yukarı

Audi elektrikli modellerinin geleceği hakkında ipucu verdi

Audi, gelecekteki elektrikli araç yelpazesinde bulunacak bazı otomobiller hakkında ipucu verdi.

03 Ekim 2022 kaynak: Arabazzi

Audi daha önce, 2033 yılına kadar içten yanmalı araç üretimine son vereceğini açıklamıştı ve 2026'dan itibaren yeni tamamen elektrikli modeller piyasaya süreceğini doğrulamıştı. Bu plan, önümüzdeki yıllarda çok sayıda elektrikli model piyasaya sürmesini sağlayacak.

Audi araştırma ve geliştirme patronu Oliver Huffmann, Top Gear ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, markanın 2027 yılına kadar tüm segmentlerde elektrikli otomobillere sahip olacağını söyledi. Bu, A3, A4, A6, A7 ve A8 gibi elektrikli otomobillerin de olacağı anlamına geliyor.

Audi'nin planlanan tamamen elektrikli modellerin çoğuyla ilgili ayrıntılar gizli kalırken, Top Gear Huffmann'a markanın ürün yelpazesinin Avant versiyonları içermeye devam edip etmeyeceğini sordu. "A6 e-tron konseptimize bakın. Yaklaşan elektrikli araçlarımız hakkında çok, çok net bir vizyon veriyor. Audi'nin Avant ve Avant'ın Audi'yi temsil ettiğini düşünüyorum” dedi. Audi ayrıca, AI:ME konseptinin piyasaya sürülmesiyle elektrikli şehir otomobilleri fikrine açık görünüyor. Ar-Ge patronu, "Şehir otomobillerine net bir şekilde odaklanıyoruz. Elektrik dünyasında küçük otomobiller yüksek talep görüyor” dedi.

Audi'nin Project Artemis adını verdiği ve A8'in elektrik eşdeğeri olarak hizmet veren bir elektrikli model üzerinde çalıştığını biliyoruz. Elektrik çağında TT ve R8'in geleceğine gelince… Hoffmann onlara karşı biraz çekingendi. “TT büyük bir sürprizdi. En hızlı spor otomobil değil fakat şaşırtıcı ve benzersiz bir tasarım. R8 gerçek bir süper otomobil ama aynı zamanda bir sürprizdi. Sizi gelecekte de şaşırtabiliriz” dedi.