yukarı

Audi e-tron GT: Elektriklenmek güzeldir!..

Zihinlerde normalleştikçe tasarımı da normalleşen elektrikli arabaların nasıl da güzel olabileceğinin kanıtı hazır...

kaynak: Audi

Sony'nin konsept otomobili, Audi'nin 3D ekranı derken otomotivin birkaç yıl sonra neye benzeyeceğini tahmin etmek her zamankinden zor görünüyor. 

 

Ama çok güzel görüneceğine dair can yakıcı işaretler de yok değil. Bkz. Audi'nin elektrik işleri yüksek kurulu "e-tron"un 3. icraatı 4 kapılı ve 4 koltuklu coupé konsepti Audi e-tron GT.

 

 

Karbon, alüminyum ve yüksek dirençli çelik karması gövdesiyle e-tron GT, teknik olarak Porsche Taycan'ın ruh ikizi. İki marka arasında sıkı bir teknik işbirliği olmakla beraber, sürüş karakteri ve tarzlarıyla bu iki modelin ayrı dünyaların GT'leri olduklarını itinayla vurguluyor Audi. 

 

 

Porsche Taycan'a karşı da boş değiliz ama alçak yapısı, eğimli tavanı ve arkada "sportback" usülü kapanışıyla, rüzgâr tünelinde yazılmış  4,36 m uzunluğunda bir şiir gibi Audi e-tron GT. Bal peteği desenli ön ızgarayla "RS" dünyasının mirasını da şitahla yemiş e-tron GT.

 

 

Her aksta birer elektrik motoruyla, önü arkası mekanik açıdan bağımsız bir quattro sistemiyle yol alacak Audi e-tron GT. Elbette elektronik tork yönlendirme sistemi, iki akstaki 4 tekerin tutunma/kayma orkestrasyonunu kesintisiz olarak sürdürecek.

 

 

Zira yönetilmesi gereken 590 adet beygir söz konusu. Bu demektir ki 2021'e zengin giren şanslı ve küçük azınlık 0'dan 100 km'ye 3.5, 200 km'ye ise 12 saniyede ulaşacak. Menzili makul bir uzunlukta tutmak için azami süratimiz 240 km ile sınırlı. İdare edeceğiz artık.

 

Elektrik denince akla ilk gelen menzil konusunda 400 km'nin üstüne söz veriyor Audi. Hatırlarsanız Porsche Taycan falan dedik yukarıda, gaz pedalına arsızca basmadan durulmaz böyle bir arabada. Gelin o menzili 350 km yapalım biz...

 

İki aksın arasında tabanı komple kaplayan 90 kWs kapasiteli batarya sadece enerjiden değil, Audi R8 ile yarışan düşüklükte ağırlık merkezinden de sorumlu. Üstelik farklı şarj alternatifleri de sunuyor. 

 

 

800 voltluk yeni sistemiyle sadece 20 dakikada %80 doluluğa ulaşan bataryayı, özel donanımlı otoparklarda kablosuz olarak şarj etmek de mümkün olacak. TOGG mühendislerimize fikir vermek gibi olmasın:)