yukarı

Audi, Formula 1’e katılma karar aldı

Geçen mayıs ayında VW Grubu hem Audi hem de Porsche'nin 2026 sezonu için Formula 1 şampiyonasına katılacağını doğruladı

26 Ağustos 2022 kaynak: Audi

Audi Sport, tek kişilik bir konsept ortaya çıkararak bizi şaşırttı ve F1'e girişleri hakkında bize hibrit güç aktarma organlarının gelişimi hakkında bir fikir veren resmi bir duyuru yaptı. Audi, yıl sonuna kadar hangi F1 takımıyla yarışa gireceklerini açıklayacak.

2026 sezonu için tek kişilik koltukların tasarımı henüz kesinleşmediği için, sadece bir maket sergilendi. Kuğu boynu arka kanadında dört halka amblemi bulunan kırmızı, siyah, gümüş ve beyaz grafiklerle Audi Sport renklerinde boyanmış. Kapsamlı aero, düzgün bir şekilde entegre edilmiş halo ve Pirelli lastikleri ile mevcut sezondaki tek koltuklulara benziyor.Daha da önemlisi, Audi'nin duyurusu F1 girişi hakkında bazı yeni bilgiler içeriyordu. Yarış otomobilinin yeni hibrit güç aktarma organları Audi Sport tarafından Almanya'nın Neuburg a der Donau kentinde, Ingolstadt genel merkezine yakın bir tesiste geliştirilecek. Eski FIA mühendisi Adam Baker, Audi'nin F1 projesi için oluşturulacak yeni kuruluşun CEO'su olacak. Teknik geliştirmeden sorumlu yönetim kurulu üyesi Oliver Hoffman'ın açıkladığı gibi, Formula 1 projesi ile Audi AG'nin Teknik Geliştirme departmanı arasında yakın bir bağlantı kurulacak ve sinerji sağlanacak.Yeni motor, ağırlıklı olarak elektrifikasyona güvenmenin yanı sıra, 2030 yılına kadar F1'in karbonsuz bir spor haline gelmesine giden yolda sürdürülebilir yakıtlar kullanacak. Ünite bir elektrik motoru, pil, kontrol elektroniği ve turbo 1,6 litrelik bir motordan oluşacak. İçten yanmalı motor 544 HP'ye yakın güç üretecek ve elektrik motoru neredeyse bir o kadar güçlü olacak. Audi Sport, F1 takımları için mevcut maliyet sınırına ek olarak, 2023'te tanıtılacak olan güç ünitesi üreticileri için maliyet tavanına uymak zorunda. Bu yeni kural, ilgili Ar-Ge maliyetlerini düşürerek markaların F1'e girmesini kolaylaştırıyor.

Son olarak Audi, 1 Eylül'den itibaren Audi Sport CEO'su olarak Julius Seebach'ın yerine Rolf Michl ile motor sporları departmanının yeniden yapılandırıldığını duyurdu. Son haberlere göre, Audi'nin McLaren ile yapılan anlaşmanın bozulmasının ardından planların değişmesinin ardından Sauber ile görüşmelerde bulunduğu ve Porsche'nin Red Bull Racing'in yüzde 50 hissesini satın almayı planladığı söyleniyor. Audi Sport'un yeni ortağı hakkında resmi bir açıklama yapacağı 2022'nin sonundan önce bu söylentilerin doğru olup olmadığını bilemeyeceğiz. Audi Sport, Formula E ve LMDh'den ayrıldıktan sonra, şimdi başarılı Dakar Rallisi'ne ve iddialı F1 projelerine odaklanıyor.