Tabii bunu, yakında (2020 gibi) bir Audi Q4'ün doğacağı şeklinde de yorumlayabiliriz.
 


Standart Q3'ün iç mekân ve motorlarını paylaşsa da Q3 Sportback daha yırtıcı, sportif ve agresif çizgilerin tadını çıkarıyor. Gövde standart Q3'ten 19 mm daha uzun ve 29 mm daha alçak. 3D efektli ön ızgara, tavan spoyleri ve "jet-black" tabir ettikleri siyah gövde altı (+yan aynalar) kaplamalar Q3 Sportback'in alametifarikaları. Tabii ki şahsına özel renk seçeneklerimiz de mevcut.

 

Süspansiyon, direksiyon ve sürüş seçeneklerinde daha sportif tatlar, dört yanda LED aydınlatmalar ve dört dörtlük bağlantı teknolojileri Audi Q3 Sportback'te standart.
 Evet, alçalan tavan nedeniyle özellikle arkada baş mesafesi azalmış ama 530 litrelik bagaj hacmi Q3 ile aynı. Üstelik ileri geri hareket edebilen arka koltuklar, bagaj hacmiyle gönlünüzce oynama olanağı veriyor.
 


Audi Q3 Sportback'in kokpit tasarımı, özel LED aydınlatmalar gibi ufak dokunuşlar haricinde Q3'ün kabinine çok yakın. Meşhur dijital gösterge paneli "Virtual Cockpit" ile Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları da tüm donanımlarda standart olacak. Amazon'un Alexa'sının da Q3 Sportback'in MMI sistemiyle entegre olabileceğini notlarımıza ekleyelim.

Bir diğer enteresan teknoloji, ilerideki trafik ışıklarının durumuna göre aracın hızı ve seyrini ayarlayabilen "Car-to-X" teknolojisi. Tabii bu sistem sadece altyapısı teknolojiyi destekleyen bazı "seçkin" Avrupa şehirlerinde kullanılabilir olacak.

 

Ne zaman mı gelir? Avrupa turnesi sonbaharda başlıyor ama bizim umutlanmak için çok da fazla bir sebebimiz yok galiba:(