yukarı

Audi A8 2022: Elektrikliden önce son çıkış

Ezeli rakiplerinden geri kalmaya başlayan A8, kapsamlı bir makyajla aradaki farkı kapatmayı hedefliyor.

02 Kasım 2021 kaynak: Audi

Mevcut dördüncü nesil A8'in 2017'de piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, daha yeni olan BMW 7 Serisi ve Mercedes-Benz S Serisi ile rekabet etmek için yeniliğin zamanı gelmişti. Yenilenen Audi A8, ön kısma odaklanan bir dizi tasarım yeniliği, yeni renk seçenekleri, S Line paketinin eklenmesi (ilk kez bir A8'de sunuluyor) ve ayrıca lüks kabin içinde daha fazla teknolojiyi getiriyor.Güncellenen tasarımıyla birlikte A8, en uzun, en heybetli ve en lüks Audi olarak hemen tanınıyor. Önde, A8, A8 L ve S8 modellerinde farklı kaplamaya sahip yeni bir ızgara var. Yeniden tasarlanan tampon, diğer Audi modellerinde olduğu gibi kromla çevrili daha büyük hava girişlerine sahip. Yeni çift tasarımlı farlar, her farda 1,3 milyon mikro ayna olduğu anlamına gelen Digital Matrix LED teknolojisini içeriyor.Profil, yeni metalik ve mat yüzeyler içeren güncellenmiş renk paletinin yanı sıra 18 ila 21 inç arasında değişen yeni jant tasarımları ile aynı görünüyor. Değişiklikler, dijital OLED stopların standart olduğu ve arkadan başka bir araç A8'in 2 metre yakınına geldiğinde onları aydınlatan bir yakınlık göstergesi özelliğine sahip olduğu arka kısımla devam ediyor.Krom dış paket A8'i her açıdan daha parlak hale getirirken, bu modelde ilk kez sunulan S line paketi daha sportif bir görünüm kazandırıyor. S8 performans versiyonu, diğer sportif dokunuşların yanı sıra dörtlü egzoz çıkışları ve difüzör ile ayırt edilebiliyor.Uzunluklara baktığımızda, normal A8 5190 mm, S8 farklı tamponlar nedeniyle 5200 mm, A8 L daha uzun aks mesafesi nedeniyle 5320 mm iken, Çin'e özel A8 L Horch, 5459 mm ile en uzun versiyon oluyor.

Kabinde 10,1 inçlik bir dijital gösterge paneli, isteğe bağlı bir baş üstü ekran ve Audi'nin en yeni MIB3 bilgi-eğlence sistemini içeren 8,6 inçlik bir dokunmatik ekran dikkat çekiyor. Makyajla birlikte, Matrix LED okuma ışıkları, 1920 Watt amplifikatörlü ve 23 hoparlörlü bir Bang & Olufsen ses sistemi ve arka yolcuların eğlencesi için iki adet 10,1 full HD ekran gelmiş.

Audi makyajlanan A8’in arka koltukları için A8 L'daki çok sayıda ayar içeren dinlenme koltuğu, elektrikle ayarlanabilen konforlu koltuk başlıkları, 18 pnömatik minderli sırt masajı ve yolcu koltuğunun arkasında ayrıca ısıtmalı bir ayaklık da dahil olmak üzere birçok seçenek sunuyor. Donanım ayrıca iyonlaştırıcı ve kokulandırma özellikle dört bölgeli otomatik klima ile arka koltuklar arasında bir bar bölmesi içerebiliyor. Güvenlik donanımı, 40 adede kadar sürücü yardım sistemi ile iyileştirilmiş. Audi pre sense basic, yarı otonom işlevler sunan Park, City ve Tour adlı üç isteğe bağlı paketle standart olarak geliyor.

Yenilenen A8'in motor yelpazesi 3,0 TFSI V6, 4,0 TFSI V8, biturbo 4,0 TFSI V8, 3,0 TDI turbo dizel ve yakında çıkacak bir kabloyla şarj edilebilen hibrit versiyonlardan oluşuyor. A8'in tüm motor çeşitleri yalnızca sekiz ileri otomatik şanzımanla sunulurken, benzinli motorlar 48V hafif hibrit teknolojisine sahip.

3,0 litre benzinli motora sahip Audi A8 55 TFSI, Avrupa'da 340 HP ve 500 Nm güç üretirken, Çin'de 286 HP üreten daha düşük bir model mevcut. 4,0 litrelik V8'e sahip daha güçlü A8 60 TSFI quattro, 460 HP ve 660 Nm güç üretiyor. S8, 571 HP ve 800 Nm tork üreten biturbo 4,0 litrelik V8 ile donatılmış. 0-100 km/s hıza 3,8 saniyede çıkıyor.

Makyajlı Audi A8'in Avrupa'daki satışları aralık ayında başlayacak.