yukarı

Audi e-tron: Varmak ya da varmamak...

Pek çok şeyi çok iyi yapan Audi e-tron, "çok çok iyi"nin standart olduğu bir dünyada acep ne durumda...

kaynak: Audi

Yakın zamanda arabazzi.com'da yayınladığımız tarihin en kapsamlı haberinde Tesla Model 3'ü evire çevire anlattık. Okudukça hayretten hayrete gireceğinizden eminiz, zira biz incelerken aynen öyle yaptık.

 

İşte bu durum, yani Tesla'nın kuralları baştan yazması, köklü markalar için bir nevi sıkıntı aslında...

 

Kendi açılarından alkış fırtınası koparacak yenilikler bile yapsalar - büyük bir çoğunluğu - X bir Tesla modeli yanında "Güzel, peki. Tamam ama..." bakışlarına muhatap oluyorlar.

 

VW grubunun kalite sembolü Audi'nin %100 ve sadece elektrikli ilk modeli e-tron da bundan muaf değil.


 

 

Audi e-tron'un nesi eksik?

 

Mesela; Tamam, Audi e-tron 55 fazlasıyla performanslı ve konforlu ama 415 km'lik resmi menzil gerçek hayatta 320 km civarında seyrediyor.

 

Hem de 95 kWs kapasiteli dev (700 kg) batarya ünitesine rağmen! Bu menzil, Mercedes EQC ile çok yakın olsa da Jaguar I-Pace'ten 55 km, Tesla Model X'ten 185 km civarında bir fark yiyor. 

Mesela; Tamam, elektrikli otomobiller de normal görünsün ama Audi e-tron biraz fazla mı normal acaba? Galiba bize yaranılmaz ama şu I-Pace'e bir baksanıza!.. 

Konumuza dönersek, diğer Audi'lerden ön ızgara, jantlar ve farlardaki çizgili imzasıyla ayrışıyor e-tron. 4,90 m'lik uzunluğu ve 2,5 tonluk cüssesine rağmen ziyadesiyle dinamik göründüğü söylenebilir.

 

Önde 125 kW, arkada 140 kW'lık iki motorun işbirliğiyle 360 hp ve 561 Nm'lik değerlere sahip Audi e-tron 55. 

Maksimum 8 saniye süren Boost modunda bu güç 408 hp ve 664 Nm'ye çıkıyor. 0-100 km hızlanması için gereken zaman ise sadece 5,4 saniye ama Jaguar ya da Tesla soyadlı rakipleri kadar çılgın hissettirmiyor Audi e-tron.

 

Yüksek konfor kabini

 

İç mekân pek tabii ki birinci sınıf kalitesiyle salya salgılatan türden. Yine de alt kısımlarda enteresan ucuzlukta plastiklere rastlamak olası. Ama bir yandan havalı süspansiyonlar, bir yandan türünün son noktası ses izolasyonu Audi e-tron'u tam konfor üssü yapmış. 

Sayısız teknoloji oyuncağının yanı sıra, birbirinden başarılı üç adet HD ekranıyla (biri havalandırmalar) gözü yoldan ayırmak için bolca neden sunuyor Audi e-tron.

 

Kötü bi şey mi dedik az önce?.. Yok canım:) Ama asıl havalı oyuncak dışarıda!..

 

 

Yan ayna ayna mıdır?

 

Türünün yollara çıkmış ilk örneği olan kameralı yan aynalar (yan kameralar?) bize daha da az sempatik geldi. Kapı kolunun üstündeki ekranlar hem alışılmadık derecede aşağıda hem de mesafe agılamak açısından sorunlu. 

Bisikletçilerle göz göze gelip anlaşma güzelliğini sonlandırması bir yana, kırılma durumunda değişim masrafını düşünmek bile istemeyiz! Neyse ki opsiyoneller. Yok yok, bize gerçekten yaranılmaz.

 

 

Hacimle kapatalım

 

Beş yetişkinlik iç hacmi, bir sürü kullanışlı cebi/gözü, arkadaki düz zemini ve 660 litrelik koskoca bagajı (+60 lt. önde) övmeden bitirirsek çok ayıp olur ama yönetmeniz kesmemizi işaret ediyor:) 

Programımıza %25 daha düşük kapasiteli bataryası, menzili ve fiyatıyla "e-tron 50"nin yakın zamanda lanse edildiği bilgisiyle son veriyoruz. Sevgiyle kalın...